banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Tarihi Yarımadanın Şekli Bozuldu

Yenikapı'ya ait Google Earth'den çekilmiş bu fotoğraf tarihi yarımadayla ilgili gerçeği gözler önüne seriyor.

GÜNCEL 30.01.2014, 01:00
Tarihi Yarımadanın Şekli Bozuldu

Deniz dolgusu nedeniyle tarihi yarımadanın şekli bozuldu

Tarihi yarımadanın şekli, Yenikapı sahil dolgusu nedeniyle bozuldu; Yenikapı'ya ait Google Earth'den çekilmiş bu fotoğraf tarihi yarımadayla ilgili gerçeği gözler önüne seriyor.

Sosyal medyada paylaşıldığını gördüğümüz bu fotoğrafın gerçek olup olmadığından önce emin olamadık ama Google Maps kullanarak baktığımızda Tarihi Yarım Ada'nın değişimine şahit olduk! Gazetevatan.com'dan önce Ramazan Bedük, biristanbulhayali.com sitesinde bu fotoğrafı ortaya çıkararak paylaşmıştı.

Bedük yayınladığı fotoğrafın altına şu notu düştü: "Bu fotoğrafı Google Maps'i kullanarak az önce çektim. Yenikapı sahil dolgusu, tarihi yarımadanın denize doğru bir çıkıntı yapmasına neden olunca seyyahların detaylı bir şekilde tarif ettiği ve bir kartal gagasına benzettiği tarihi yarımadanın şekli bozuldu. Söz konusu dolgu sahası 1 milyon kişilik kapasiteye sahip, miting ve fuar alanı olarak kullanılacak. İstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanı projesi için Yenikapı İDO İskelesi ve balıkçı barınaklarının bulunduğu yerden, Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin önüne kadar olan alanda deniz dolduruldu ve yaklaşık 270 bin metrekare büyüklüğünde. Sürecin başlangıcında imar planlarına başta Şehir Plancıları, İnşaat Mühendisleri ve Mimarlar Odası olmak üzere farklı kurumlar dava açmış, koruma kurulları ve kararları adres gösterilmiş fakat dolgunun 'sit alanına değil denize' yapılacağı gerekçesiyle kurul yetkisiz bırakılmış, plan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan bu şekilde geçirilmişti.

YERDEN ÇEKİLEN KARE

Bu arada gazetevatan.com okuyucuları; haberimiz üzerine başka dolguları da bizimle paylaşmaya başladı. Fotoğraf sanatçısı Barış Acarlı'nın objektifinden bölgenin yerden görüntüsü...

İşte Yunus Göksu'nun 'ekran görüntüsünden' Maltepe sahili...

 

Yorumlar (0)
28°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?