banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Türk amfibi hücum timleri korsanlara karşı eğitiliyor

Türk amfibi hücum timleri, uluslararası sularda ticari gemilerdeki mürettebatın can ve mal güvenliğini tehlikeye atan "deniz haydutları"yla mücadele için zorlu eğitimden geçiyor.

GÜNCEL 11.06.2015, 02:51
Türk amfibi hücum timleri korsanlara karşı eğitiliyor

Türk Deniz Kuvvetlerinin amfibi hücum timleri korsanlara karşı eğitiliyor

Türk amfibi hücum timleri, uluslararası sularda ticari gemilerdeki mürettebatın can ve mal güvenliğini tehlikeye atan "deniz haydutları"yla mücadele için zorlu eğitimden geçiyor.

Türk Deniz Kuvvetlerinin amfibi hücum timleri, "deniz haydutları"yla mücadele için zorlu eğitime tabi tutuluyor. Uzman erbaş, astsubay ve subayların görev aldığı amfibi hücum timleri, özel eğitimli deniz piyadelerinden oluşturuluyor. Timde görev alacak askeri personelin fiziki dayanıklılığı eğitimlerle en üst seviye çıkarılıyor.

Görevi gereği karşılaşacağı zorlu engelleri aşabilmesi için yetiştirilen ve sporu hayatının bir parçası haline getiren tim personeli, komando eğitiminin yanı sıra su altı taarruz timlerinden de görev eğitimi alıyor. Amfibiler, "stres parkurunda" ise ani çıkan hedefleri en kısa sürede yok etmeyi öğreniyor. "Fast rope" eğitiminde helikopterden halatla gemiye inmeyi öğrenen timler, atıcılık konusunda da en üst seviyeye çıkartılıyor. Amfibi hücum timlerinin, bu eğitimleri düzenli aralıklarla tekrarlanıyor. Anadolu Ajansı, timin eğitim kapsamındaki "gemiye çıkma emniyeti alma" operasyonunu görüntüledi.

Eğitim senaryosu gereği, uluslararası sulardaki ticari bir gemiye "deniz haydutları" saldırdı. Türkiye'den yardım talep edilmesi üzerine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, amfibi hücum timini görevlendirdi. Kısa sürede hazırlanan 10 kişilik tim lastik botlarla gemiye yaklaştı. Geminin etrafında tur atan tim, önce telsizle irtibat kurdukları geminin mürettebatına "dur" ihtarı yaptı.

egitim2-002.jpg

Timler, ihtara uyulmaması üzerine "gemiye çıkma emniyeti alma operasyonu" başlattı. Bottan attıkları merdivenle gemiye tırmanan ilk tim personeli, diğer arkadaşlarının da güvenle gemiye çıkması için tedbir aldı. Askerlerin ilk hedefi, geminin kumanda edildiği köprü üstü bölümü ve makine dairesi oldu.

egitim6-001.jpg

Bu alanları kontrol altına askerler, böylece geminin hakimiyetini ele geçirdi. Bu sırada üst araması yapılan şüpheli kişiler emniyetli bir bölgeye götürüldü. Daha sonra gemi içinde arama yapılarak tüm şüpheliler yakalandı.

egitim10.jpg

Harekatı başarıyla tamamlayan tim, renkli sis bombası yakarak, geminin emniyetinin sağlandığının işaretini verdi. Saldırının bertaraf edilmesinin ardından gemiye en yakın limana kadar refakat edildi.

Yorumlar (0)
-1
parçalı az bulutlu
banner102