banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

"Nazım Tur" Törenle Hizmete Alınacak

TDİ'nin yeni satın aldığı ve 2004'te vefat eden Sendikacı "Nazım Tur"un adı verilen yeni römorkörü için Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılımıyla tören düzenlenecek.

GÜNCEL 01.01.2010, 15:19
2357

"Nazım Tur" Törenle Hizmete Alınacak

TDİ'nin Medmarine'den satın aldığı ve "Nazım Tur" adı verilen yeni römorkörü için Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılımıyla tören düzenlenecek.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. 65 ton kanca gücüne sahip yeni römorkörünü geçtiğimiz haftalarda teslim almıştı. Ereğli Tersanesi'nde inşa edilen Robert Allan dizaynı 32 Metre boyundaki z-drive nozullu pitch kontrollü pervane sistemine sahip römorkörle ilgili ilk haberi, Türk Denizciliğinin Haber Sitesi Denizhaber.Com vermişti.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılacağı tören 6 Ocak 2010 Çarşamba Günü Saat 15:00 te TDİ'ye ait Sarayburnu Rıhtımında yapılacak.

Römorköre adı verilen "Nazım Tur" Kimdir?

Ülkemiz Sendikacılık tarihinde adeta bir duayen olarak anılan Nazım TUR, bugün Genel Başkanlığı'nı H. Necip Nalbantoğlu'nun yürütmekte olduğu Türkiye Liman Dok ve Gemi Sanayii işçileri Sendikası'nın 5. Genel Başkanıydı.

Nazım Tur, Türkiye Liman Dok ve Gemi Sanayii işçileri Sendikası'na ve Türk Gemi İnşa Sanayine aralıksız 21 yıl hizmet vermesiyle de ciddi bir rekora imza atmıştı.

1948 Yılında Kastamonu ili Araç İlçesinde dünyaya gelen Nazım TUR, 1965 yılında Denizcilik Bankası Sanat Okulundan mezun olarak Haliç Tersanesinde çalışma hayatına atıldı. İlerleyen senelerde İstinye Tersanesine tayini çıkan Nazım Tur,çalışma hayatına burada devam ederken ilk Sendikal hayata da burada başlamış oldu.

İstinye Tersanesinde yer alan Türkiye Liman Dok ve Gemi Sanayii işçileri Sendikası Boğaziçi Şubesinin çeşitli kademelerinde başarı ile görev yapan Nazım TUR. Çevresindeki arkadaşlarının teşviki ile sendikal alanda daha iyi hizmet verebilmek amacıyla 1983 senesindeki Olağan Genel Merkez Kurulunda, Genel Başkanlığa adaylığına ismini kaydettirerek yapılan seçimlerde sendikanın 5.Genel Başkanı seçildi. Böylece Profesyonel Sendikacılığa 1983 senesinde başlayan Nazım TUR, genel başkanlık koltuğuna oturur oturmaz büyük bir hız ile ses getirecek çalışmalarına başladı.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Nazım Tur, Türkiye Liman Dok ve Gemi Sanayii işçileri Sendikası'nı Uluslar arası Dünya Çelik Konfederasyonu (IMF) üyesi yaptı ve bu konfederasyonunun Yönetim Kurulunda da yer alarak sendikayı dünya klasmanında bir noktaya getirdi.

Bunun hemen ardından, Milli Prodüktivite Merkezi seçimlerinde TÜRK-İŞ’i temsilen işçi temsilici olarak seçilen Nazım TUR, hem konfederasyonu hem de Türkiye Liman Dok ve Gemi Sanayi İşçileri Sendikasını  başarı ile burada temsil etti.

TÜRK-İŞ’in Başkanlar Kurulu Toplantılarına hiç aksatmadan katılan Nazım TUR bu sayede SendikayıKonfederasyonda da söz ve vizyon sahibi yaptı.

Sendikal noktada yurtiçi ve yurtdışı eğitimlere ciddi anlamda önem vererek ve profesyonel sendika kadrosunun eğitimine dikkat eden Nazım TUR, uluslararası bir çok eğitim programında da Türkiye Liman Dok ve Gemi Sanayii İşçileri Sendikası'nı  Kadrosuyla birlikte temsil etti.

Cana yakın, babacan tavırları ile üyesi olsun olmasın tüm işçilerin sorun ve dertleri ile yakinen ilgilenen, işçilerin adeta dert ortağı olan Nazım TUR tüm üyeleri ve çalışan kesim tarafından hümanist yapısı ile de yakinen tanınmaktaydı. Dur, durak bilmeden arasıra hızlı arasıra fırtınalı sendikal hayatında, sağlığını dahi göz ardı ederek, çalışmalarını büyük bir hoşnutluk ile devam eden Nazım TUR göreve seçildiği 1983 senesinden vefat etmiş olduğu 2004 senesine kadar aktif olarak görevinin başında bulunmuştu.


Römorkörün ilk kez geçtiğimiz ay Denizhaber.Com ve Kaptanhaber.com'da yayınlanan fotoğrafları:

Yorumlar (3)
Cahit İstikbal 12 yıl önce
Türkiye'de denizciliğin bugünlere gelmesinde her birimde okul niteliğinde işlevi olan Türkiye Denizcilik İşletmeleri, yeni römorköre ebediyete intikal etmiş başarılı bir sendikacının, Nazım Tur'un adını vererek, emeğe verdiği önemi, duyduğu saygıyı en güzel şekilde ifade etmiştir. Bu yerinde karardan dolayı kararı verenleri kutlarım.

Dileğim; 10 Nisan 2009 günü görev yaptığı Sun Genius adlı gemiden inerken, bir çarmıh kazası neticesi meslek şehidi olan, dünyalar iyisi bir insan olan Kaptan Fahrettin Aksu'nun adının da, Kaptan Lütfü Berk istasyonu örneğinde olduğu gibi, sonsuza kadar yaşatılmasıdır.

hasan zengin 11 yıl önce
Sayin merhum nazim tur sadece sendika baskani olarak degil sosyal olaylara duyarli vatanini,devletini,milletini seven

ayni zamanda turkiyenin sahip oldugu tersanelerin daha verimli olmasi icin arastiran bir insandi.Yakinen sunu biliyorumki tersaneler harac merac satilmasi icin mucadele edenlerin karsisinda dik durmus.Turkiyenin menfaallerinin, cok zor sartlarda elde ettigi bu tersaneler pendik askeriyeye digerleride su anda mukemmel calisarak memleketin yuz aki haline gelen deniz ulasimina buyuk katkilar saglamaktadir.Gecmiste isciyken aldigi gecekonduda hayatini o muhittekeki insanlarla beraber yasamis muhit degistirmemis(hatiladigim kadariyla evinin tapusunu bile alamadan) kendisine TURKIYENIN CIKARLARINI KORUDUGU ICIN sendika agasi,malum gorsel basin,(U.M) kisiler tarafindan karalanmis.BU DUNYADAN AHIRETE SEVENLERINE COK SEYLER OGRETEREK AYRILMIS OLUP,KENDI ADINA denizlerde hizmet verecek bir römorke ADININ VERILMESI kendisine, sevenlerine bir kadirsinaliklik olarak degerlendirip BUNU DUSUNENLERI KUTLUYORUM.H.Z
M. ŞİMŞEK 12 yıl önce
TÜM CAMIAYA HAYIRLI OLSUN.
22
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü