banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Türkiye'nin kozlarını bir bir anlattı: Meis diyene Karaada deriz!

Akdeniz'de gerginlik tekrar artıyor. Son gelişmeleri değerlendiren Deniz Hukukçusu Ali Kurumahmut Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki kozlarını bir bir anlattı.

GÜNCEL 11.08.2020, 12:26 11.08.2020, 13:02 Halit Emre İbrahimoğlu
625
Türkiye'nin kozlarını bir bir anlattı: Meis diyene Karaada deriz!

Yunanistan’ın Türkiye ile diplomasi masasını devirerek Mısır’la gayri resmi anlaşma imzalamasının ardından Türkiye’den üst üste Doğu Akdeniz’de hamleler geldi. Oruç Reis gemisi yeniden sismik araştırma yapmak için bölgeye giderken, Akdeniz’de sular yeniden ısındı. Türkiye Gazetesi'ne değerlendirmelerde bulunan Ege’deki ihtilafları da ortaya çıkarmasıyla tanınan Deniz Hukukçusu Ali Kurumahmut, Türkiye’nin Doğu Akdeniz'deki kozlarını bir bir anlattı. Kurumahmut şunlar söyledi:

KARAADA VE FENER ADAMIZ VAR

Antalya’nın hemen dibindeki Doğu Akdeniz’deki Karaada (Meis Adası’nın batısında) ve Fener Adası (Meis Adası’nın doğusunda) egemenliği, uluslararası hukuka göre hiçbir zaman Yunanistan’a geçmedi. Türkiye burada, ‘Kara Ada var, Fener Adası var. Bunların egemenliği sana hiçbir zaman devredilmedi’ demelidir. Kaldı ki ana kıtanın dışında başka adalarımız da var. Türkiye’nin elinde böyle kozlar var, kullanmalıyız.

KARASUYUMUZU 12 MİLE ÇIKARTALIM

Doğu Akdeniz'de karasularımız 12'le çıkarmalıyız. Meis'in batısında ilan ettiğimiz alan; 12 mili ilan edin, zaten yarısı bizim alanımızda kalıyor.
TÜRKİYE MEB İLAN ETMELİ

Türkiye’nin ayrıca zaman kaybetmeden Doğu Akdeniz’de Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilan etmesi lazım. Tek taraflı ilan ederek bunu BM’ye deklare edebiliriz.

ARAMA KURTARMA SAHAMIZI GENİŞLETELİM

Doğu Akdeniz’deki arama kurtarma sorumluluk sahamızı da genişletmemiz lazım.

YANLIŞ HAMLE YAPTILAR

Ali Kurumahmut, Yunanistan ve Mısır arasındaki anlaşmanın gayriresmî olduğunu belirterek "Çok yanlış hamle yaptılar. Bunun düzeltilmesi lazım. Doğu Akdeniz’de kıyıları karşı karşıya ve yan yana olan devletler var. Bunların çok taraflı müzakereler ve anlaşmalarla belirlenmesi lazım" diye konuştu.

Yorumlar (1)
Hüseyin Sami Çelebi 10 ay önce
Sn.İsmail cemin in dışişleri bakanlığı sırasında arama kurtarma alanı k.kıbrıs,Türkiye,israi ve mısır arasında olaca şekilde girişim yapılmıştı,şu an bu yürürlükte olsaydı israil,mısır yunanistan şu an iddaa ettikleri yerde biz olurduk.yunanistan hiçbir hak talep edemezdi.şu an verdiğimiz 18 ada silahlandırıldığı için bizim müdahale hakkımız doğuyor,siyasi olarak biz tutarlı durumdayız,üstelik meisin doğu ve batısındaki fener adalarıda bizim
18
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü