Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği’nin (GYHİB) her yıl organize ettiği ve artık gelenekselleşen ”12. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması” sonuçlandı. “Katamaran Gezi Teknesi” olarak konusunun belirlendiği yarışmada birinciliğe “Hoopoe” isimli projesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi ile Maltepe Üniversitesi öğrencileri Bora Kadıoğlu, Muhammet İnci ve Ömer Özcan; ikinciliğe “Elite” isimli projesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi ile Maltepe Üniversitesi öğrencileri Oğuzhan Akıllı ve Burakcan Yelek; üçüncülüğe “Zada” isimli projesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri Yasin Karakuş ile Hasan Eroğlu layık görüldü.

Yarışmanın ödül törenine, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Mustafa Bankaoğlu, Tersaneler Genel Müdür Yardımcısı Taner Keskin, GYHİB Yönetim Kurulu Başkanı Cem Seven, Deniz Ticaret Odası Başkan Vekili Recep Düzgit, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Başaran Bayrak, denizcilik sivil toplum kuruluşlarının başkanları, ihracatçı birlikleri başkanları, sektör temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

Türk Loydu Vakfı 2023 Yılı Faaliyet Raporu Yayımlandı! Türk Loydu Vakfı 2023 Yılı Faaliyet Raporu Yayımlandı!

Cem Seven: "12 yıldır yapılan yarışmaya 1000'e yakın öğrenci katıldı"

GYHİB Başkanı Cem Seven de yarışmayla sektörün geleceği gençlere inovasyon ve tasarım kültürünü aşılamayı, yetenekli öğrencileri sektöre kazandırmayı hedeflediklerini, 12 yıldır düzenlenen yarışmaya şimdiye kadar 1000'e yakın öğrencinin katıldığını bildirdi.

Seven, "İş gücü kalitemiz bizim uluslararası anlamda rekabette en güçlü olduğumuz alan. Tasarım ise gemi ve yat inşa sektörünün temel unsurlarının başında gelen önemli bir kavram. Biz de Birliğimizin kuruluşundan itibaren her yıl düzenlediğimiz yarışmalarla hem sürdürülebilirlik, inovasyon, mühendislik becerisi ve estetik unsurları bir araya getiriyor hem de yarışmacılarımızın kendilerine ve sektörümüze yeni bir vizyon kazandırmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Hem iş gücümüze hem de tasarım kültürüne dair kazanımlar sağlamayı hedefliyoruz." bilgisini verdi.

"Yıl sonu itibarıyla ihracatını en çok artıran sektörlerin başında olacağız"

Cem Seven, bu yıl kuruldukları 2010'dan bu zamana kadarki en yüksek yıllık ihracat tutarları olan 1 milyar 626 milyon doları geride bıraktıklarına dikkati çekerek şunları kaydetti: 

"Yıl sonu itibarıyla Türkiye'de ihracatını en çok artıran sektörlerin başında olacağız. Sektörümüzün ihracat ayağını temsil eden ve ihracatçı firmalarımızın sorunlarını çözebilmek adına faaliyet gösteren kurumumuz adına hemen her yıl yeni rekorlara imza atabilmek bizi ziyadesiyle gururlandırıyor. Bu vesileyle bu rekorlara katkı sağlayan gemi ve yat inşa sektörünün tüm paydaşlarına da ortaya koyduğumuz ihracat ve tanıtım vizyonu dahilinde her etkinliğimize katılım sağladıkları ve destek oldukları için teşekkürlerimi iletmek istiyorum."

1703249595910

1703249593803

1703249593252

1703249589954

1703249564584

1703200228517

Editör: Fulya Tekin