banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Vedat Doğusel; İthalattaki azalma sevindirici

İMEAK DTO Kocaeli şubesinin ekim ayı meclisinde konuşan Şube Başkanı Av. Vedat Doğusel, “Yıllık bazda oransal değişimlerde özellikle ithalattaki azalma sevindiricidir” dedi.

GÜNCEL 28.10.2019, 18:33 Nermin İstikbal
174
Vedat Doğusel; İthalattaki azalma sevindirici

Vedat Doğusel; İthalattaki azalma sevindirici

İMEAK DTO Kocaeli şubesinin ekim ayı meclisinde konuşan Şube Başkanı Av. Vedat Doğusel, “Yıllık bazda oransal değişimlerde özellikle ithalattaki azalma sevindiricidir” dedi.

MEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Kocaeli Şubesi’nin ekim ayı meclis toplantısı Meclis Başkanı Kürşat Bal başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda meclis üyeleri Sıfır Atık Projesi kapsamında bilgilendirildi. Ayrıca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın çalışmaları da tanıtıldı. Akabinde eski Şube Müdürü Kenan Mintaş’a da veda edildi. Toplantıya, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdür Yardımcısı Vekili Güven Duran, Kıyı Yapıları Daire Başkanı Salih Tan, Yalova Liman Başkanı Hakan Pekşen, Kocaeli Liman Başkanı Murat Akpınar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Şube Müdürü Banu Saygın Çeliker, Çevre Mühendisi Ahmet Türküm, Maden Mühendisi Ummuhan Safter katıldı.

‘KARARLARIN ARKASINDAYIZ’

Meclis toplantısı öncesi konuşan Meclis Başkanı Kürşat Bal, “Ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmayı amaçlayan Barış Pınarı Harekatı’nda askerimize başarılar diliyorum. İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi olarak harekatla ilgili alınan bu kararın arkasındayız. Operasyonlarda teröristlerle çıkan çatışmada şehit düşen kahraman askerlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi.

KENAN MİNTAŞ VEDA ETTİ

Bal’ın açış konuşmasının ardından toplantı, gündemde yer alan maddelerle devam etti. Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi’nde büyük emeği olan eski Şube Müdürü Kenan Mintaş’a veda edildi. Ardından söz alan Mintaş, “Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi’nin kuruluşunda katkımız olduysa ne mutlu bana. Burada çalıştığım süre içerisinde amirlerim, üyelerimiz ve iş arkadaşlarımızla diyalogumuzun gayet iyi olduğunu yaşayarak gördük. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi. Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel ve Meclis Başkanı Kürşat Bal da Mintaş’a katkılarından dolayı teşekkür ederek bundan sonraki yaşantısında başarı diledi. Mintaş’a anı plaketi takdim edildi.

‘ATIĞIN YÜZDE 35’İ GERİ KAZANILACAK’

Toplantıda meclis üyelerine Sıfır Atık Projesi kapsamında bir sunum da yapıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Maden Mühendisi Ummuhan Safter sunumunda “Kocaeli, bir sanayi kenti ve tüketim hızla artıyor. Doğal kaynaklarımız yetmiyor ve çerçevede atıklarımızı geri kazanmaya yönelmemiz gerekiyor. 2014 yılında 31 milyon 115 bin 327 ton atık geri dönüştürüldü. 2023 yılında oluşan atığın yüzde 35’i geri kazanım, yüzde 65’i düzenli depolama yönetimi ile bertaraf edilmesi hedefleniyor” diye konuştu.

BAKANLIĞIN ÇALIŞMALARI AKTARILDI

Meclis toplantısında ayrıca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın çalışmalarının tanıtımı da yapıldı. Bu konuda bilgilendirmeyi T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Vekili Güven Duran yaptı. Duran, ‘Kıyı Yapıları ve Planlama Süreçleri’ konusunda sunum gerçekleştirirken Kıyı Yapıları Daire Başkanlığı’nın görevlerini aktararak “En son teknolojilerin kullanılarak bir koruma alanında yapılan ilk çalışma olması ve iç sularda tarama alanı ve çıkartılacak sediment boyutuyla Mogan Gölü Projesi Avrupa’nın en büyük, Dünyanın ikinci en büyük projesi durumundadır” dedi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ‘Denizdibi Tarama Projesi’ de meclis üyeleriyle paylaşıldı.

‘İTHALATTAKİ AZALMA SEVİNDİRİCİ’

İMEAK DTO Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel ise “Kocaeli ili ihracatımız 2019 yılı ilk sekiz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,4 artarak 6 milyar 478 milyon dolar, ithalatımız ise aynı dönemde yüzde 32,9 azalış göstermiş ve değer olarak 6 milyar 580 milyon dolar olmuştur. Bahsettiğim bu değerler Kocaeli menşeili firmalarca gerçekleştirilmiştir. Yıllık bazda oransal değişimlerde özellikle ithalattaki azalma sevindiricidir. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2018 ilk sekiz ayında yüzde 58,3 iken bu yılda yüzde 98,5’dir” dedi. Doğusel, verdiği rakamların TÜİK verilerine göre olduğunu belirtip gümrük kapılarına göre farklılık gösterebileceği de söyledi.

Yorumlar (0)
26
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü