Uluslararası Denizcilik Örgütü, 36. yıllık programıyla güne damgasını vururken, sektöre toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayarak geleceğe yatırım yapma çağrısında bulundu. 

IMO devam eden eşitsizlikleri vurgulayarak, şu anda genel denizcilik işgücünün yalnızca yüzde 29'unun ve ulusal denizcilik otoritelerinin işgücünün yalnızca yüzde 20'sinin kadın olduğunu belirten verilere atıfta bulundu.

TCG Kınalıada Korveti Japonya'da halkın ziyaretine açıldı TCG Kınalıada Korveti Japonya'da halkın ziyaretine açıldı

Dominguez, "Değişim hem gerekli, hem de geliyor..."

Genel Sekreter Arsenio Dominguez, IMO etkinliğinde yaptığı konuşmada; " Değişim hem gerekli, hem de geliyor. Ticaretteki artış ve daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir sektöre geçişle birlikte çeşitliliği ve katılımı artırma fırsatları önümüzdeDaha fazlasını yapmalıyız ve yapacağız. Kadınların eğitimine ve mesleki gelişimine yatırım yaparak, herkesin yararına olacak şekilde kadınları güçlendiriyor, yenilikçiliği teşvik ediyor ve denizcilik endüstrisinde sürdürülebilirliği teşvik ediyoruz.” dedi.

Domingues, programdaki ve dünyanın dört bir yanındaki tüm katılımcılara, kendi kuruluşlarında anlayışı, farkındalığı ve değişimi nasıl teşvik edebileceklerini ve BM'nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ve özellikle cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik Hedef 5'e ulaşılmasına nasıl yardımcı olabileceklerini görmeye çağrıda bulunarak sözlerini tamamladı.

IMO, dijitalleşme ve otomasyonun yanı sıra sektördeki yeşil teknolojinin yükselişi gibi ortaya çıkan sektör sorunlarına dikkat çekiyor. Bu konuların yeni beceriler gerektireceğini ve potansiyel olarak kadınlar için yeni kariyer fırsatlarının sinyalini vereceğini vurgulanıyor.

Editör: Nermin İstikbal