banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

24.10.2013, 10:30 43977

Denizci kültüründe çöküntü

Denizcilik sektörümüzün tarihi gelişim süreci içinde ne yazıktır ki olması gerektiği gibi gelişme gösteremeyen kültür tortusunun olgusal katmanları arasında oluşan ve ciddi boyutlarda istikrarsızlığa neden olan belirsizliklerin giderek büyüyen dalgaları günümüze kadar ulaşarak sektörün temel özdeşliğinin arterlerinde önemli boyutlardaki çöküntülere zemin hazırlamıştır.
 
Çelişkiler, aykırılıklar ve ilkesizlikler ile birlikte istikrarsızlığın hüküm sürdüğü sektör ortamında yaşanacak olan panik ve bunaltı ortamı elbette ki geleceğe yönelik güven duygularını sarsacak ve kaygıların yoğunlaşarak artmasına neden olacaktır. Çöküntüye yönelik bu sancılı yolculukta alınacak her türlü ağır darbe denizciliğimizin misyonunu evrensel boyutlardan daha da uzaklaştıracaktır.
 
Siyasi iktidarlar tarafından özgür iradenin egemenliğinden yoksun olarak alınan istikrarsız ve postmodern politik kararlar nedeniyle denizcilik sektörümüzün geleceği ile ilgili en önemli yatırımlar, programlar ve planlamalar ertelenmek veya gündemden çıkarılmak durumunda kalmıştır. Denizciliğimizin gelişimine engel olan uluslar arası art niyetli baskılara ve çıkarcı dayatmalara karşı zamanında ve yeterince tepki gösteremeyen iktidarlar, denizcilik sektörünün uluslar arası ekonomik krizlere karşı direncini zayıflatmakta ve aldıkları yanlış kararlarla rekabet gücünü kırmaktadır.
 
Denizcilik alanında saf anlamda bilgi ve teknolojinin oluşturulması ile insan ve sermaye kaynakları daha verimli bir seviyede değerlendirilecektir. Gelinen bu aşamada sektör anlamında ulusal platformda gerçekleştirilecek olan sorunların belirlenmesi, organize edilmesi ve çözüme yönelik çalışmaların acilen planlanarak başlatılması, denizcilik sektörünün öncelikle psikolojik kondisyonunu yükseltecek ve onun uluslar arası denizcilik alanındaki varlığını kanıtlayacaktır. Maddi ve manevi anlamda motivasyonu yüksek değerlere ulaşacaktır.
 
Denizcilik alanında bilginin yaratılması kadar, yönetimi ve paylaşımı da denizlerde söz sahibi olabilme açısından son derece önemli bir gerçektir.
Çünkü, denizcilik sektöründe oluşan doğru bilgileri değere dönüştürerek üretime ve yatırımlara ivme kazandırmak, denizciliğimizin geleceğe yönelik atılımlarındaki güven ortamını yeniden yapılandıracaktır.
 
Enformasyon denizci toplumu anlayışı ile bilgi denizci toplumu anlayışının sentezlemesinden ortaya çıkacak olan bütün değerler denizcilik sektörümüzü yarınlara güven içinde taşıyacaktır.
 
Ş.Ünal BENLİALPER
Kaptan-Denizci Yazar

Yorumlar (6)
a.kadir bozbas 9 yıl önce
size katılıyorum.genelde bu konu dikatte alınmıyor ama çok önemli.

şu bir gerçektir ki en son bozulan yapı denizcilik yapısıdır.kara toplum yapısındaki bozukluk uzun sürede denize ulaşır.denizciliğin de bir ruhu vardır ve bu yozlaşmadan mutlaka etkilenir.

BORAN KARİDES 9 yıl önce
Kaleminize sağlık bu güzel yazı için.Denizci psikoloji olarak çökmüş durumda,geleceği olmayan bir meslek haline dönüştü artık ve bu da otomatikmen "ben neden denizci olayım ki?" sorusunu sormaya nedne oluyo.Deniz biz denizciler için sadece geçiş süresi olarak görünüyo buda denizciliğimizin kalitesini etkiliyor.
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 9 yıl önce
Sayın Kaptan Ünal Benlialper, yazınızdaki düşüncelere katılmamak mümklün değil. Ancak Denşizcilik öyle büyük bir olgu ki ve Türkiye adeta bir yarımada gibi denizle öyle harman olmuş ki Türk deniz denizciliğinin ve kültürünün bozulmasının ve yara almasının mümkün olmadığını düşünüyorum. Karadeniz TV'de her çarşamba 1930-2130 arasında yapmış olduğumuz PRUVA programında önüğmüzdeki hafta Türk Deniz Kültürü'nü incelemk istıyoruz. Telefonla katılmak isterseniz lütfen 0212 356 99 91 numaraya telefon ederseniz deniz kültürümüz hakkında düşünce ve bilgilerimizi paylaşabiliriz. Örneğin sahillerimizde yaşayanların denizle ilgili yaşantıları, yemekleri, türküleri,şarkıları, oyunları, şiirleri, hikayeleri, romanları,denizciler inin, balıkçılarının örf adetleri, dilleri, duyguları, sanatlarını, Türk harp ve ticaret bahriyesinde deniz kültürü ve sizin bu konuda anlatacaklarınız varsa telefonunuz bekliyoruz. Allah selamet versin. www.refikakdogan.com
ünal benlialper 9 yıl önce
Sayın T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan, Öncelikle cevap yazmakta geciktiğim için çok özür dilerim.Sağlık sorunlarım nedeniyle konularımızdan biraz uzak kaldım. Şimdi tekrar yazmaya,araştırmaya ve incelemeye devam. Eğer başka bir programda uygun görürseniz ben katılmaya hazırım. Saygılarımla

Üna l BENLİALPER
Ali Aktunlu 8 yıl önce
Allah uzun ömür versin, kıymetli hocam Halil Ural yıllarca denizci nezaketi, denizci terbiyesi dedi bizlere, kıymetini bilemedik, anlayamadık. Kültür ile teknik bilgi birbirinden çok farklı iki kavram. Herhangi bir konuda teknik bilgi sahibi olmak demek, o konunun kültürüne sahip olmak anlamına gelmiyor. Türk denizcilik kültürünü yeniden canlandırmak için öncelikle içimizdeki bölünmüşlüğün bitmesi lazım. Bu bölünmüşlük bitmeden Türk Denizciliği'nin kendine bir şeyler katabilmesi çok zor görünüyor.

Ekono mik kaygılardan doğan haksız rekabet ve bunun sonucu ortaya çıkan cepheleşme, Türk denizciliğinin en büyük hastalığıdır. Bakınız en son kendi kalemize attığımız gol: STCW kurallarına aykırı olarak herkese ROC belgesi veriliyor.Verilen ehliyet üstüne de yazıyoruz, STCW kurallarına göre verilmiştir. 3 tane hatırlı ama uluslararası kuralların gereklerini yerine getiremeyecek kapasitedeki muhteremin hatırını kırmamak için Türk Denizciliğinin düşürüldüğü durum içler acısıdır. İçimizdeki çürük elmaları ayıklamadan hiç bir yere varamayız. Filipinli denizci dostlar 2014 model Oldendorf gemisinde çalışırlar, biz ise hala 1978 model japon harikası log-carrier'lerd e üç kuruşa tırmalar dururuz ki o üç kuruş da zamanında ödenmez.Güleriz ağlanacak halimize....
Nur 2 yıl önce
merhabalar size bir sorum olacaktı? Peki denizcilik sektöründeki ahlaki çöküntü üzerine ne gibi örnekler verebilirsiniz?
27
parçalı az bulutlu
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 29 Haziran 2022
İmsak 03:28
Güneş 05:28
Öğle 13:13
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü