banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

"Frigia" mürettebatı 121 gündür korsanların elinde!

23 Mart günü Hindistan açıklarında Somalili korsanlar tarafından kaçrılan Frigia adlı gemi ve mürettebatından 121 gündür haber yok.

ÖZEL HABER 22.07.2010, 17:01
4390

 

23 Mart günü Hindistan açıklarında Somalili korsanlar tarafından kaçrılan Frigia adlı gemi ve mürettebatından 121 gündür haber yok.

121 gündür tutsaklar

İşletmeciliğini Türk şirketi Karya Denizcilik'in yaptığı Malta Bandıralı 35 bin grostonluk Malta bandıralı Frigia gemisi, İsrail'den yüklediği gübreyi Tayland'a taşırken, askeri gemiler eşliğinde BM'nin oluşturduğu güvenlik koridorundan geçtikten 1,5 gün sonra 23 Mart Salı günü Hint Okyanusu'nda Somalili korsanlar tarafından kaçırılmıştı. Olaydan bu yana geçen 121 günlük süreçte herhangi gelişme yaşanmamış olup, 19'u Türk, 2'si Ukraynalı mürettebat halen korsanların elindedir.

Kaçırılma olayından sonra, Horizon-1 adlı geminin de kaçırılması olayında avukatlık yapan ve gemi ile mürettebatının kurtarılmasını sağlayan Nilgün Yamaner Frigia gemisinin sahibi şirketin avukatlığını üstlendi. 4 aylık süre içinde korsanlarla irtibata geçildi fakat mürettebatın hiç bir şekilde  aileleriyle ve yakınlarıyla konuşması mümkün olmadı. Şirket yetkililerinin bu sancılı süreç içerisinde mürettebat yakınlarıyla yapmış olduğu görüşmelerde yakınlara, basına açıklama yapmalarının süreci olumsuz etkileyebileceği, korsanların bu haberleri duyabileceği şeklinde uyarılarda bulunulduğunu okuduk. Süreç bir türlü tamamlanmadı, aileler mümkün olduğunca sustu.

Mürettebat yakınları çözüm istiyor

Kaçırılan kişilerin yakınları çözüm bulunamayan ve uzayan bu süreçten rahatsızlık duyuyor ve yakınlarının sağlık durumundan endişe ediyorlar. Şirket yetkilileri mürettebat yakınlarına sabırlı ve sakin olmaları telkininde bulunuyor ama çözüm bulunmuyor. Yakınların ilgili resmi kurum ve kuruluşlara yazdığı mektup ve dilekçeler ise yanıtsız kalıyor. Yakınlar hiç bir haber alamadıkları yakınlarına artık biran önce kavuşmak ve bu sorunun gerek devlet gerekse ilgili kuruluşlarca bir an evvel çöüzlmesini istiyor. Yeterince bilgi verilmeyen ve sorularına cevap bulamayan aileler giderek umutsuzluğa kapılıyor.

İstenen fidye ile ilgili bazı gazetelerde 4 milyon $ gibi bir rakamdan söz edilse de, şirket yetkilileri bu konuda "gizlilik" gerekçesiyle bir açıklama yapmıyor. Fidye'nin ödenip ödenmeyeceği, korsanlarla bir anlaşmaya varılıp varılmadığı hakkında net bir bilgi yok. Yabancı bazı kaynaklarda anlaşmanın sağlandığı, çok yakında korsanların tutsakları bırakacağı yazılsada ( Australia.To News)  bu konuda ailelerin her hangi bir bilgisi yok.

"Aileler olarak yeterince bilgilendirilmiyoruz"

Kaçırılma olayı sonrasında Haziran ayı içerisinde Kaptan Ümit Savaş'ın eşi Nesrin Savaş'tan bir görüşme talebimiz olmuştu. Haziran sonu itibarıyla güzel haberler beklediği için, görüşmemize olumlu yanıt vermemişti. Bugün, kaçırılıştan bu yana geçen 121. günde gemi kaptanın eşi Nesrin Savaş bize şunları belirtti:

 "Haziran sonu itibari ile güzel haberler bekliyordum ancak beklediğim güzel gelişmeler olmadı. Sizinde bildiğiniz gibi gemimiz 121 gün önce kaçırılmıştı.  Bu güne kadar sabrederek metanetimizi koruyarak bekledik ama daha fazla bekleyecek halimiz kalmadı. Bugüne kadar hala bir arpa boyu yol alamadık. Dün itibari ile sitenizde korsanların Martta kaçırıpta serbest bıraktığı 2 gemi oduğunu daha öğrendik. Yarın akşam ulusal bir kanalın haber bülteninde röportajımız yayınlanacak. Sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.Bu saatten sonra fazladan geçecek bir güne bile tahammülümüz yok. 23 Haziran'da CHP aracılığı ile şirkete soru önergesi verdik ama hala işlemde. Aileler olarak endişe ile bekliyoruz. Bu işin biran önce bitirilmesi gerekiyor. Bu güne kadar Türk gemilerinden korsanların elinde en fazla kalan bizim gemimiz oldu. En az kalan gemi de Karagöl gemisiydi. Aileler olarak yeterince bilgilendirilmiyoruz. Herkes bürokratlardan tanıdık bulmaya çalışıyor sesini duyurabilmek için."

Kaptan Ümit Savaş'ın gemide çekilmiş en son fotoğrafı

Kaptan Ümit Savaş'ın en son Frigia gemisinde çekilmiş fotoğrafı

Frigia gemisi mürettebatı;

Kaptan Ümit Savaş, 2. Kaptan Tolga Toksöz, 3. Kaptan Osman Küçüknalbant, 4. Kaptan Mehmet Pehlivan, çarkçıbaşı Birol Kahraman, çarkçıbaşı yardımcıları Ukraynalı Mykola Bratchenko, Oleksandr Maygurov, Turgay Gürer, gemiciler Basri Uslu, Ömer Calap, Rıdvan Şener, İbrahim Şenay, Ahmet Oruç, Ufuk Ayvaz, Yusuf Özsevik, İbrahim Gürlevik, Güven Canga, kaynak ve tornacı Dursun Karabulut, Halil Kocaadam, aşçı Aydın Çukur, kamarot Yusuf Sevinç.

 

 

Yorumlar (8)
bülent özmen 12 yıl önce
Bugün geminin serbest bırakıldığını okudum. Herkese egçmiş olsun..
12 yıl önce
Somalili korsanlar kaçırınca haber olmuyor, ama devletler bir gemiye el koyunca, bir devlet bile bile ölüme yollayınca haber oluyor. Siyasi çıkarları olmadığı için, devlet bu olaya kulak tıkıyordur. Korsanların derdi nasılsa para, bişey yapmazlar diye olaya duyarsız kalıyorlar...ama orda insanlar tutsak ve şuan ne şartlarda olduklarını allah bilir. artık bu durum çözüme kavuşmalı, birileri tıkadıkları kulaklarını açmalılar artık!

aileler için sabır değil, artık kavuşma diliyorum. beklemek kafi...
HÜLYA AYVAZ 12 yıl önce
aradan 122 gün geçti. Geçtide kimse nasıl geçtiğini sormadı.oradaki insanların ne durumda olduklarını ne yiyip ne içtiklerini sağ olup olmadıklarını kimse sorgulamadı.Bizi hep az kaldı sağlıkları iyi deyip oyaladılar.4 ay silahlı kişilerin elinde kalıp`aileleriyle görüşemeyen insanların sağlıkları nasıl olur?artık birileri sesimizi duysun. Hayatlarından endişe duymaya başladık ve babamı çooook özledik.12 yıl önce
123 gün oldu hala hiç bir haber yok orada ne haldeler bilemiyoruz bugüne kadar şirket bizi oyaladı artık sabrımız kalmadı bir an önce kardeşime kavuşmak istiyoruz artık çocuklarına ne söyleyeceğimi şaşırıyorum.Biran önce dönmesini bekliyoruz.Zeynep ORUÇ(Ablası)
deniz denzi 12 yıl önce
Buradaki insanların sabrı tükenmiş ve bir çıkmazın içinde birde lütfen 123 gündür tutsak olarak bekleyen insanların ruh hallerini ve psikolojileri ne halde düşünmek bile istemiyorum bu korsanların derdi para değilmi bunun bunca zaman pazarlığı olmaz durum sona yaklaşıyoruz son dediğiniz nedir? bence şirketinde duyarsızlığı ne kadar az fidye öderse kar gözü ile bakıyor yoksa orda bunca zamndır tutsak olan insanları düşünmüyorlar korsanlar gibi şirketin de dedrdi para adamların birtek bu gemisi yoktur nasıl olsa işleri tıkırındadır LÜTFEN BU İNSANLIĞA SIĞMAZ BU İNSANLRIN YAKINLARINADA KENDİLERİNEDE YAZIK
SEFA ORUÇ 12 yıl önce
Babamın ilk seferiydi.1.5 ay olmuştu.ilk maaşını çektiğimiz gün kaçırıldığının haberini aldık inanamadık sürekli şirket ve avukat sağlıklarının iyi olduğunu söylüyorlar ama nederece doğru bilemiyoruz 4 kardeşiz artık babamızın hasretine dayanamıyoruz lütfen babamızı kurtarın çooook özledik.sayın cumhurbaşkanı ve başbakanımızdan yardım bekliyoruz. SEFA,ALİŞEN,MERVENUR,M.TALHA VE ANNEM CEMİLE ORUÇ.
12 yıl önce
O insanların hayatlarının bir iki klasör halinde bir hukukçunun masasında yattığına ve 1000 lerce mail mesajı halinde müzakerelere döküldüğüne eminim. O insanların hayatları hukukçular, sigortacılar ve bankacıların elinde yakınlarının bilmesinde fayda var.
Horizon 1 12 yıl önce
Ailelerin ve oradakilerin durumlarını o kadar iyi anlıyorum ki.Sözler kifayetsiz kalıyor.Ben eşimi 90 gün boyunca beklediğimde akıl sağlığımdan oluyordum.Kaldı ki bu gemi onlardan daha fazladır orada.Hatta öyleki bu geminin önünde seyir halinde olan eşim yine bir tehlike atlattı.

Herkese çok sabırlar diliyorum.

Umarım en kısa zamanda sonuçlanır.Bunca sıkıntı biter.

Herkese , hepimize çok geçmiş olsun.
21
açık
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 25 Haziran 2022
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü