banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Avrupa gemi inşa sektöründe işten çıkarmalar artıyor!

Koronavirüs salgını nedeniyle armatörlerin yeni gemilere yatırım yapmaması sonucunda gemi inşa sektörü zor günler geçirirken, salgın, kapasite aşımı, zayıf talepler ve dünya ticaret hacmindeki düşüş gibi nedenlerden dolayı halihazırda zor durumda olan gemi inşa sektörünün olumsuz yönde etkilendiği belirtiliyor.

GEMİ İNŞA 20.04.2021, 10:35 20.04.2021, 13:29 Halit Emre İbrahimoğlu
125
Avrupa gemi inşa sektöründe işten çıkarmalar artıyor!

Avrupa gemi inşa sektörü, salgından önce iyi bir durumda olan yüksek kalite ve yüksek fiyatlı kruvaziyer gemi inşa sektörüne odaklanarak iyi bir konuma ulaşırken, salgınla birlikte turizm sektörünün sekteye uğraması, gemi seferlerinin durdurulması ve kruvaziyer sektöründe büyük kayıpların yaşanması, Avrupa gemi inşa sektörünü de olumsuz yönde etkiledi.

2020'nin ilk yarısında küresel gemi inşa sektörü tonaj bazında siparişlerde %62'lik bir düşüş yaşadı. 2019 yılı ile kıyaslandığında ise sektörde %70'den fazla değer kaybı yaşandığı gözlendi.

SEA Europe Başkanı Kjersti Kleven, mevcut rakamların sektörde yaşanan düşüşün yıl boyunca devam edeceğini gösterdiğini ifade ediyor.

2021 yılında dünyadaki tüm tersanelerde yaklaşık 80 milyon dwt ağırlığında gemi üretimi gerçekleştirileceği belirtilirken, mevcut siparişler göz önünde bulundurulduğunda bu sayının 2022 yılında 55 milyon dwt'ye düşeceği ifade edilmekte.

Yaklaşık 11 milyon Telafi Edilmiş Brüt Tonaj (Compensated Gross Tonnage – CGT) kapasitesi ile dünyada birinci sırada yer alan Çin'i 9 milyon CGT ile Güney Kore, ardından 6 milyon CGT ile Japonya takip ediyor.

Kjersti Kleven'a göre yatırımlardaki gecikmeler, daha iyi piyasa koşulları ve güven ortamı sağlanana kadar devam edecek. Diğer sektörlerde olduğu gibi tersaneler ve ekipman sağlayıcı şirketler üretim süreçlerinde birçok sorun yaşadığı ve söz konusu tersane ve şirketlerin birçoğu üretimlerini durdurmak zorunda kaldığı, bahse konu gecikmelerden dolayı ise bazı şirketlerin nakit problemi ile karşı karşıya kaldığı belirtiliyor. Yaşanan nakit sıkıntısı nedeniyle 2020 yılında işten çıkarmalar başlamış olup, bu durumun 2021 yılı ve sonrasında da devam etmesi beklenmekte.

Kleven'a göre, yeşil ve dijital geçiş sürecini başarıyla tamamlamak için yeni geliştirmelerin araştırılması ve bunlara yatırım yapılmasına ilişkin ihtiyacın en üst seviyede olduğu bu dönemlerde işten çıkarmalar sektördeki know-how'ı olumsuz yönde etkileyecek.

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
24
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü