Rusya'ya ait gemiler Havana'da demirledi. Küba halkı gemileri meraklı bakışlarla izlerken ABD'den, "Yakından takip ediyoruz" açıklaması geldi.

Rus donanmasının gemileri, Karayipler ülkesi Küba'ya ulaştı. Gemiler, ABD'nin Florida eyaletine yaklaşık 145 kilometre uzaklıktaki Havana Körfezi'nde demirledi.

Rus Savaş Gemileri Küba'da 8

Ukrayna savaşı, başta ABD olmak üzere Batı ile Rusya arasındaki ilişkileri germiş durumda. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyanın nükleer savaş dönemine girebileceği yönünde uyarılar yapıyor. Tam da böyle bir dönemde Küba hükümeti, Rusya'dan hareket eden 3 gemi ile 1 nükleer denizaltının ülkedeki limana vardığını duyurdu.

Rus Savaş Gemileri Küba'da

Rus savaş gemileri Küba'da

Küba Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rus donanma müfrezesinin 12-17 Haziran'da başkent Havana'daki limanda demirleyeceği kaydedildi.

İki ülke arasındaki tarihi dostluğun hatırlatıldığı açıklamada, Rus denizcilerin, Devrim Donanma Komutanlığı ve Havana Valiliğine nezaket ziyareti gerçekleştireceği belirtildi.

Rus Savaş Gemileri Küba'da 5

Nükleer denizaltı da bölgede

Küba Dışişleri Bakanlığı'ndan 6 Haziran’da yapılan açıklamada, Rusya'dan 3 gemi ile 1 nükleer denizaltının başkent Havana'daki limanı ziyaret edeceği bildirilmişti.

Küba ile Rusya Federasyonu arasındaki tarihi dostluğa işaret edilen açıklamada, şöyle denilmişti:

Gemilerin hiçbiri nükleer silah taşıyıcısı değil, dolayısıyla ülkemizde durmaları bölge için tehdit oluşturmuyor. Dostuk ve işbirliği içinde olduğumuz ülkelerin bu tarz ziyaretleri tarihi uygulamadır.

Ülke basınında çıkan haberlerde, Rus donanma birliğini oluşturan gemilerin Gorshkov fırkateyni, filo tankeri Pashin, kurtarma römorkörü Nikolai Chiker ve nükleer enerjiyle çalışan denizaltı Kazan olduğu belirtilmişti.

Rus Savaş Gemileri Küba'da 9

ABD'nin gözü Rus filosunun üzerinde

İran, 1.500 ton gazyağı yüklü bir ürün tankerine el koydu İran, 1.500 ton gazyağı yüklü bir ürün tankerine el koydu

ABD Kuzey Kuvvetleri Komutanlığı (NORTHCOM), Rus filosunu izlemek için bölgede 3 muhrip ve 1 denizaltı keşif uçağını konuşlandırdı.

Küba'yı en son Amiral Gorshkov Fırkateyni öncülüğündeki Rus filosu 25 Haziran 2019'da ziyaret etmişti.

Rus Savaş Gemileri Küba'da-1Rus Savaş Gemileri Küba'da 7Rus Savaş Gemileri Küba'da 6Rus Savaş Gemileri Küba'da 3Rus Savaş Gemileri Küba'da 4Rus Savaş Gemileri Küba'da 2Rus Savaş Gemileri Küba'da 1

Editör: Nermin İstikbal