banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

06.03.2008, 17:14 21718

Gaziantep’ten denizci çıkar mı?

Sevgili okurlarım,

Lütfen sabırlı olunuz. Her zaman başlıktaki sorunun cevabı hemencecik öyle ilk satırda verilmez. Kimi zaman birazcık uzatıp okuyucuyu meraklandırmak gerekir. Yazdıklarını merak etmeyen neden zahmet edip köşene uğrasın ki?

Neyse ben fazla uzatıp şansımı zorlamadan konuya gireyim.

Hepinizin gayet iyi bildiği gibi denizle yaşanan aşk başkadır. İnsanı esir alan derin maviliklerle kurulan bağda ise olanaksızlıklara hiçbir zaman yer yoktur.

‘Haklısın!’ dediğinizi duyar gibiyim.

Peki, size bir soru…

Sizce Gaziantep’ten denizci çıkar mı? Şimdiden söyleyeyim ‘Çıkmaz’ diyenler iddiayı kaybetti. Sorunun cevabını bilen arkadaşlar şöyle bir rahatlayıp otursun.

Otursun dediğime bakmayın yazar burada sadece cevabı bilenlere bir nevi teşekkür etmektedir. Yoksa cevabı bilenlerden de yazının devamının okunması istenmektedir.

Ben kimden mi söz ediyorum?

Aslında birçoğunuzun ismini gayet iyi bildiği yılların gazeteci ve amatör denizcisi Sevgili Turgay Noyan’dan.

Onu tanıyanlar bilir. Her daim ışıl ışıl parlayarak gülen mavi gözlerinden etkilenmemek, beraber olduğunuzda etrafına yaydığı o sıcacık olumlu enerjiden payınızı almamak mümkün değildir.

Herkesin yüzmeye, denize olan aşkının bir başlangıç noktası vardır.

Turgay beyin hikayesi de Gaziantep’in bostan sulama havuzlarında oranın lehçesi ile ‘Çütçü’nün harafı’nda başlar. Kulaç atmayı ve yüzmeyi ilk orada öğrenir.
 
Eh… Hiç su sevmeyen çocuk gördünüz mü siz? Ben görmedim. Buraya kadar her şey tamam. Gel zaman git zaman aile; tarihi, tepeleri ve denizi ile ünlü, uğruna asırlar boyu nice savaşlar verilmiş şehr-i Istanbul’a taşınır. Fındıkzade semtinde bir eve yerleşir.

Yerleşir yerleşmesine de deniz o vakitlerin koşullarına göre evlerinden epeyce uzakta olduğundan onunla gerçek anlamda 17 yaşında tanışacaktır. Bebek semtinde kendisine bir iş bularak çalışmaya başladıktan sonradır ki yavaşça bu yeni aşkı ile haşır neşir olmaya başlar.

Okuldan çıkar çıkmaz işyerine koşup, görevi başlayana dek de zamanını yeni tanıştığı bu uçsuz bucaksız maviliklerde balık tutup, sandallarla denize açılarak geçirir.

Öte yandan yaşadığı bu yenilik genç adamın aklını başından almaya, genç yüreğini heyecanla çarptırmaya başlamıştır bile.

Tutulduğu mavi aşkının kendisinden uzak olması, kavuşmanın saatler sürmesi gibi olanaksızlıklar onu hiç mi hiç ilgilendirmiyormuş.

Her gerçek aşık gibi o da imkansızlıkları aşarak, sevdiğine kavuşmanın bir yolunu bulmuş.

Küçük tekneleri adam edip türlü olanaksızlıklarla baş eden Turgay dan bu gün amatör denizcilerin saygı duyduğu ve duayenlerden birisi olarak kabul ettiği Turgay Noyan’a gelinmesi elbette kolay olmamış.

Geçen yıllara bir dolu deneyim, acı tatlı nice öykü ve koskoca bir mavilik sığmış.

O yaptığı her işi severek yapmış, insana olan saygısını ve denize olan aşkını yıllar içinde hep katlayarak büyütmüş. Denizi sadece bir keyif olarak yaşamamış. Sevdiklerini de bu güzelliğe ortak etmeyi bilmiş. 

Son olarak da ‘Denizden gelen adam’ kitabını yazarak deniz edebiyatına hareketli ve keyifli bir eser kazandırmakla kalmamış deneyimlerini ve bilgisini de bizimle paylaşmış.  Okurken çaktırmadan bir dolu denizcilik terimini de bilgi dağarcığınıza ekleyiveriyorsunuz.

Kısaca sevgili Turgay Noyan maviliklerin ahdine olan vefasını göstermiş.  Usta bir gazeteci ve yılların amatör denizcisinin ortaya çıkartmış olduğu bu eser hakkında fikirlerimi yazmak ben gibi bir çömeze düşmezdi belki de.

Naviga yayınlarından çıkan bu kitabı elimle buluştuğu anda okumaya başladım diyebilirim.  Hızlıca başlamamın en önemli nedeni onun tarafından yazılması ve denizle ilgili olmasıydı.

Ancak okudukça dalgalarla çalkalanmak, o inanılmaz hikayeleri yaşayan insanlarla birlikte yaşanılan anların içinde olmak, her hikayenin sonunda kendini kıyıya vuran bir yosun dinginliğinde hissetmek ayrı bir keyifti.

Değerli bir dostumun okuduğu ve hoşuna giden eserlerle ilgili bir yorumu vardır.

‘’Daha olsa daha okurdum’’ 

 Bende kitabı koşturarak bitirirken aklıma takılan soru buydu. Dahası ne zaman acaba? Ona da Turgay Noyan karar verecek elbette.

Sevgiyle kalın.

Yorumlar (6)
sebgetullah seydaoğlu 14 yıl önce
yazıyı dikkatlice okudum.. ben artık bu ağızdan bıktım.. neden çıkmasın antepten.. antep yine iyi.. hiç deniz görmemiş kişilerin denizci olduğunu gördüm.. nedenmi.. nedenini onlara sorun..
ömer arslan 14 yıl önce
İYİ GÜNLER BEN ÖMER ARSLAN ŞU ANDA TÜDEV DE UZAKYOL VARDIYA ZABITLIGI EGITIMI GÖRÜYORUM. BU KONUDA NICIN YAZDINIZ DERSENIZ BEN GAZIANTEPLIYIM. VE GAZIANTEPTEN OYLE DENIZCILER CIKIYORKI HERKES ŞAŞIRIYOR. MESELA BENIM İKİ TANE ABIM VAR İKİSİDE KAPTAN VE INANILMASI HER NE KADAR ZOR OLSADA BUNLAR SU ANDA GAZIANTEP TEN GEMI İŞLETMECİLİĞİ YAPIYORLAR. SADECE BUNLAR DEGIL BIR COK KISI VAR BIZIMLE BU MESLEĞİ YAPAN NEREYE GITSEM GAZIANTEP TE DENIZ YOK SIZ NERDEN CIKTINIZ DIYORLAR. DEMEKI BU ISI YAPABILMEK ICIN DENIZ GEREKMIYOR SADECE INANÇ VE AZİM GEREKTİRİYOR.

TEŞEKKÜRLER

ömer arslan

www.pasaits.com

EMİN UĞUR 14 yıl önce
Türkiyenin her tarafından denizi seven insalarla dolu yaz aylarında karadeniz sahillerine akın akın doğu ve güneydoğudan fındık işçileri gelir bizde bunlardan yatılı olarak alıp bahçelerimizde çalıştırız o insanlar akşam olmasını dört gözle beklerler gaye bir an önce denize girmek, deniz sefası sürdürmek için, özellikle oralardan denize

gelenlere bile rastladım dahası hafta sonlarını denize girmek için erzurum,erzincan ve gümüşhaneden ilçemize gelip deniz kıyılarına çadır kuranlar bile var bunlar deniz sevgisidir saygılarımla
semıh sen 14 yıl önce
ıstısnalar kaydeyı bozmaz.bozamaz.g.antepte hıc kusura bakmasın antepten denızcı.... CIKMAZ.....tanıdıgım bırkac anteplı suvarı bıle var ancak sadece kagıtları var

ERKAN DÖVEN 14 yıl önce
Burada konunun G.Antep olmadığını yazıyı okuyunca hemen anlıyoruz.Birşeye gönül vermiş,onu bir aşk derecesinde seven insanların hayatta başarılı olmak için önündeki tüm engelleri aşabileceğini anlatan güzel bir yazı.

