Ülkeler dünyanın kutup bölgelerinin keşfini hızlandırırken, Kolombiya da Antarktika'ya yönelik 10. seferine başladı. Önümüzdeki üç ay içinde, ülkenin bilimsel gemisi ARC Simon Bolivar'daki Kolombiyalı araştırmacılar, esas olarak okyanus akıntılarını ve iklim değişikliğinin kıta üzerindeki etkilerini araştırmak ve analiz etmek için 11 araştırma projesi yürütecek. 

Gemi aynı zamanda uluslararası işbirliği ve bilimsel alışverişi desteklemek amacıyla diğer dört ülkeden gelen uluslararası araştırmacılara da ev sahipliği yapıyor.

Bu arada, ARC Bolivar gemisindeki bir Türk misyonu, fosil yakıtların ve plastiklerin yakılmasından kaynaklanan kalıcı organik kirleticilerin varlığını inceleyecek. Bu, Antarktika ortamındaki insan faaliyetlerinin etkisinin ölçülmesine yardımcı olacaktır.

Gemi Sicilleri, Küresel Zorluklar ve Fırsatların Ortasında Posidonia 2024'teki Yeniliklere İşaret Ediyor Gemi Sicilleri, Küresel Zorluklar ve Fırsatların Ortasında Posidonia 2024'teki Yeniliklere İşaret Ediyor

Kolombiya seferi, geçtiğimiz ay Buenaventura Limanı'nda ülkenin Devlet Başkanı Gustavo Petro'nun da katıldığı bir törenle resmen başlatıldı.

Editör: Nermin İstikbal