Samandağ sahili kirlilikten kurtarılıyor

Suriye sınırındaki Kel Dağı eteklerinden başlayarak Musa Dağı eteklerine uzanan 14 kilometrelik Samandağ sahilinin kirlilikten kurtarılması için çalışma başlatıldı. Hatay'ın önemli turizm merkezlerinden Samandağ sahili, Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin deniz temizleme tekneleriyle temizlenmeye çalışılıyor.

Hatay'ın önemli turizm merkezlerinden Samandağ sahili, Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı çalışmayla temizleniyor.

Hatay Turizm Derneği Başkanı Sabahattin Nacioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Samandağ sahilinin turizm açısından çok önemli olduğunu söyledi. Sahil ve denizdeki kirlilik nedeniyle burasının yıllardır kötü göründüğünü belirten Nacioğlu, "14 kilometre uzunluğundaki sahilimiz, Türkiye'nin en uzun sahillerinden biri.

Denizin ve sahilin temizlemesi turizm açısından çok önemli bir adım. Yalnız denizi temizlemek yetmez, çevre ve peyzaj düzenlemesinin de mutlaka yapması lazım" diye konuştu. Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ahmet Dolgun da deniz ve sahil kirliliğinin hem yerli hem yabancı turistler açısından önemli bir sorun olduğunu ifade etti.

Deniz ve sahil kirliliğiyle ilgili planlama yaptıklarının altını çizen Dolgun, şunları kaydetti: "Hem sahili hem de deniz yüzeyindeki kirliliği temizlemek için bir proje hazırladık. İki tekne ve 50 işçimizi hem sahil hem de denizi temizlemek için görevlendirdik. Biliyorsunuz Asi Nehri, Lübnan'dan doğuyor, Suriye'den geçip ülkemize dökülüyor. Bu nehir vasıtasıyla da denizlerimiz kirleniyor.Buradan gelen katı atıklar denizlerimize taşınıyor. Aynı zamanda açık denizden gelen katı atıklar da denizimize vuruyor kirlilik oluşuyor."

 "Caretta carettaların yaşam alanları korunuyor"

"Temiz Sahil, Masmavi Deniz" sloganıyla yola çıktıklarını dile getiren Dolgun, 10 günde denizden ve sahil şeridinden yaklaşık 40 ton atık çıkarıldığını bildirdi. Temizlik sırasında doğal yaşam alanlarını korumaya özen gösterdiklerini vurgulayan Dolgun, şöyle konuştu: "Samandağ sahili, caretta carettaların, deniz kaplumbağalarını yaşam alanı. Bazı STK ve ilgili kurumların bir kısmından olumsuz tepki alıyoruz. Tabi biz caretta carettaların yaşam alanlarını koruyarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bununla beraber yine bazı STK'lardan Hatay'ın turizm potansiyeline sahip sahilini temizlediğimiz için destek alıyoruz. Yapılan çalışmalarla hem yerli hem yabancı turistlerin kenti daha rahat gezmelerini sağlayarak, turizm açısından bir potansiyel kazandırmayı hedefliyoruz."