banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

‘Uç Türkiye’ Dediler Uçtuk, Artık Yüzelim

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “Havacılıkta 50 meydana ulaşıldı, şimdi sırada kruvaziyer turizmini geliştirmek var” dedi.

GÜNCEL 01.12.2013, 00:57
‘Uç Türkiye’ Dediler Uçtuk, Artık Yüzelim

‘Uç Türkiye’ Dediler Uçtuk, Artık Yüzelim

Türkiye’nin bu yıl 35 milyon turist ve 30 milyar dolarlık turizm geliri hedefini yakalayacağını belirten TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “Havacılıkta 50 meydana ulaşıldı, şimdi sırada kruvaziyer turizmini geliştirmek var” dedi.

 Turizm sektöründe 2023 hedefinin 50 milyon turist, 50 milyar dolar turizm geliri olduğunu belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, “Bu yıl 35 milyon turist, 30 milyar dolar turizm geliri hedefini tutturacağız. İlk 10 ayda 2012’ye göre yüzde 11 artışımız var. GSMH içindeki payımız yüzde 4 oldu” dedi. Türkiye’nin ihracat gelirlerinin yüzde 20’sinin turizm sektöründen geldiğini belirten Ulusoy, “Dış ticaret açığının da yüzde 35’ini biz karşılıyoruz. Cari açığın panzehiriyiz” diye konuştu.

Komşu’ya 1 milyon turist

Ulusoy, Türkiye’nin elini açıp turist, döviz bekleyen bir ülke olmaktan çıkıp, turist gönderen ülke konumuna geldiğini belirterek, “Geçen bayramda 78 ülkeye turist gönderdik. Bu yıl 13 milyon kişi tatil yaptı. Bunun 6 milyon 178 bini yurtdışına çıktı. Yunanistan’ın en iyi müşterisi biz olduk. Yunanistan’a bu yıl 1 milyon turist gönderdik” dedi. Türkiye’de 1980’de 20 uçak varken 2013’te 400 uçağa ulaşıldığını, 4 ulusal meydandan 50 havaalanına gelindiğini hatırlatan Ulusoy, şöyle devam etti: “Artık her yere uçak var. (Uç Türkiye) dendi, uçtuk. Artık (Yüz Türkiye) dememiz lazım. Bir yat limanı yoktu 34 tane yat limanı oldu. 1 tane kruvaziyer gelirken şimdi 1500 tane gemi geliyor. Gemilerle 3 milyon turist geliyor. Karaköy limanı yapılmış olsaydı Türkiye bu işin turizm tarafından senede 3 milyar dolar daha para kazanırdı.”

Demirel'e fark attı

1980 yılında başlayan turizm hareketinin Türkiye’de önemli bir sektör haline geldiğini, bunda TÜRSAB’ın çok önemli payı olduğunu vurgulayan Ulusoy, şunları söyledi: “Cumartesi-pazar TÜRSAB’ın genel kurulunu yapacağız. Tek rakibim, varsa kendi yanlışlarımdır. Süleyman Demirel 2 kere gitti, 3 kere geldi. Ben bir kere gittim, 7 kere geldim. Bu sefer 8. olacak. Birinci dönem yüzde 60 oyla, ikincide 65, devamında 78, geçen dönem yüzde 98 oyla geldim. 41 yıl TÜRSAB’ın içindeyim. Çıraklık, kalfalık, ustalık yaptım, şimdi ordinaryüslük yapıyorum. Bu camianın hizmetkarıyım.

” Meslek mensuplarına ‘yaşam evi’ yapacak

TÜRSAB mensupları arasında emekli ve hasta olanlar için ‘yaşam evleri’ yapacaklarını açıklayan Ulusoy, “Kilyos, Şile ve Çerkezköy’de üyelerimiz için yaşam evleri açacağız. Burada üyelerimiz sağlık ve huzur içinde yaşayacak” dedi. TÜRSAB’ın yeni çalışma döneminde kaçak acenteleri avukat ve müfettiş ordusuyla takibe alacaklarını kaydeden Ulusoy, “25 bölge teşkilatımız, 7 bin üyemiz var. Kaçak çalışan 100’e yakın acenta tespit ettik. Vatandaşımız internete çok kanıyor. Kaçak acenteler vatandaşı dolandırmak için her yolu deniyor ama yakalıyoruz” diye konuştu.

‘ARTIK SAHİLE OTEL YAPMAK GÜNAHTIR’

İşadamlarına, Anadolu’nun diğer şehirlerine yatırım yapmaları için çağrıda bulunan TÜRSAB Başkanı Ulusoy, “Artık sahile otel yapmak gühahtır. Türkiye’nin farklı alanlarda müthiş turizm potansiyeli var. İnanç, kültür ve gastronomi turizminde müthiş potansiyel var. En iyi meyve, sebze ve gıdalar, en zengin mutfak kültürü bizde. No kimya, yes gıda!” diye konuştu. “Çevre varsa, turizm var olur” diyen Ulusoy, şu uyarılarda bulundu: “Karadeniz, çöp denizi oldu. Akdeniz’de her yıl 246 milyon insan tatil yapıyor. Bu da Akdeniz’in kirlenmesi demektir.

Balık çiftliklerine karşıyız.

Nükleer enerjiye karşıyım. Japonya bile depremle başedemedi. Yapılan tesisler çat deyip kırılıyor, kaçak başlıyor. Enerjide hidroelektrik santralleri, ulaşımda raylı sistemi destekliyoruz. Rüzgardan, güneşten faydalanacaksın. Başka doğa bulamayız. Bu doğa intikamını alır. Gediz deltasında tepeli pelikan, küçük kerkenez artık yok. Yalıçapkını dediğimiz kuşların yuvalanma yeri Osmaniye Kırmıklı, yok. Kayseri’de Sultansazlığı’nı mahfetmişsin. Tuz gölü bitiyor. Eğridir gölü gidiyor. Kırşehir’de Seyfe gölü gitmiş. Yazık günah

.” Efsanenin yüzüğü! 1

981-1983 arasında Fenerbahçe 2. Başkanlığı yapan ve Divan Heyeti üyesi olarak çalışan Başaran Ulusoy, serçe parmağındaki FB armalı yüzüğün hikayesini şöyle anlattı: “Bu yüzük 1915-1934 arasında Fenerbahçe’nin kaptanı ve santraforu olan Zeki Rıza Sporel’in yüzüğü. Ondan Yahya Kemal Beyatlı’ya, ondan Ali Naci Karacan’a, ondan da Büyük Fikret olarak bilinen Fikret Arıcan’a geçmiş. Ondan da bana geldi. Manevi değeri benim için çok büyük

.” ‘Akdeniz’de huzur istiyoruz'

Arap Baharı’nın başladığı ilk hafta 42 kişilik heyetle Tunus’a gittiklerini anlatan Başaran Ulusoy, şöyle konuştu: “Komşuda yangın çıkar külleri bana zarar verir. Mısır’ın bir an önce düzelmesini arzu ediyoruz. Turizm, demokrasi ve barış içinde gelişir. Suriye bizim kanayan yaramızdır. Turizmde Türkiye-Suriye-Ürdün hareketini başlatacaktık. Akdeniz çanağında huzur istiyoruz. İran muhteşem bir kültür. İran’ın bize göndereceği turist sayısının 1.5 milyon olması lazım. Irak’tan çok büyük zarar gördük. Sadece Irak’tan 1 milyar dolar kaybımız var. İran’dan uçak seferlerinin çoğalması lazım.

157 müze işletiyor

Topkapı Sarayı, Arkeoloji Müzesi, Efes Antik Kenti, Göreme, Truva, Didim başta olmak üzere 52 müze ve ören yerini TÜRSAB’ın işlettiğini belirten Başaran Ulusoy, şu bilgileri verdi: “105 müzenin daha ihalesi yapıldı. O ihaleyi de biz aldık. Artık TÜRSAB 157 müze ve ören yerinin işletmeciliğini yapacak. Devletin bu işletmeler karşılığında bizden 6 yılda aldığı para 1 milyar 57 milyon dolar oldu. Biz işletmeye başlayınca kaçaklar önlendi, devlet para kazanmaya başladı. Paket tur yapanlara gişe fiyatından yüzde 25 daha indirimli bilet veriyoruz. Müzesiz turizm olmaz. Müzekart’ı çıkarttık. 30 liraya 305 tane müzeyi gezebiliyorsunuz.”

Yorumlar (0)
13°
parçalı az bulutlu
banner102