banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Güney Kore, 2030'a kadar limanlarına 6 Milyar dolar yatıracak!

Güney Kore Okyanus ve Balıkçılık Bakanlığı, ülke çapındaki limanların ileriye yönelik geliştirilmesine 6 milyar dolardan fazla yatırım içeren on yıllık iddialı bir plan açıkladı.

DÜNYA 30.12.2020, 09:41 30.12.2020, 09:56 Halit Emre İbrahimoğlu
262
Güney Kore, 2030'a kadar limanlarına 6 Milyar dolar yatıracak!

6 milyar dolarlık yatırımın amacının limanları şehirlere daha iyi entegre etmek, limanları ve çevresindeki alanları canlandırmak için turizm, kültür ve ticaret için olanaklar yaratmak olduğu açıklandı.

Üçüncü Temel Liman Yeniden Geliştirme Planı, önümüzdeki on yıl içinde gerçekleştirilecek toplam 19 projeyi içeriyor.

Okyanuslar ve Balıkçılık Parkı Bakan Yardımcısı Jun-Young, “Uluslararası ticaretin merkezi olan limanlar, ulusal ve bölgesel ekonominin büyümesi için kilit bir altyapı olarak rol oynadı, ancak bazı liman tesislerin kentsel büyümenin önündeki engel olduğu doğru. Limanları şehre bağlı yeni bir üs haline getirmek ve denizi vatandaşlara geri vermek için elimizden geleni yapacağız." ifadelerini kullandı.

Yeniden geliştirmek üzere toplam 14 liman hedefleniyor. 19 proje ve 14 limanı içeren proje, denizcilik sektörünü desteklemek, şehir merkezini geliştirmek, yerel yaşamı ve turizmi geliştirmeye odaklanmak üzere üçe ayrılıyor.

Halen devam etmekte olan projeler arasında Busan Kuzey Limanı ve Incheon İç Limanı'nın yeniden geliştirilmesi ve 2021'de Gwangyang Limanı'nda büyük ölçekli bir LNG depolama tesisinin yapımı yer alıyor. 2022'de ayrıca Gwangyang'daki sanayi ve lojistik tesislerindeki kıtlığın da bu proje kapsamında çözülmesi bekleniyor.

Gunsan ve Ulsan da dahil olmak üzere diğer projeler balıkçı limanlarına odaklanacak. Bazı limanlarda denizcilik endüstrisinin büyümesini desteklemek için büyük ölçekli atık depolama alanları planlanırken, projelerin birçoğu da vatandaşların kültürel ve turizm talepleri doğrultusuda eski liman bölgelerinde şehir gelişimini ve kültürel hayatı iyileştirmeyi kapsayacak.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü