banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Türkiye'de koronavirüs vaka sayısı 5'e çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye'de yeni tip koronavirüs teşhisi konan kişi sayısının 5'e yükseldiğini duyurdu. Ayrıca Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 9 ülke ile yapılacak uçak seferlerinin iptal edildiğini duyurdu.

GÜNCEL 14.03.2020, 13:17
212
Türkiye'de koronavirüs vaka sayısı 5'e çıktı

Türkiye'de koronavirüs vaka sayısı 5'e çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin KocaUlaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundular.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklama yapıyor.

Sağlık Bakanı Koca, 3 yeni koronavirüs tanısı konduğunu açıkladı. Türkiye'deki toplam vaka sayısı 5'e çıktı. 

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, cezaevlerindeki açık ve kapalı görüşlerin 2 hafta sürecince iptal edildiğini açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 9 ülkeye daha uçuş yasağının getirildiğini duyurdu.

VAKA SAYISI 5'E ÇIKTI

Sağlık Bakanı Koca'nın konuşmasından şunları söyledi; ''Sabah erken saatlerde kamuoyu ile ikinci vakayı paylaştık. 10 Mart itibari ile olayın Türkiye'deki seyri diğer ülkelere göre avantajlı konumunda. Tedirgin olmamalıyız. DSÖ benzer bir tabloyu yaklaşık 20 yıl önce de ilan etmişti.

Dün Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bir toplantı yaptık. Katılımcı sayısı 40'ın üzerindeydi. İleriye dönük pek çok tedbir konuşuldu. Yeni aldığımız tedbirler ise, hastanelerimize ziyaretçi kısıtlaması getiyoruz. Mesai saatleri içerisinde ziyaretçi alınmayacak. Kamu çalışanlarından kronik hastalığı olanlar kolaylıkla izin alabilecek. Vatandaşımızın herhangi bir hastalık bulgusu olduğunda ALO 184'ü arayabileceği, corona enfeksiyonuna dair bir hat kurmaya başladık.  İlk, orta ve liselerin 16 Mart'tan itibaren tatil edildi, ara tatil öne çekildi. Üniversitelerin ise 3 haftalık bir arası var. Ayrıca dün bir genelge ile kamu görevlilerinin yurt dışı seyahatlerini kısıtlayan bir açıklama oldu. Yurt dışından dönen 14 gün kuralının olduğunu biliyorsunuz. Bugün yayınlanan 14 gün izinli sayılacak karar çıktı. Sağlık kurumlarına gitmelerine gerek kalmayacak. Yurt dışına mümkün mertebe çıkılmaması gerektiğini belirtiyoruz. Yurt dışında olanların ise Türkiye'ye dönmek için ısrarcı olmalarını yanlış buluyoruz. Olabildiğince bu dönemi kendilerini izole etmeleri gerekiyor. İnsan trafiği ile bağlantı halinde olduğumuz, Avrupa'da hızla artan, bir günde ilave olan; Belçika'da 47 Hollanda da 111, Almanya'da 822 olmak üzere giderek hızla artan bir salgın görüyoruz. İran, İtalya, Güney Kore, Irak ve Çin şeklindeydi. 9 tane daha ülkeye de seyahat yasağı kararı verildi.  Önümüzdeki günlerde dünyadaki seyri görerek dinamik bir yapı ile alabileceğimiz kararları taşımış olacağız.  İlk iki vakamız belirli bir odağı var, 3 yeni tanı daha koyduğumuzu söylemek isterim. 5 vakanın tamamı doğrudan bağlantılı diye konuştu.

Turhan: 9 ülke ile uçak seferleri iptal edildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 9 ülke ile yapılacak uçak seferlerinin 17 Nisan'a kadar  iptal edildiğini duyurdu. Bakan Turan ayrıca çeşitli ülkelerle yapılacak deniz ticaretinin de koronavirüs salgınına ilişkin önlemler kapsamında kontrollü yapılacağını duyurdu.

DENİZHABER

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü