banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

"Yaptığımız eleştirileri doğrulamış oldular"

Meclis toplantısına “kürsü ambargosu” mührünü vururken Salih Zeki Çakır “Bugüne kadar kendilerine yaptığımız eleştirileri doğrulamış oldular." dedi.

GÜNCEL 08.03.2013, 14:17
2718

"Yaptığımız eleştirileri doğrulamış oldular"

DTO Meclis Toplantısına, Başkan Adayı Salih Zeki Çakır’a uygulanan kürsü ambargosu damgasını vurdu. Meclis oturumunu yöneten Cengiz Kaptanoğlu’nun Salih Zeki Çakır’a yönelik söylediği “Bir sonraki meclisi bekleyeceksin, söz hakkını paşa paşa o zaman kullanacaksın” sözleri üyeler arasında şaşkınlıkla karşılandı. Salih Zeki Çakır, kendisine söz verilmemesini “Bugüne kadar kendilerine yaptığımız eleştirileri doğrulamış oldular.” şeklinde değerlendirdi.

7 Mart 2013 Perşembe günü gerçekleştirilen Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısında, DTO Başkan Adayı Salih Zeki Çakır’a söz verilmedi. Oturumu yöneten Cengiz Kaptanoğlu, Çakır’ın söz talebi üzerine sarfettiği “Sonraki meclisi bekleyeceksin, söz hakkını paşa paşa o zaman kullanacaksın” sözleri ise üyeler tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Meclis toplantısına “kürsü ambargosu” mührünü vururken Salih Zeki Çakır “Bugüne kadar kendilerine yaptığımız eleştirileri doğrulamış oldular. Demokrasiye ve farklı sese tahammülü olmadıklarını göstermiş oldular” şeklinde değerlendirdi.

BOŞ SÖZÜ BIRAKIN, 2023’DE DENİZCİLİĞİMİZİN NEREDE OLACAĞINI TARTIŞALIM

Kendisine söz verilmemesiyle ilgili basın açıklaması yapan Çakır, “On yıldır denetimsiz, eleştirisiz, hesapsız şekilde at koşturmaya alışıklar. Meclisi, kendi şirketleri gibi görüyorlar. Bana söz veremeyerek kendilerine yakışanı yaptılar. Bugüne kadar ortaya koyduğumuz eleştirilerin altını kendileri doldurdular.” şeklinde konuştu. Salih Zeki Çakır, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Yönetmek netice almak sanatıdır. Yönetmek, sorumluluk sahibi olmaktır, aynaya bakmaktır. Eleştiriye tahammül etmek ve özeleştiri yapmaktır. Karalamalar ve yanlış bilgilerle bir yola gidilmez. Savunma hakkı doğal ve kutsaldır. Yalan yanlış sözlerle insanlara saldıracaksınız, sonra da söz hakkı vermeyeceksiniz. Bu, yetkiyi kötüye kullanmaktır. Bir saat boyunca ismim defalarca zikredilerek aleyhimde konuşulduğu halde bana söz verilmedi. İç yönergemizin L bendi bu konuda açıktır. DTO iç yönetmeliği şöyle der: Şahsına sataşılan veya ileri sürmüş olduğu görüşten farklı bir görüş kendisine atfolunan Yönetim Kurulu Üyeleri, Komisyonlar ve Meclis üyeleri açıklama yapabilir veya cevap verebilirler. Açıklama ve cevaplar için Başkan aynı toplantı içinde olmak üzere söz verme zamanını takdir eder.”

Boş sözlerle uğraşmak yerine denizciliği ileri götürecek projeleri sektörün gündeminde tutmaya çalışacaklarını ifade eden Salih Zeki Çakır, açıklamasının sonunda şöyle dedi:

“Çok değil 9–10 sene sonra Cumhuriyetimizin 100. yılına ulaşacağız. Türkiye’nin 2023 hedefleri ciddi hedeflerdir. Bu hedeflerin gerçekleştirilmesinde denizcilik sektörüne önemli vazifeler düşüyor. Her yanımız deniz olmasına rağmen, denizcilik ülkemizde istenilen yerde değildir. Denizcilik, ülkemizin birinci derece stratejik ve lokomotif sektörlerinden biri olmalıdır.  Boş sözlerle uğraşmak yerine denizciliği ileri götürecek projeleri konuşmalıyız. Biz “Değişim Grubu” olarak bu projeleri çalışacağız, bunları sektörün gündemine getireceğiz.”

BENİM İLKELERİM ORTADA, SİZİN İLKELERİNİZ NEDİR?

Kendisinin uymayı taahhüt ettiği ilkeleri 10 madde halinde kamuoyu ile paylaştığını hatırlatan Salih Zeki Çakır aynı şeyi Metin Kalkavan’dan da beklediğini ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı.
“Seçim sürecinde uymayı taahhüt ettiğim ilkeleri açık yüreklilikle ilan ettim. Bunlara uyacağım. Şeffaflık, demokrasi, ahlak bunu gerektirir. Benim ilkelerim ortada. Aynı şeffaflığı Sayın Kalkavan’dan da bekliyorum. Sizin ilkeleriniz nedir Sayın Kalkavan?”

Yorumlar (4)
arda şahin 9 yıl önce
kardeşim yolun açık olsun,CENABI ALLAH utandırmasın.
Ziyaretçi 9 yıl önce
Yapılan demokratik değil, evet...Yapılan ayıp, evet...Yapılan hayret verici, gayet tabii...
Ama ALLAH ŞAŞIRTMIŞ, herkesin gözü önünde, bir STK meclisinde, BU ülkede hala sanki herkes size tâbiymiş gibi kürsüde kimin konuşacağına karar veriyorsun ve bunu alenen yapıyorsun...Bir de utanmadan "paşa paşa gelecek ay cevap vereceksin" diyorsun...Oldu olacak Salih Bey meclise girerken gelecek ay birer koluna birer yeniçeri girsin CENGİZ SULTAN!
Deniz Sevdalısı 9 yıl önce
İnanılmaz birşey... Uslup ve bu tavır Sayın Kalkavana yakışmamış... Söz hakkı verilmemesi kadar da “Sonraki meclisi bekleyeceksin, söz hakkını paşa paşa o zaman kullanacaksın” emrivaki , sert , yakışıksız... Demokratiklik nerede ? Mevkiinin saygınlığı nerede ? Eşitlik ve kendi ilkelerimize olan inancımız nerede ? " L bendi " çok gereksiz öyle bir bendin olması çok saçma artık... İnanılır gibi değil. Sayın Salih Zeki Çakır; yolunuz açık olsun...
deniz ay 9 yıl önce
kalkavan baskandır.konusma hakkı onundur. sayın cakır sadece dilek ve temennilerde soz alabılırdi onuda vereceklerdi zaten...
27
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak 03:36
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:33
Yatsı 22:18
Günün Karikatürü Tümü