banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Türk Çelik Sektörüne ABD Tehdidi

31 ABD'li senatör Obama yönetimine Türk ve Meksika çelik şirketlerine, ABD çelik şirketlerine zarar verdikleri gerekçesiyle gümrük vergisi uygulanması çağrısında bulundu.

GÜNCEL 11.04.2014, 01:37
2153
Türk Çelik Sektörüne ABD Tehdidi

Türk çelik sektörüne ABD tehdidi

31 ABD'li senatör Obama yönetimine Türk ve Meksika çelik şirketlerine, ABD çelik şirketlerine zarar verdikleri gerekçesiyle gümrük vergisi uygulanması çağrısında bulundu. ABD Ticaret Bakanlığı konuyu ülke ülke değerlendirdiklerini açıkladı.

Türk ve Meksikalı şirketlerin ürettiği çelik çubuğun ABD'deki fiyatları haksız yere düşürdüğünü iddia eden senatörler bu şirketlere vergi uygulanmasını talep etti.

ABD Ticaret Bakanlığı'na mektup yazan senatörler Meksika ve Türkiye ile olan çelik ticaretinin inceleme altına alınmasını istedi. Senatörler ticaret anlaşmalarına aykırı bir durum tespit edilmesi durumunda bakanlığın Meksika ve Türkiye'den gelen çelik çubuk ürünlerine vergi ve harç uygulamasının görevi olduğu belirtti.

Ticaret Bakanlığı ise senatörlere cevaben itiraz konusu olan ülkelerin ayrı ayrı değerlendirileceğini belirtti.

Çelik çubuğu ABD'de en yüksek hacimli üretilen çelik ürünleri arasında yer alıyor. Başta Ohio eyaleti olmak üzere birçok eyalette bu sektörde 10 binin üzerinde işçi çalışıyor.  

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü