banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Ülke Genelinde Geçerli Toplu Taşıma Kartları

Ulaştırma Bakanlığı, ülke genelinde tren, gemi, otobüs, metro ve hafif raylı sistemlerde geçerli olacak ulusal toplu taşıma kartları için kolları sıvadı.

GÜNCEL 14.03.2012, 11:57
Ülke Genelinde Geçerli Toplu Taşıma Kartları

Ülke genelinde tren, gemi, otobüs, metro ve hafif raylı sistemlerde geçerli olacak "ulusal toplu taşıma kartları" hazırlanacak.
 

Habertürk'ün haberine göre vatandaş, hangi ile giderse gitsin cebindeki ulusal kartla, toplu taşıma araçlarından bedeli karşılığında yararlanabilecek. Ulaştırma Bakanlığı, projeyle ilgili olarak bir süredir çalışma yapıyor. Kaynaklar, "ulusal kart"ın özellikle sık sık seyahat eden vatandaşlar için büyük kolaylık sağlayacağına dikkat çekti. Projenin önünde bazı engeller bulunduğunu belirten kaynaklar, bunların aşılması gerektiğini vurguladı.
 
Sistem Nasıl Çalışacak?

Uygulama, öncelikle pilot iller Ankara, İzmir ve İstanbul'da devreye alınacak. Daha sonra diğer illeri de kapsayacak biçimde genişletilecek. Ankara'da oturan bir yurttaş, İstanbul'a ya da İzmir'e gittiğinde Ankara'da kullandığı "ulusal toplu taşıma kartı" İstanbul'da trene, metroya, deniz otobüsüne ya da belediye-halk otobüsüne binebilecek. Karttan, kullandığı kadar kontör düşecek. İlgili, belediyenin hesabına kontör işlenecek. Bakanlık kaynakları, "Her bir belediyenin ayrı ayrı işleyen toplu taşıma sistemleri ve buna ilişkin yazılımları var. Bu sistemlerin, yeni uygulamaya uygun hale getirilmesi gerekiyor" dedi. Kartlar, PTT'nin yurt genelindeki binlerce bayii ve merkezinde satılacak. Kartlarda, erişim sorunu yaşanmayacak.

Yorumlar (0)
13°
açık
banner102