banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

IMO'dan Koronavirüs Açıklaması

IMO, hükümetlere, nakliye ve tedarik zincirlerini açık tutmaya ve COVID-19 pandemisine yanıt olarak denizcilere özel seyahat muafiyetleri verilmesine yönelik çağrılarını yeniledi.

ÖZEL HABER 02.04.2020, 11:33 04.04.2020, 10:50 YAĞMUR GERZ
1025
IMO'dan Koronavirüs Açıklaması

IMO'dan Koronavirüs Açıklaması

IMO, hükümetlere, nakliye ve tedarik zincirlerini açık tutmaya ve COVID-19 pandemisine yanıt olarak denizcilere özel seyahat muafiyetleri verilmesine yönelik çağrılarını yeniledi.

30 Mart 2020’de yayınlanan bir genelgede, Organizasyon ve deniz taşımacılığı sektörünü temsil eden küresel endüstri derneklerinin geniş bir kesimi tarafından hükümetler ve ilgili ulusal makamlar için bir dizi öneri sunmulmuştur. Genelge, özellikle hükümetlere önemli hizmetlerde bulunan profesyonel denizcilerin ve denizcilik personelinin, uyruklarına bakılmaksızın “kilit çalışan” olarak tanımlanması ifadesine vurgu yapıyor.

Mürettebat Değişikliğine İzin Verilmeli

Mürettebat değişikliği konusuna değinilen genele de:

"Ulusal seyahat veya hareket kısıtlamaları konusunda profesyonel denizciler ve denizcilik personeline gerekli ve uygun muafiyet verilmelidir, gemilere binip gemileri terk etmelerine imkan tanınmalı ve hükümetler profesyonel denizciler ve denizcilik personeline limandaki gemileri karaya çıkartma ve kendi topraklarına geçişe (diğer bir deyişle havaalanına geçişe) mürettebat değişimine ve denizcilerin kendi ülkelerine geri dönmesine izin vermeliler." ifadelerine yer verildi.

Genelge de, deniz ticaretinin gereksiz yere kesintiye uğramamasının çok önemli olduğunu söyleyen IMO Genel Sekreteri Kitack Lim, kendi ifadesini yineleme fırsatını yakalayarak, “Denizciler bu küresel felaketin ön cephesinde” ve “şu durumda ihtiyaç duyulan şey, bu olağan dışı zamanlarda, mürettebat değiştirme, ikmal, onarım, sörvey ve belgelendirme ve denizcilerin lisanslanması gibi konulara pratik ve pragmatik bir yaklaşımdır.” açıklamalarında bulundu.

Genelge, küresel kriz döneminde tedarik zincirlerini açık tutmanın yanı sıra deniz ticareti ve taşımacılığı ile ilgili hizmetlerin hareket halinde kalmasının her zamankinden daha önemli olduğunu doğruladı. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetleri, denizcilerin ve deniz personelinin hareketi de dahil olmak üzere gemi ve liman operasyonlarına engel getirmeden, halk sağlığını korumak ve COVID-19'a yönelik politikalarını ve önlemlerini geliştirmeye çağırıldığı görüldü. Genelgeyle birlikte hükümetler ve ulusal otoriteler, ziyaret eden tüm ticari gemilerin liman ve terminallerdeki rıhtımlara erişmeye devam etmelerini sağlamak için şiddetle teşvik edilmeye çağrıldı.

Genel Sekreter Lim, 26 Mart 2020'de gerçekleşen G20 Liderler COVID-19 Zirvesi'nin sonucuna değinerek; G20 liderleri uluslararası ticareti kolaylaştırmanın yanında uluslararası trafik ve ticarete gereksiz müdahaleleri önleyecek şekilde yanıtları koordine etmek için birlikte çalışmaya devam etmeyi taahhüt ettiklerini belirtti. G20 Liderlerinin ise "hayati tıbbi malzeme, kritik tarım ürünleri ve diğer mal ve hizmetlerin sınır ötesi akışını sağlamak için çalışmak ve küresel tedarik zincirlerindeki aksaklıkları gidermek, tüm insanların sağlığını ve refahını desteklemek için” çalışma sözü verdikleri ifade edildi.

Yorumlar (1)
kaptan 1 yıl önce
Lim hala biz ve bizim gibi denize sırtını dönmüş ülkelerde denizcilere vizesiz yeşil pasaport verildiğini sanıyor.bizde denizciliğin ofis ve sermaye birimine hertürlü imkan sunulmaktadır.
19
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü