Geçen yıl MSC Gayane gemisinde yapılan operasyonlar neticesinde devasa miktarda uyuşturucu ele geçirilmişti. Karadağlı bir denizci, bu olaylarla bağlantılı olarak kokain kaçakçılığından suçlu bulundu.

27 yaşındaki Vladimir Penda, MSC Gayane'nın dördüncü mühendisiydi. Savcılar, gemi seyri sırasında, karanlığın içinden gemiye yanaşan sürat teknelerinden gemiye toplu kokain yüklendiğini ve buna Vladimir Penda’nn yardım ve yataklık ettiğini iddia etti.

Mürettebattan birkaç kişi, gemiye kokain dolu kargoları yüklemek için Gayane’nın vincini kullandı. Ardından uyuşturucuları nakliye konteynırlarında sakladılar.

17 Haziran 2019'da kolluk kuvvetleri, Philadelphia'daki Packer Marine Terminal'e gelen MSC Gayane'a bindiler. Yapılan aramadan sonra, sokak değeri 1 milyar doların üzerinde olan yaklaşık 20 ton kokain ele geçirdiler.

ABD ve ABD Gümrük ve Sınır Koruması tarihindeki en büyük uyuşturucu ele geçirmelerinden biriydi.

Miktar göz önüne alındığında, Penda’nın ömür boyu hapis cezasına çarptırılması olası. Penda'ya ek olarak, kaçakçılık operasyonu ile ilgili olarak Gayane ekibinin diğer altı üyesi olan Bosco Markovic, Alekandar Kavaja, Nenad Ilic, Laauli Pulu, Fonofaavae Tiasaga ve Ivan Durasevic de suçlandı.

ABD Avukatı William M. McSwain, "Dünyadaki suçlulara Philadelphia'nın ölümcül uyuşturucu kaçakçılığı için güvenli bir liman olmadığı yönünde güçlü bir mesaj göndermek istiyoruz." diyerek ülkeyi ve bölgeyi korumak için kesintisiz çalıştıklarını belirtti.

ABD Gümrükleri ve Sınır Koruması, el koyduğu gemiyi daha sonra 50 milyon dolarlık tahvil ile serbest bırakmıştı.

MSC hiçbir şekilde suçlanmadı ve şirket operasyon sonrasında yaptığı açıklamada, insan ve uyuşturucu ticaretiyle mücadele için Amerikan yetkilileriyle birlikte çalıştığını açılamıştı.