Teşekkürler ...
ALPAY ARAS 14 yıl önce
BU GÜZEL MEMLEKETİMİZİN İNSANLARI HİÇ BİLMESEDE KARŞILARINA ÇIKAN TÜM ZORLUKLARI AŞABİLME YETİSİNE SAHİP BİR KARAKTERDE BİZİM YURDUMUZDA İNSANLAR NEREDEN OLURSA OLSUN DENİZCİ OLABİLİRLER AMA GENELLEMEYE VURDUĞUMUZDA DENİZE UZAK BİR MİLLETİZ ÖZELLİKLEDE ANADOLU İNSANI YÜZYILLAR BOYUNCA TOPRAĞIYLA YAŞAMIŞ ONU NAMUSU SAYMIŞ VE ONDAN HİÇ AYRILMAMIŞTIR.DENİZCİLİK TARİHİMİZE BAKTIĞIMIZDA EN MEŞHUR DENİZCİLERİMİZİN BİLE ÇOĞUNUN TÜRK ASILLI OLMADIKLARINI GÖRÜRSÜNÜZ.DENİZ,DENİZCİLİK MESLEĞİNİ YAPACAK İNSANLARDA BİR TEK ŞEY ARAR ODA BİR SUFİNİN ALLAH A DUYDUĞU KATIKSIZ AŞKIN TA KENDİSİDİR.YANİ DENİZİ ÖYLE SEVECEKSİNİZ Kİ BU BİR ÖMÜR BOYUNCA SÜRECEK VE SİZ BUNUN KARŞILIKSIZ BİR AŞK OLDUĞUNU BİLMENİZE RAĞMEN YİNEDE DENİZİ SEVECEKSİNİZ İŞTE DENİZCİLİKTE BAŞARILI OLABİLMENİN TEK ŞARTI BUDUR BEN 42 YAŞINDAYIM VE ÖMRÜMÜN TAM 22 SENESİNİ DENİZDE ÇALIŞARAK GEÇİRDİM ŞİMDİ BİR UZAK YOL KAPTANIYIM BU SÜRE ZARFINDA YANIMDA HER BÖLGEDEN İNSANLA ÇALIŞTIM ÖZELLİKLE SON ÇALIŞTIĞIM YÜKSEK DENİZCİLİK OKULUNDAN MEZUN DİYARBAKIRLI BİR ZABİTİM VARKİ TÜM YAŞAMI BOYUNCA TA Kİ DERNİZCİLİK YÜKSEK OKULUNA GİRENE KADAR DENİZ GÖRMEMİŞ OKULA GİRDİĞİNDE NE İŞ YAPACAĞINI TAM BİLMEDEN MESLEĞE ATILMIŞ AMA KORKUNÇ BİR AZİM İLE DENİZİN KOYNUNDA DOĞUPTA DENİZ İLE BÜYÜYENLERE İNAT ŞİMDİ TAM BİR DENİZCİ YUKARIDA İZAH ETTİĞİM GİBİ NEREDEN OLURSAN OL KİM OLURSAN OL DENİZCİLİK YAPACAK İSEN ÖNCE DENİZİ SEVECEKSİN .KİSE İÇİN HİÇ BİR ÖNYARGI DUYMAMALIYIZ DENİZ HERKESİN,DENİZ KİMSEYE YADA BELLİ BİR BÖLGENİN İNSANINA AİT DEĞİL ONU SEVENİ ODA KUCAKLAR ŞİMDİ YÜZYILLIK UYKUDAN UYANMANIN ZAMANI ANADOLU ÇOCUKLARINA DENİZİ SEVDİRME ZAMANI.ÇOK UZAKLARA GİTMENİN GEREĞİ YOK ÇANAKKALE ŞAVAŞINDA ADAMLAR DENİZDEN GELDİLER VE BİZ ONLARA DENİZDEN KARŞILIK VEREMEDİK KARADA BOĞDUK ŞİMDİ DENİZİN ÖNEMİNİ HERKESE ANLATMA VE ÖĞRETME ZAMANI.BUNUDA DENİZDE ÇALIŞANLARIN ARASINDAKİ KISIR BİR İÇ ÇEKİŞME İLE YAPAMAYIZ KİMİN NEREDEN OLDUĞUNA DEĞİL DENİZİ NE KADAR SEVDİĞİ VE MESLEĞİNDE NE KADAR BAŞARILI OLABİLDİĞİNE BAKALIM

SAYGILARIMLA

ALPAY ARAS ORTAKÖY DENİZCİLİK MESLEK LİSESİ 1985 GÜVERTE MEZUNU
30
parçalı az bulutlu
banner102
banner93
Namaz Vakti 07 Temmuz 2022
İmsak 03:34
Güneş 05:32
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:35
Günün Karikatürü Tümü