www.gemimanevrasi.com Hizmete Girdi

İskenderun Körfezi'nde görev yapan kılavuz kaptanlar Uğur Mümtaz Temeltaş ve Suat Atalar tarafından kurulan web sitesinde gemi manevrasıyla ilgili bilgiler yer alıyor.

www.gemimanevrasi.com Hizmete Girdi

www.gemimanevrasi.com Hizmete Girdi

İskenderun Körfezi'nde görev yapan kılavuz kaptanlar Uğur Mümtaz Temeltaş ve Suat Atalar tarafından kurulan //www.gemimanevrasi.com adresindeki web sitesinde gemi manevrasıyla ilgili bilgiler yer alıyor.

Sitenin kuruş amacı,gemi kaptanlarına,vardiya zabitlerine,mesleğe yeni adım atacak olan öğrencilere ve gemi manevrasıyla ilgilenen herkese, öğrendikleri teorik bilgiyi, pratikte nasıl kullanacaklarını göstermek ve karşılaşacakları zorlukları anlatabilmek.

Siteyi hazırlayan İskenderun Körfezi'nde görev yapan kılavuz kaptanlar Uğur Mümtaz Temeltaş ve Suat Atalar, siteyle ilgili şunları söylediler:

"Teori ve Pratik, gemi manevrasının önemli unsurları olup,pratik uygulamalar teorik bilgiden beslenmedikçe alışkınlıkların ötesine geçemez.  Kılavuz kaptanlık mesleğine yeni adım atmış, kısa süre öncesine kadar gemi kaptanlığı yapmış olan meslekdaşlarınız olarak,manevraya bakış açılarımızın çok değiştiğini farkettik ve bunun sebeplerini araştırmaya başladık.Aynı teorik bilgiyi almış gemi kaptanları ve kılavuz kaptanlar arasındaki farkın,pratikte olduğu tespitinde bulunduk. Gemi manevrasını etkileyen faktörleri(rüzgar-akıntı-derinlik-gemi özellikleri) matematiksel çözümlerle hesaplayarak manevra yapmak şu an için mümkün değildir.Gemiye kumanda eden kişinin bu faktörleri gözle tespit etmesi,sezmesi gereklidir.Gemi kullanıcısı,verilen komutlara geminin verdiği cevapları  iyi ve zamanında tahlil edebilmeli,her an uyanık olmalıdır.Pratik uygulamaların önemi bu sebeple ön plana çıkmaktadır. Her gemi kullanıcısının farklı tarzı vardır.Her manevranın kendine özgü koşulları vardır.Gemi kullanıcıları,farklı koşulların gemi manevrasını nasıl etkileyeceğini önceden tespit edebilmeli ve manevrasını buna göre planlamalıdır.İşte teoride planlanan bu manevra,ilk defa yapılacaksa,gemi kullanıcıları tereddüt içinde kalabilirler.İşte buda pratiğin önemini  gösteren diğer bir unsurdur. Sonuç olarak, gemi kullanıcılarına hazırladığımız bu web sitesiyle gemi kullanımında pratik uygulama esaslarını çeşitli gemi manevralarıyla göstermek istemekteyiz.Sitemiz, her geçen gün ekleyeceğimiz video ve bu video görüntülerine vereceğiniz yorumlarla daha da çeşitlenecektir.Tarafınızdan gelecek yorumlar,bize aktaracağınız tecrübeleriniz ve videolarınız sitemiz amaçlarına hizmet edecek olup memnuniyetle karşılanacaktır.Göstereceğiniz yardım ve hoşgörünüz için çok teşekkür ederiz."

Uğur Mümtaz Temeltaş ismi daha önce Somali Korsanlarınca kaçırılan Karagöl Gemisinin kaptanı olarak denizcilik camiasının gündemine gelmişti. Bu olayda Temeltaş, gemiyle yaptığı manevralarla bir korsan botunu batırmış ve korsanlara yarım saat direnmişti. Ancak ağır silahlı korsanların gemiyi ele geçirmelerine engel olamamıştı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali  çelik
ali çelik - 9 yıl Önce

ugur kaptanımız her işte başarısını göstermiştir.bu siteyle kendi başarısını ortaya koymuştur tebrik ederim başarıların devamını dilerim..

hüseyin topçu
hüseyin topçu - 9 yıl Önce

ugur kaptanımıza ve suat kaptanımıza yeni siteleri hayırlı ugur olsun.başarılarınızın devamını dileriz..

mehmet boz
mehmet boz - 9 yıl Önce

İlk olarak işinizde göstermiş olduğunuz başarı,hırs ve azimlerinizden dolayı sizleri tebrik ediyorum.Kaptan Uğur Mümtaz bey adınızı ilk olarak karagöl gemisinden dolayı duymuştum ve hep size dua etmiştim çünkü sizin gibi kaptanlar bu ülkeye zor gelir sizin kurtulmanıza ve işinize dört elle sarılmanıza gerçekten gıpta ediyorum.Zamanında keşke bende sizin gibi bir kaptan olsaydım.Şuanda başlatmış olduğunuz bu sitenin yeni yetişen tüm kaptan adaylarına çok faydalı olacağını düşünüyorum.Kaptan arkadaşlarınızla kurduğunuz bu sitenin hayırlı olmasını diliyorum.İyi günler başarılar..

sezer baysar
sezer baysar - 9 yıl Önce

Sitenizin açıldığını denizhaber.com'dan gördüm çok başarılı bir site olacaktır yetişen tüm gençlerimize ve bilgisi olmayan vatandaşlara.Başarılar diliyorum iş hayatınızda Kaptan Uğur Mümtaz Bey...

sinan gümüş
sinan gümüş - 9 yıl Önce

Ben sizin sitenize girerek bazı bilmediğim vede yanlış öğrendiğm manevra konusunu sayenizde daha iyi anlamış oldum hatalarımın olduğunu farkettim böyle bir siteyi açtığınız için size çok teşekkür ederim.Başarılarınızın devamını dilerim.

kemal kara
kemal kara - 9 yıl Önce

denizcilik yüksekokulunda okumaktayım hocalarımızın anlattığından daha ii bir açıklamayla anlatmışsınız,videolarınızında olması bana çok faydalı oldu arkadaşlarıma tavsiye edecem sitenizi.

gürol sayar
gürol sayar - 9 yıl Önce

gemimanevrası bir kaptanın çok ii bilmesi gereken önemli bir bilgi olduğuna inanıyorum kurduğunuz siteyi arkadaşlarım ve ben takip etmekteyiz teşekkürler..

cemal demir
cemal demir - 9 yıl Önce

video görüntüleriniz ve açıklayıcı bilgilerinizin için site kurucularınız olan sizlere çok teşekkür ediyorum..


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176