banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Denizciliğin evrimsel moleküler yapısı

Dünya denizcilik tarihinin başlangıcından günümüze kadar süregelen evrensel gelişiminde ve bilim ve teknolojik performans derecesinde

GÜNCEL 15.05.2014, 10:48
Denizciliğin evrimsel moleküler yapısı

Denizciliğin evrimsel moleküler yapısı 

Dünya denizcilik tarihinin başlangıcından günümüze kadar süregelen evrensel gelişiminde ve bilim ve teknolojik performans derecesinde ortaya çıkan deniz kültür tortusunun farklı dönemleri içeren kazanım değerleri, o ulusun gerçek denizci kimliğinin ulaştığı boyutların belirlenmesinde aktif rol oynar.

Denizciliğin evrimsel moleküler yapısındaki ayrıntıları, farklılıkları, değişimleri ve rekabetçi anlayışı belirleyen kavramlar topluluğu ve bunların bileşenleri, ona verilen değer ölçütlerinde uluslar arası anlam ve önem kazanır. Denizciliğin varoluşunu tarih kitaplarında genişliğine ve derinliğine incelediğinizde onun bilim ve teknoloji ile olan yakın birlikteliğinin bilincinde olduğunu gözlemlersiniz.

Denizciliğin sektörel anlamda varoluşunun imgeleri olan sosyal, kültürel ve ekonomik değerlerinin yanı sıra onu çağdaşlık seviyesine taşımada itici güç olarak sahneye çıkacak olan teknolojik kalkınma bilime, bilim araştırma ve geliştirmeye, araştırma ve geliştirme ise sahip olunan bilgi rezervlerinin dış politik baskıların ezici dayatmalarından ve iç siyasetin sentetik yönetim anlayışının salvolarından uzak özgürce yapılmasına bağlıdır. Kabul görmemiş bireyselcilik kültürünün sosyal ve toplumsal ilişkileri dışlayan bencilleşmiş egosunun ilkel boyutlardaki tasarımları, denizcilik sektörünün bütün ihtisas dallarında istenmeyen görüntüleri sahneye taşımaya yetecektir.

Denizcilik sektöründe siyasi, politik, sosyal, kültürel ve ekonomik kontrol güçlerinin denetiminde ve iradesinde şekillenerek varlığını yanlışları ve doğruları ile birlikte kabul ettiren deniz turizmi, standartlaştırıcı, düzenleyici ve uygulayacağı normlarının karakteristik özellikleri ile misyonuna çok boyutlu bir anlayış getirmiştir. Uzlaşmacı, rekabete açık ve paylaşımcı fonksiyonlarının bilim ve teknolojinin yaratıcı gücü ile örtüşme oranı, onun kendi alanında sergileyeceği başarıda belirleyici rol oynayacaktır.

Denizhaber/İzmir

Ünal BENLİALPER Kaptan-Denizci Yazar

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?