UKMTO'ya göre, Kızıldeniz'den geçen bir gemiye perşembe sabahı saat 06:45 GMT'de sudan yapılan el yapımı patlayıcının saldırısına uğradı.

Olay,  Husi militanlarının operasyonlarının yoğun olduğu Yemen'in Hodeidah kentinin yaklaşık 80 deniz mili güneybatısında meydana geldi. 

Gemi ve mürettebatın güvende olduğu ve geminin bir sonraki uğrak limanına doğru yola çıktığı bildirildi. 

Husi sözcüsü Yahya Saree yaptığı açıklamada, hedef geminin Yunanistan'a ait, Malta bayraklı Panamax dökme yük gemisi Seajoy olduğunu belirtti.

Mudanya’da karaya oturan gemi kurtarıldı Mudanya’da karaya oturan gemi kurtarıldı

Sözcü, geminin İsrail'deki bir limana uğraması nedeniyle hedef alındığını, bu durumun Yemenli grubun İsrail deniz ticaretine yönelik ambargo girişimini ihlal ettiğini iddia etti. 

Seajoy'un son aldığı AIS pozisyonu 12 Haziran'da Malakka Boğazı'nda batıya doğru seyir halinde olduğunu gösteriyordu.

Son beyan edilen varış noktası Güney Afrika'nın Durban kentiydi ve Pole Star'ın verilerine göre AIS kayıtlarında son 12 ay içinde İsrail'de bir liman uğrağına dair hiçbir işaret görünmüyor 

Husilerin WBIED'leri (uzaktan kumandalı bomba botları) Kızıldeniz'deki gemi taşımacılığına yönelik güçlü bir tehdit oluşturuyor. Dikkatlice küçük bir balıkçı teknesi görünümüne bürünen benzer bir cihaz, bu ayın başlarında dökme yük gemisi Tutor'a çarpıp battı. Saldırıda bir mürettebat öldü ve mürettebatın geri kalanı gemiyi terk etti. Köprüdeki bir mürettebat, drone botunun yaklaşırken ve patlama sonrasındaki halini gösteren bir video çekti 

Editör: Nermin İstikbal