Tartışmalı ihaleler için ‘yasa atağı’

ANAYASA Mahkemesi kararıyla tartışmalı hale gelen Seydişehir Eti Alüminyum, Kuşadası Limanı, Çeşme Limanı, SEKA Balıkesir İşletmesi özelleştirmeleri ile TÜPRAŞ’ın yüzde 14,76 oranındaki hissesinin satılması işlemlerini rahatlatacak düzenleme geliyor.

Hükümet, üzerinden 5 yıl geçen özelleştirmelerde, “Yargı kararlarıyla dahi olsa özelleştirme işleminin iptal edilip tesisin kamuya geçemeyeceği” yönünde yasal düzenleme yapmaya hazırlanıyor.

TARTIŞMALI HALE GELMİŞTİ

Özelleştirmesi tamamlanan bazı yerler için açılan davalar, Anayasa Mahkemesi’nin aldığı son kararla birlikte tartışmalı hale gelmişti. Seydişehir Eti Alüminyum, Kuşadası Limanı, Çeşme Lİmanı, SEKA Balıkesir İşletmesi’nin özelleştirmeleri ile TÜPRAŞ’taki hisse satışı için açılan davalarda iptal kararlarının çıkmasının ardından, 26 Nisan 2012 tarihinde çıkarılan 6300 sayılı yasaya bir düzenleme eklenerek yargı kararlarının uygulanmamasına yönelik Bakanlar Kurulu’na yetki verilmişti. Verilen yetkiyi kullanan Bakanlar Kurulu da, 5 özelleştirmeye yönelik olarak geriye veya ileriye dönük herhangi bir işlem yapılmaması kararı almıştı.

Ancak tartışmalı özelleştirmelerle ilgili süreç, bu noktada da bitmedi. CHP söz konusu yasal düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne götürünce; mahkeme geçtiğimiz yılın sonunda Bakanlar Kurulu’na yetki veren yasa maddesini iptal etti. Böylece 5 özelleştirmenin hukuki durumu yine tartışmalı hale geldi.

YENİDEN YASA ATAĞI

Tartışmalı özelleştirmelerle ilgili cuma günü gündeme gelen ve torba tasarıya eklenen son düzenleme ise, söz konusu ihalelere ilişkin yeni bir yasal çerçeve çiziyor ve ihalelerin iptal olasılığını ortadan kaldırıyor. Devir ve teslim tarihinin üzerinden 5 yıl geçmiş ihaleleri kapsayan düzenlemeyle, yargı kararlarıyla bu kuruluşların kamuya devrinin söz konusu olamayacağı düzenleniyor.

Özelleştirilen yerlerin tekrar kamuya geçmesi için tek istisna, “İhalelerin sözleşmelerinde belirtilen haller” olarak belirleniyor. Düzenlemenin gerekçesi olaraksa, geçmişte özelleştirmelerle ilgili yargılama süreçlerinin uzun sürmesi nedeniyle uygulama imkanı olmayan yargı kararlarının oluşması gösterildi. Gerekçeye göre, maddeyle birlikte tartışmalı ihalelerdeki hukuki belirsizlik de ortadan kalkacak.