banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Hayalet Gemiler Ege'de Cirit Atıyor

Dünya’nın en önemli ticari liman kentlerinden biri olan Aliağa’da bulunan icralık gemiler tehlike saçıyor.

GÜNCEL 17.03.2015, 00:30
4334
Hayalet Gemiler Ege'de Cirit Atıyor

Hayalet Gemiler Ege'de Cirit Atıyor

Dünya’nın en önemli ticari liman kentlerinden biri olan Aliağa’da bulunan icralık gemiler tehlike saçıyor. 

Dünya’nın en önemli ticari liman kentlerinden biri olan Aliağa’da bulunan icralık gemiler tehlike saçıyor. Geçtiğimiz günlerde şiddetli fırtına nedeniyle Aliağa’dan Foça’ya, sonra da Mordoğan sahiline sürüklenerek faciaya adeta davetiye çıkaran Gofer B isimli hayalet gemi den sonra, yine uzun bir süredir hacizli olması nedeniyle Aliağa limanında demirli bulunan Bodyer isimli sahipsiz ve mürettebatsız bir kuru yük gemisi de çapasından kurtularak Foça kıyılarına sürüklendi. Foça aslan burnu mevkiinde karaya oturan Bodyer isimli gemi, şans eseri herhangi bir kazaya neden olmadı.

BAŞIBOŞ İCRALIK GEMİLER TEHLİKE ARZ EDİYOR

Öte yandan Güzelhisar nehrinin Çandarlı körfezine döküldüğü alanda Melek B ve Coster isimli iki sahipsiz geminin de burada uzun süredir çürümeye terk edildiği öğrenildi. İzmir’in kıyı sahillerinde serseri mayın benzetmesiyle anılan icralık gemiler, kamuoyunda hayalet gemi olarak bilinen Gofer B isimli geminin Aliağa Çandarlı körfezinde demirliyken çapasından kurtularak kontrolsüz bir şekilde 35 mil uzağa sürüklenmesiyle geçtiğimiz günlerde gündeme gelmişti.

Bu olay sonrasında Ege denizinde kontrolsüz bir şekilde sürüklenen hayalet gemilere bir yenisi daha eklendi. Gofer B ile aynı kaderi paylaşan Bodyer isimli sahipsiz kuru yük gemisi mürettebatsız bir şekilde Aliağa’dan Foça açıklarına sürüklendi. Gemi trafiğini ve kıyı yerleşim yerlerini tehdit eden kontrolsüz gemi herhangi bir faciaya neden olmadan Foça aslan burnu mevkiinde bulunan kartdere adası sığlıklarında karaya oturarak durabildi. Bir süredir burada çürümeye terk edilen gemi Foçalı çevrecilerden tepki gördü. Foça’nın bir turizm kenti olduğunu hatırlatan çevreciler, görüntü ve çevre kirliliği yaratan söz konusu geminin bulunduğu yerden acilen kaldırılmasını talep etti.

EGE DENİZİNDE HAYALET GEMİLER CİRİT ATIYOR

Gofer B ile Bodyer isimli gemilerin başıboş bir şekilde sürüklenmesinin ardından Aliağa Bölgesinde yedi adet daha hacizli geminin olduğu ortaya çıktı. Bu yedi gemi arasında bulan Melek B ve Coster isimli gemilerin de Aliağa’da vatandaşların yaz aylarında denize girip güneşlendiği myrina halk plajında uzun bir süredir sahipsiz, terk edilmiş ve karaya oturmuş bir şekilde kaderine edildiği tespit edildi. Aliağalı vatandaşlar burada çürümeye terk edilen atıl geminin oluşabilecek şiddetli bir fırtına sonrası tehlike arzetmeden acilen bulundukları yerden kaldırılmasını veya güvenli bir limana çekilmesini istedi.

Yorumlar (0)
25
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü