banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Zabitan açığı beklentilerin altında

ISF ve BIMCO tarafından ortak yapılan bir çalışma, dünya denizciliğinde işgücü talebi ile arzı arasında bir denge oluştuğunu ortaya çıkardı.

GÜNCEL 02.12.2010, 08:02
2142
Zabitan açığı beklentilerin altında

Zabitan açığı beklentilerin altında

Seanews Turkey’in (www.seanews.com.tr) haberine göre, Uluslararası Gemicilik Federasyonu (ISF) ile Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi (BIMCO) tarafından ortak yapılan bir çalışma,  dünya denizciliğinde işgücü talebi ile arzı arasında bir denge oluştuğunu ortaya çıkardı.

Raporda zabitan sınıfında ise sadece %2 lik küçük bir açığın söz konusu olduğu belirtiliyor.

Rapor, zabitan sınıfında açığın sanıldığı kadar büyük olmadığını ve dünya denizciliğinde zabitan açığının neredeyse kapandığını göstermesi açısından önem taşıyor. ISF/BIMCO tarafından yürütülen bu araştırma ilk kez 1990 yılında yayınlanmıştı. 

Çalışma o tarihten beri her beş yılda bir güncelleniyor.

Bu yıl yapılan araştırma şimdiye kadar yapılanların içerisinde en kapsamlısı.  Araştırma daha öncekilere oranla çok daha fazla verinin incelenmesine dayanıyor. 

Bu çalışma örneğin dünya denizciliğinde önceki çalışmalara oranla çok daha fazla zabitan bulunduğunu ortaya koyuyor. 

2005 yılında yayınlanan araştırma sonuçlarında dünya denizciliğinde çalışmakta olan 466.000 zabit belirlenmişti, bu yıl yayınlanan çalışmada ise bu sayı 624.000 olarak güncellenmiş durumda. 

Bunun yanında 747.000 kişi de çeşitli diğer gemiadamı sınıflarında görev alıyor.   Raporda denizcilikte bazı özel meslek dallarında ise  çalışan eksikliği ortaya çıkabileceği de vurgulanıyor. Ayrıca genel çalışan açığının büyük miktarda artma olasılığına da değinilerek arz ve talep arasında bugün oluşan dengenin daha çok mali kriz sonrası ortaya çıktığı belirtiliyor. Krizde hızlı bir iyileşme gerçekleşmesi senaryosunda 2015 yılında %11 lik bir  açık ortaya çıkması bekleniyor, bu açığın 2020’de %9 a düşeceği öngörülüyor.  Diğer  ‘soğuk senaryo’ ya göre ise 2015 yılında sadece %15 lik bir açık öngörülürken bu açığın 2020 de %2 lik fazlaya dönüşeceği hesaplanıyor. Çalışmada gerçekleşme olasılığı en yüksek olarak öngörülen senaryoya göre ise işgücü açığı 2015’te %5 olacak bu açık 2020’de %1 e düşecek.

Yorumlar (28)
sezai nizamoğulları 10 yıl önce
sevgili hasan mutlucan,ton-ton reis oldukça isabetli tespitler vede akılcı yaklaşımlar sergilemiş.neresi senin neyini acıtmış,pek anlayamadım.

ayrıca neyin-nesisin oda belirsiz.

oysa reis kendini göstermiş.acaba sen ondan iyimisin ki;pek öyle görünmüyor telaşlı ve ön yargılı eleştirinden;bilmek lazım.

yani:bir lafa bakıp birde söyleyene bakmak kombinasyonu eksik bırakmışsın.

ama genç ve fevri oluşun bağırıyor.

sakin ol ve ön yargılı olmadan sorunları tanımlayıp,çözümler göstermek le daha doğruları yaparmışsın gibi geliyor bana.

herkese esenlikler dilerim...sezai kaptan
KAYHAN SARICA 10 yıl önce
ÜLKEMİZDE HER MESLEKTE OLDUĞU GİBİ(EĞİTİM FAKÜLTESİ DIŞINDAN ÖĞRETMEN ATAMALARI DR.OLMAYANLARIN SAĞLIK BAKANI OLMASINA KADAR) ZABİTAN OLARAK GÖREV YAPACAKLARDA DA ÇEŞİTLİ KURSLAR İLE ZABİTAN YETİŞTİRİLMESİ VE BAŞKA MESLEKLERDEN KİŞİLERE KISA BİR KURS VERİLEREK ZABİTAN OLARAK GÖREVLENDİRİLMELERİ İLGİLİ KURUM VE MESLEKLERE(DENİZCİLİK FAKÜLTELERİ) KARŞI YAPILMIŞ SAYGISIZLIK VE O ALANDA YAPILABİLECEK EN BÜYÜK SORUMSUZLUK OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKTİĞİNE İNANIYORUM.

SAYGILARIMLA....

KAYHAN SARICA
murat bayram 10 yıl önce
yoldan geçen herkes zabit olursa tabi açık kapanır.bu olan zabitlerin kaçı yüksek eğitimden geçiyor veya kendini geliştiriyor.herkes aldığı paraya bakıyor.A okulundan mezun olanda aynı parayı alıyor B okulundan/kursundan/özel okulundan mezun olandan aynı para bu nasıl iş?son gemiler tutuluyor ceza alıyorlar veya Allah korusun bi kaza oluyor neden?Bu zabitan açığının kapanması bunlara engel mi?Bu sadece armatörün sıkıntısını biraz azaltayım derken bilmeyerek daha da artırmıyor mu?
ilter GÖKCAN 10 yıl önce
Artık Denizcilikle ilgili bir fakülte bitirmeyen bu fakültede kaptanlıkla ilgili (işte navigasyondur, gemi yüklemedir, gemiciliktir, gemi stabilitesidir, oşinoğrafidir, meteorolojidir, gemi donanımıdır, İngilizcedir vs) dersleri görmeyen hiçbir kimseye zabitlik ehliyeti verilmemesi gerekir. Artık çağ bilim çağı her mesleğin belirli şartları ve kuralları olması gerekir. Hak eden alır hak etmeyen de başka bir işe bakar. Ayrıca ben bu meslek sahiplerinin veya bu mesleğin diplomasının özel okullardan verilmesine de karşıyım. Bir yanda adam yüksek bir puanla Denizcilik Fakültesine girsin diğer yanda fazla bir özellik aramadan torpile göre adamına göre vs... olmayacak şeyler. Dediğim gibi meslek özel bir ortamda özel yetenekler gerektiren bir meslektir. O nedenle bilgi birikimi ve donanımı çok önemlidir
emre akyılmaz 10 yıl önce
yapılan yorumlara bakınca görüyorum ki hala kurslar karşı bir önyargı almış gidiyor.Denizde mevkii koyma usulleri fakültelerde farklı,kurslarda farklımı? bu konuyu daha da genişletebilirsiniz. kurs bitirmiş biri olarak fakültelerden torbalara rastladım dersem ne olacak ! keza kurslardan mezun çokta parlak olmayan kişilere rastlamadım değil.Bu mevzuları aşın arkadaşlar.İngiltere'de altı ada alıyorlar bu ehliyetleri! gidin oraları mahlemeye verin !
bekir altuner 10 yıl önce
tabiki zabit açığı hemen kapanır.artık herkes yabancı ehliyet alıyor.işi bilsede bilmese de.buda amatör ün işine geliyor.biraz parası olan hemen yabancı ehliyet alıyor.onu için yetkili kişilerin biran önce dur demesi gerekiyor.
ocean 10 yıl önce
bazı yorumlar akıl alır gibi değil!!! neymiş ingilterede 6 ay kursla ehliyet veriliyomuş.doğrudur adamların karada çalışanların hayat standartları yüksek olduğu için denizde çalışacak adam yok sorun şu avrupanın iyi olmayan uygulamalarını alıyoruz iyi uygulamalarını almıyoruz... kaldıki o zaman tıp, hukuk ve mühendislik fakültelerini kapatalım 6 ay kursla doktor, hakim, savcı ve mühendis çıkaralım.....her konuda eğitim derler ne hikmetse bu konuya gelince armatörler arkadan dolanma taktiğini uygularlar....
Ali Türkmen 10 yıl önce
Kolay alınan ehliyetlerle , zabit sayısı çoğaldı , sorun bitti demek , parmaklarının arkasına saklammak gibidir. Kaliteli Zabit bulmak uzun yıllar daha zor olmaya devam edecektir.Bazı ülkelerden parayla veya kısa süreli kurslarla verilen ehliyetler sadece kandırmacadır.Maslesef ÖSS lerde barajı dahi geçemediğinden Kursa veya Yatay geçişle Meslek Yüksek Okullarına giden öğrencilerin çok az bir bölümü iyi bir zabit olur..MYO ların kalitesini hepimiz biliyoruz Bu arkadaşların ayrıca çalışarak kendilerini geliştirerek 1nci Lige çıkmaları şarttır.ÖSS de 1 matemetik sorusu dahi çözüp barajı geçememiş öğrenciye , Su Ürünleri mezunu gemi görmemiş Hocanın Yük İstif, SEYİR dersleri vermesiyle Sadece diplomalı sayısı artar ancak kaliteli zabit açığı kapanmaz..

Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü