banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Umutlar Dev Bir Huniye Bağlandı

BP, çöken platformdan yayılan petrol sızıntısını kontrol etmek için deniz altına yerleştirilecek huni şeklinde metalden bir baca imal ettiriyor.

GÜNCEL 05.05.2010, 09:50
2114
Umutlar Dev Bir Huniye Bağlandı

Meksika Körfezi'nde umutlar dev bir huniye bağlandı
 
BP, çöken platformdan yayılan petrol sızıntısını kontrol etmek için deniz altına yerleştirilecek huni şeklinde metalden bir baca imal ettiriyor.  

Meksika Körfezi'nde büyük çevre tehdidi oluşturan petrol sızıntısının önüne geçmek için umutlar deniz altına yerleştirilecek huni şeklinde metalden bir bacaya bağlandı.

Petrol sızıntısı, İngiliz şirketi BP'nin işlettiği deniz platformunun çökmesi ardından iki haftayı aşkın süredir devam ediyor.

Kıyı şeridi denize karışan dev miktarda petrolün tehdidi altında kalan Louisiana eyaletinde, BP'nin ısmarladığı dev bacanın dökümü yapılıyor.

Şirket, 98 ton ağırlığındaki metal bacanın çarşamba günü tamamlanacağını ve sızıntının kaynağına bu hafta sonu yerleştirilmesinin planlandığını söylüyor.

Meksika Körfezi açıklarındaki Deepwater Horizon adlı petrol platformunda meydana gelen patlama bütün yapının sulara gömülmesine ve 11 işçinin ölümüne yol açtı.

Patlama ertesinde deniz yatağında kırılan borulardan günde yaklaşık 5 bin varil petrol suya karışmaya başladı.

BP, petrol sızıntısının temizlenmesinden kendisinin sorumlu olduğunu, ancak platformu batıran kazadan şirketin sorumlu tutulamayacağını söylüyor.

BP yöneticisi Tony Hayward, 22 Nisan tarihinde meydana gelen kazada hatalı teçhizatın Transocean şirketine ait olduğunu belirtti.

Her iki şirket de önümüzdeki günlerde büyük miktarlarda tazminat davaları açılmasını bekliyor.

ABD Başkanı Barack Obama, petrol sızıntısının eşi benzeri görülmedik bir çevre felaketi olma yolunda ilerlediğini açıkladı.

BP'nin hisseleri kazanın ertesinde yüzde 15 dolayında değer kaybetti. (Hürriyet)

Deniz tabanına 74 tonluk oda

Meksika Körfezi’nde çevre felaketinin önüne geçebilmek için sıra dışı bir plan: BP, 74 ton ağırlığındaki beton ve çelikten yapılma dev bir yapıyı deniz tabanına indirip fışkıran petrolü borularla yüzeye aktaracak

ABC televizyonunda yayınlanan “This Week” adlı programda konuşan BP Amerika Başkanı Lamar McKay, birincil önceliklerinin yüzeyin bin 520 metre altında bulunan sızıntıyı kaynağından durdurmak olduğunu açıkladı.

Proje kapsamında, yaklaşık 12 metre yüksekliğinde, 7 metre genişliğinde ve 4 metre enindeki beton ve çelikten yapılma dev bir oda, 6 ila 8 gün içinde okyanus tabanına oturtulacak.

Fışkıran petrol, odanın içine akacak, buradan da borular aracılığıyla deniz yüzeyindeki mavnaya aktarılacak. Ancak daha önce sadece sığ sularda denenen metodun, bu derinlikte işe yarayıp yaramayacağı henüz bilinmiyor.

Olası bir tehlike anında petrol sızıntısını önlemek amacıyla tasarlanan, ancak bu olay esnasında çalışmayarak muazzam bir felakete neden olan mekanizmanın tamiri için çalışmaların sürdüğü öğrenildi. McKay, içinde bulundukları durumun güçlüğünü “1500 metre derinlikte, karanlıkta, uzaktan kumandalı robot denizaltılarla açık kalp ameliyatı yapmak gibi” sözleriyle ifade etti. Sızıntı nedeniyle denize her gün 200 bin galon ham petrol karışıyor.

Faturayı BP ödeyecek

Olayların ardından ABD Başkanı Barack Obama, Meksika Körfezi kıyısındaki Louisiana eyaletinin Venice kentine gitti. Obama, sızıntı olayından BP şirketinin sorumlu olduğunu ve faturayı da yine BP’nin ödeyeceğini açıkladı. BP ise yaptığı son açıklamada, petrolün körfezde yarattığı zarar nedeniyle temizleme bedelleri dahil ne gerekiyorsa ödemeye hazır olduklarını bildirdi.

İran yardım eli uzattı.

Petrol kâbusunun ortasındaki ABD’ye, İran’dan beklenmedik bir el uzandı. Ulusal İran Sondaj Firması, yaşananların “ekolojik bir felaket” olduğunu belirterek yardım teklif etti. Firma direktörü Haydar Bahmani, “Petrol sondajı uzmanlarımız Meksika Körfezi’ndeki sızıntıyı kontrol altına almak için harekete geçebilir ve dünyanın bu bölgesindeki ekolojik felaketi önleyebilir” dedi.
(Milliyet)


  
 
 


 

Yorumlar (0)
33
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü