Kalp Krizinin Fotoğrafı Çekildi

Kalp krizi anında ilk kez kalbin içinde neler olduğunu gösteren fotoğraf çekildi. En kritik anda çekilen fotoğraf, iç kanamanın boyutunu izleyebilen doktorların hastanın ihtiyaçlarına göre müdahale edebilmesine yarayacak. Tıp biliminin daha gelişmiş tedavi ve teşhis yöntemlerini bulmasını sağlayacak.
Hasarı görüyoruz
Londra Imperial College Üniversitesi Tıp Araştırmaları Konseyi'nin Klinik Bilimler Merkezi'nde yapılan araştırmaya katılan Dr. Stuart Cook, "Kalp krizi anında ve sonrasında neler olduğunu ne kadar anlarsak, kalp krizinin neden olduğu hasara karşı mücadele edecek yeni yollar bulma şansımız o kadar artar" dedi. Araştırmacılar, üniversitenin hastanesinde tedavi gören kalp krizi geçirmiş 15 hastanın organlarının içindeki kanama görüntülerini çekmek için MRI (Manyetik Rezonans Görüntüleme) cihazlarını kullandılar.

MRI filmleri çekildikten sonra görüntüler bilgisayarda analiz edilerek kalp krizi sırasında iç kanama miktarının, kalbe verilen hasarın miktarıyla doğrudan bağlantılı olduğu bulundu.

Araştırmanın lideri Dr. Declan O'Regan, "Çalışmamız kalp krizlerinin neden olabileceği hasar hakkında bize yeni bilgiler veriyor" dedi.