banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

26.12.2007, 23:43 22618

Acente kime derler?

Yazılan ilkyazı daima çok önemlidir.

İnsanların hemen tamamı sizi ilkyazınıza bakarak puanlar.

İlki hoşlarına gitmişse köşenizi daima ziyaret ederler. Yok, gitmemişse yandınız. Bir daha kimse dönüp yüzünüze bile bakmaz. Sizde bir köşede öylece yazar, çizer, kendi yazdığınızı da sadece kendiniz okursunuz.

Bugün sizlere bu köşeden ilk kez ‘Merhaba’ diyeceğim. Bu nedenle belki de fazlaca ilgi çekici, çok hoşa gidecek bir konu ile başlamam gerekecek.

Ancak ben… Denizle şu veya bu şekilde alakası olan veya olmayan değerli okurlar ben bu riski göze alacak ve Denizhaber’deki ilkyazıma da acentelikten söz ederek başlayacağım.

Bundan sonraki satırlar ve bu sitede yayınlanacak tüm yazılarımın sevgili okurlarımızın ve sektörümüzün değerli emekçilerinin yüzlerini biraz olsun güldürebilmesi dileğiyle herkese Merhaba…

Her mesleğin kendisine has zorlukları olmakla beraber bizim sektörde zannederim bu zorluk hepsinden biraz daha fazladır. Denizcilik sektörüne uzaktan yakından bulaşmış her kim varsa
bir süre sonra hafta sonu, bayram, yılbaşı, özel günler ve sair kavramları unutmak durumunda kalır. 

Koşullar önceleri biraz zor gelip insanın tabiri caizse canını yaksa da, camiadaki bu adı henüz resmen tanımlanmamış mikrop kanına hızlıca yayıldığından bir süre sonra farkında olmadan alışır. Hatta zamanla bayram ve yılbaşı tatilleri, doğum günleri, arkadaş toplantıları, sosyal faaliyetler ve dahi hafta sonları işe ket vurmuş vurabilecek ne varsa her şeye gıcık olmaya başlar. Yılbaşı ve benzeri günlerde diğer insanlardaki heyecan ve hareketi görerek bu duyguları nedeni ile ikileme girer ve bende bir anormallik mi var acaba diye de düşünmeye başlar.

Nereden mi biliyorum? Cevabı basit. Ben bir acenteyim.

Bir acente yılbaşı veya bayram günleri şöyle dursun; açıkça gerekmedikçe tatile de çıkmaz. Tüm bu zorluklarına rağmen denizin suyundan mı, limanın tozundan mı bilinmez ama bu mesleğin içine girip tadını alan(!) öyle kolayca bu işten ayrılamaz. Mecbur kalıp ayrılırsa da yanından yakınından geçerken limana, hele de gemilere özlemle bakıp iç geçirir.

Sadece acente olmak değil bir acentenin ailesi olmakta zordur aslına bakacak olursanız. Onun çocuğu, karısı veya kocası iseniz belli bir süre sonra sizde bu duruma uyum göstermeye farkında olmadan alışırsınız.

Nereden mi biliyorum? Çünkü sevgili babamda mesleğine aşık bir acenteydi.

Ne iş yapar acenteler?

İlk başladığım yıllarda hiç üşenmeden oturup tek tek yaptıklarımı not alarak bu mesleğin tam bir tanımlamasını yapmaya çalışırdım. Açıkça itiraf etmeliyim ki; beceremedim! Yazdıklarımın ve tanık olduğum işlemlerin sonu bir türlü gelmiyordu.

Bu konuda dertlendiğimi gören babam halime acımış olacaktı ki elime bir sayfa tutuşturdu.

Merakla baktığımda ‘Acenteni çağır’ isimli yedi dizelik bir şiir olduğunu gördüm.

Şiiri okuduğunuzda anlıyordunuz ki bir acente yabancı bir limanda bulunan bir geminin ve bu gemideki personelin her şeyidir.

Resmi makamlarla muhatap olmaları gerekse de, doktora ihtiyaçları olsa da, canları sıkılıp gönülleri bir bardak kahve çekse de hep acentelerini çağırmaları gerekiyordu.

Bitirdiğimde gülmekten gözümden yaşlar gelmişti. Gelmişti gelmesine de o günden sonra artık not almayı bıraktım. Aksi halde hayatımı yazmam gerekecekti. Çünkü bir acentenin görevleri bitip tükenmek bilmiyordu.

Şimdi eminim bu şiiri aramızda bilen birçok kişi çıkacaktır. Bu kadar reklâm yaptıktan sonra aslında bilenler bilmeyenlere anlatsın demek olmaz. Ancak bu yazıyı daha fazla uzatıp da daha ilk günden milletin gözünü korkutmak hiç olmaz.

Bu komik ama bir o kadarda gerçekçi şiiri de isteyen olursa önümüzdeki günlerde hem İngilizce hem de Türkçe versiyonu ile paylaşırız.

Şimdilik sevgiyle kalın.

Yorumlar (16)
Ece Nur Jale 15 yıl önce
Sayın Muradi,

Öncelikle başarılar dilerim. Yazınız çok güzel ve akıcıydı. Aramıza hoşgeldiniz der, başarılarınızın ve güzel yazılarınızın devamını bekleriz.

Rezzan Batuk 15 yıl önce
Patricia HanımBu işin içinde olan herkes ne kadar güzel bir tanımlama

yaptığınızı bilir, konuya uzak olarlan içinse son derece

akıcı bir açıklama

Başarılarınızın devamını diliyorum
Sibel Eroğlu 15 yıl önce
Sektörün mikrobunu 5 seneliğinede olsa almış biri olarak

halen gemilere özlemle bakmaktayım.Güzel bir ilk yazı olmuş, tebrikler.

Mehmet EROL 15 yıl önce
Muradi Hanım,

Bu sektörde 23 yıllık emektarı olarak yazınıza acenteler hakkında başlamanıza çok sevindim. Yazılı basında hakkımızda fazla bir şey bilinmemesi ve çok nadir yazılar çıkmasından dolayı ileride daha da fazla yazı ile deyinmenizi temenni eder, başarılar dilerim.
Ferit Uyar 15 yıl önce
Acenteleri kısaca ancak çok geniş bir anlamda tarif etmişsin. Ellerine diline sağlık. Sevgiler
Mustafa KIZILKAYA 15 yıl önce
Patricia hanim,

İlk yazınızı zevkle okudum. Komik ve gerçekçi dediğiniz şiiri bir an önce paylaşırsaniz çok sevinirim. Zor işleri severek yapanlardan hizmet almanin tadina doyum olmuyor. Tatillere ve bayramlara gelince, onlari istediginiz gibi yaşayamadiginiz bir gerçek. Yeni Yılınız’ın sağlıklı, mutlu ve güzel yazılarız ile geçmesi dileklerimle, hoşçakalınız.

bora yılmaz 15 yıl önce
ailenizde babanızın acenta olması gibi bir artınız var benimde eşim bir acenta ve aynı zamanda işletmeci bende uzakyol variya zabitiyim hiç bi zaman eşim benim acentam olamadı belki ama onunla acentacılık hakkında bazı görüş ayrılıklarımız var.

sizin bu yazınız benim acentanın denizcinin herşeyi olduğu kanısındaki düşüncelerimi destekler nitelikte umarım bir gün türkiyedeki tüm acentalar bir yakının denizci olması gerekmeden bu farkı anlar ve bize yardım ederken paradan ziyade durumumuzu düşünürler teşekkürler
Cahit İstikbal 15 yıl önce
Denizcilik sektöründe sosyal bir varlık olan insanı öne çıkaran yazılarıyla Patricia Hanımın önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyorum. Acenteler denizcilerin karadaki her şeyleridir limana gittiklerinde. Limanda Bir Kadın adlı kitabını da okumuştum Patricia Muradi'nin. Orada da bir bayan gözüyle acente olmayı ve limandaki yaşamı başarılı bir anlatımla ortaya koyuyordu. Denizhaber'de yazıyor olmasına çok sevindim, çünkü köşe yazıları romana kıyasla daha aktüel, daha canlı yazılardır. Toplumla birlikte yaşayan toplumu yansıtan yazılardır. Dilerim denizin insan yanını yansıtmaya devam edersiniz. Bu sıcak ve içten yazıların devam etmesi dileklerimle, mutlu yıllar dilerim.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
30
parçalı az bulutlu
banner102
banner93
Namaz Vakti 07 Temmuz 2022
İmsak 03:34
Güneş 05:32
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:35
Günün Karikatürü Tümü