Cosco metanol yakıtlı 24.000 teu 12 gemi sipariş etti
 
Çinli konteyner gemisi devi Cosco Shipping Holdings, yaklaşık 2.9 milyar dolar değerinde on iki metanol çift yakıtlı 24.000 teu konteyner gemisi sipariş etti.

Sipariş, konteyner nakliye birimleri, Orient Overseas Container Line (OOCL) ve Cosco Shipping Lines arasında yedi ve beş gemi için her biri 239.85 milyon dolardan dağıtıldı.

Nantong Cosco KHI Gemi Mühendisliği ve Cosco'nun Japon Kawasaki Heavy Industries ile ortak gemi inşa girişimleri olan Dalian Cosco KHI Gemi Mühendisliği, gemileri 2026'nın üçüncü çeyreği ile 2028'in üçüncü çeyreği arasında teslim edilecek şekilde inşa edecek.

Şanghay ve Hong Kong listesinde yer alan Cosco Shipping, metanol yakıtlı gemilere bahis oynayan en büyük dört taşıyıcıdan üçüncüsü. Danimarkalı A.P. Moller-Maersk, geçen yıl Güney Kore'de 16.000 teu ünite ile rekoru kırdı ve onu bu yıl Haziran ayında Çin'de 15.000 teu gemi ile Fransız CMA CGM izledi. Bu arada, dünyanın en büyük yolcu gemisi Mediterranean Shipping Co (MSC), LNG çift yakıtlı gemilerden oluşan geniş bir sipariş defterine sahiptir.

Editör: Fulya Tekin