banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

TÜDAV 15. Yılını Balo ve Ödülle Kutladı...

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV), 17 Kasım Cumartesi akşamı, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlediği baloda 15.yılını kutladı.

GÜNCEL 19.11.2012, 02:25
TÜDAV 15. Yılını Balo ve Ödülle Kutladı...

TÜDAV 15.YIL SEVİNCİNİ YAŞIYOR

1997’de deniz araştırmaları yapan bir grup bilim insanı, deniz hukukçusu, doğa ve deniz sever tarafından kurulan Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV), 17 Kasım Cumartesi akşamı, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlediği baloda 15.yılını kutladı.

Balo’ya Kürşat Tüzmen, Mümtaz Soysal, Oktay Sönmez, Orhan Başer, Asaf Ertan ile Türkiye ve dünyanın önde gelen deniz araştırmaları uzmanları, deniz sektörü temsilcileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve yabancı misyon şefleri katıldı.

Kısa TÜDAV filmi ile açılışı yapılan gecede vakıf Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk TÜDAV’ın 15 yılda neler yaptığını anlattı.

Ödül türeni ile devam eden gecede TÜDAV’a ve denizlere emeği geçen “Kürşat Tüzmen, Prof. Dr. Kasım Cemal Güven, Oktay Başar, Asaf Ertan, Şükrü Genç, Atilla Silahtaroğlu, Mehmet Kemerli, Gündüz Aybay,  Oktay Sönmez, Jon Van Dyke” gibi 10 ünlü isime “15. Yıl TÜDAV Hizmet ve Başarı Ödülü” verildi.

TÜDAV KİMDİR?

TÜDAV 1997 yılında Türkiye deniz ve tatlı sularında bilimsel araştırma yapmak, yapılmasını teşvik etmek ve sonuçlarını kamuoyunun bilgi ve kullanımına sunmak deniz yaşamını korumak, deniz kültürü ve sevgisini insanlara ve gelecek nesile taşımak amacıyla kurulmuştur.
46 adet Türkçe ve İngilizce rapor ve kitaba sahip TÜDAV, başta deniz kirliliği, sürdürülebilir balıkçılık ve koruma alanları konusunda büyük çaba harcamaktadır. 15 yıl içinde sayısız projeye imza atan TÜDAV, “ Gökçeada’da deniz koruma alanı oluşturulması, Ölüdeniz Lagününün korunması; Türk Boğazlarının tehlikeli yüklerden korunması ve Lüfer kampanyalarının başlatılması; Palamutlar nerede? isimli markalama programının başlatılması ve yürütülmesi; Tropik Signal ve iklim değişikliği ile karaya vuran deniz memelileri ve iletişim ağı araştırmalarının yürütülmesi; bir kaşalot balinanın kurtarılması, uzun balinanın sergilenmesi; denizcilere çevre eğitimi verilmesi, denizel çöpler ve onlarla mücadele edilmesi, çocuklar için Mavi okul açılması; balıkçılara eğitim programı hazırlanması” gibi birçok çalışma ve projeyi başarıyla yürütmüştür. Ege ve Doğu Akdeniz’deki Münhasır Ekonomik Bölge tartışmalarına katkılar vererek bu konuda açık deniz koruma alanları ilan edilmesine önderlik yapan TÜDAV “Journal of Black Sea and Mediterranean Environment” isimli bir bilimsel dergi çıkarmaktadır. www.blackmeditjournal.org sitesinden dergi içerikleri görülebilir.
TÜDAV ile ilgili detaylı bilgi almak için www.tudav.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.


ÖDÜL ALANLARIN KISA ÖZGEÇMİŞLERİ

ASAF ERTAN

İstanbul doğumludur. Esas mesleği işletmeciliktir. Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin kuruluşunda, TÜDAV’ın kuruluşunda ve Doğa Gözlemcileri Derneği’nin kuruluşunda büyük emekleri vardır. Vakfımızın bütün çalışmalarında bulunmuş, hem maddi hem manevi olarak bize destek vermiştir. Türkiye kara faunası ve florasının korunmasında büyük emekleri vardır. Yine sürdürülebilir balıkçılık konusunda vakfımızla birlikte çalışmaktadır.
Kendisine bu ödül vakfımızı daha fazla desteklemesi için verilmiştir.

ATİLLA AHMET SİLAHTAROĞLU

Atilla A. Silahtaroğlu 1963 yılında İstanbul’da doğdu. İTÜ makine mühendisliğini bitirdi. Yüksek lisansını ABD’de işletme bölümünde yaptı. Silkar Turizm A.Ş’nin yönetim kurulu üyesi olan Silahtaroğlu evli ve 1 çocuk babasıdır.
TÜDAV’IN Ölüdeniz’de yürüttüğü koruma projesindeki desteklerinden dolayı Sayın Atilla Silahtaroğlu bu ödüle layık görülmüştür.

GÜNDÜZ AYBAY

Gündüz Aybay, 1931 yılında doğdu. 1953 yılında Yüksek Denizcilik Okulu’nu, 1964’te de İ.Ü Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Yaklaşık 10 yıl gemilerde çalışan Aybay, Yüksek Denizcilik Okulu öğretmenliğinden emekli oldu. İTÜ Denizcilik Fakültesi’nde ve İ.Ü Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olarak çalışıp bir yandan da avukatlık yaptı. Denizcilik ve Deniz Hukuku alanında yazdığı kitaplarla da tanınan Aybay, Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği ve Y. Denizcilik Okulu Mezunları Derneği’nde başkanlık görevini yürüttü.
TÜDAV’ın kurucularından biri olan ve 2002 yılında kaybettiğimiz Sayın Gündüz Aybay, denizciliğe, Türkiye’deki deniz hukukunun gelişmesine ve TÜDAV’a verdiği desteklerden dolayı bu ödüle layık görülmüştür.

JON MARKHAM VAN DYKE

1943 yılında Washington DC’de doğdu. 1967 yılında Harward Hukuk Okulu’nu dereceyle bitirdi.

Washington’daki Katolik Üniversitesi Hukuk Okulu’nda ve Kaliforniya Üniversitesi Hastings Hukuk Koleji’nde anayasa hukuku, uluslararası hukuk, uluslararası deniz hukuku ve insan hakları dersleri verdi. 

Hawaii Üniversitesi’nde hukuk okulunda 1980-82 tarihleri arasında dekanlık yaptı.  Spark M. Matsunaga Institute for Peace’in 2 yıl başkanlığını yürüttü.

Altı kitabı yayınlanan Van Dyke, beş kitabın editörlüğünü yaptı ve birçok ödül aldı.

Tüdav’ın 2000-2001-2002’deki 3 toplantısına katılan ve geçen yıla kadar birlikte çalıştığımız Prof. Van Dyke, 2011 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu ölmüştür. Ülkemizin Boğazlar ve Ege Denizi konusundaki görüşlerini destekler mahiyette makaleleri olan Hocamız’ı saygıyla anıyoruz.

MEHMET KEMERLİ

Mehmet Kemerli esasen Çanakkale, Gelibolu’nun tanınmış ailelerindedir. Kendisi Türkiye’de deniz süpürgesi, petrol kirliliğine karşı kullanılan bariyer ve diğer malzemelerin üretiminde ve kullanımında öncülük yapmış bir büyüğümüzdür. Uzun yıllar vakfımızı desteklemiş, çalışmalarımıza katılmış, ülkemizde bu sektörün gelişmesinde büyük emek harcamıştır.

Sayın Mehmet Kemerli, yenilikçi malzemeler ve denizlerin korunması konusundaki çabaları ve TÜDAV’a verdiği desteklerinden dolayı 15. Yıl Ödülü’müze layık görülmüştür.

OKTAY SÖNMEZ

Oktay Sönmez 1954 yılında Yüksek Denizcilik Okulu’ndan uzak yol kaptanı olarak mezun oldu.

1967-1969 D.B. Deniz Nakliyatı T.A.O. Genel Müdürlüğü’nün New York’taki acenteliğinde görevli iken New York Universitesi Marine Institute’deki öğrenimini tamamladı.

Bir dönem TÜDAV yönetim kurulu üyeliği yapan Sayın Oktay Sönmez’in bugüne kadar biri İngilizce’ye çevrilen on iki kitabı yayınlandı ve yeni kitapları da yayına hazırlanıyor. Ayrıca Londra’da yayınlanan günlük uluslararası denizcilik gazetesi Lloyd List ve Fairplay dergisine makaleler yazıyor.

Kaptan Oktay Sönmez ülkemizde deniz kültürüne büyük katkıda bulunmuş, RA’nın Araştırma Seferleri isimli Thor Heyerdahl’a ait kitabın Türkçe’ye kazandırılmasında büyük emeği geçmiştir. Bu neden 15. Yıl TÜDAV Hizmet ve Başarı Ödülü’ne layık görülmüştür.

ORHAN BAŞAR   

Orhan Başar 1935 yılında İstanbul’da doğdu. Dedeleri denizci olan Başar, İstanbul Erkek Lisesi ve İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. Çubuklu Dalgıç Okulu Kumandanlığı’nda dalgıç ve scuba-balıkadam yedek subay olarak vatanî görevini yaptı. 1961 yılında Deniz Nakliyatı T.A.Ş Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu’nda Müfettiş Yardımcısı olarak memuriyete başladı. 1966 yılında kültür balıkçılığını Türkiye’de ilk kez düşünüp gerekli girişimlerde bulundu. 1976-1980 yılları arasında bakanlık emri ile ek görev olarak Yüksek Denizcilik Okulu Güverte ve Makine Bölümü son sınıf öğrencilerine haftada 2 gün scuba-balıkadam eğiti verdi. 1983 yılında emekliliğe ayrıldıktan sonra ticaret hayatına atıldı.  Ressam da olan Başar hâlen 30-40 metre derinlikte aktif olarak iş yapma yeteneğine sahiptir.

Sayın Orhan Başar denizlerin korunması konusundaki çabaları ve TÜDAV’dan hiçbir zaman esirgemediği desteklerinden dolayı bu ödüle layık görülmüştür.

PROF. DR. KASIM CEMAL GÜVEN

Prof. Dr. Kasım Cemal Güven, 1925 yılında Trabzon, Beşikdüzü’nde doğdu. 1946 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitiren Güven, aynı fakültede Farmasötik Kimya Doktorası’nı (1953) tamamladı. 1965 yılında profesör olan Güven 1965-1969 yılları arasında da Eczacılık Fakültesi Dekanlığı görevini yürüttü.

300’ün üzerinde yerli ve yabancı dergilerde basılmış yazıları vardır. Sayısız makaleye de imza atan Güven, Acta Pharmaceutica Sciencia ve Journal of the Black Sea and Mediterranean Environment isimli derginin kuruculuğunu ve editörlüğünü yapmıştır.
Sayın Prof. Dr. Kasım Cemal Güven TÜDAV’ın kurucuları arasındadır ve TÜDAV’a verdiği bilimsel desteklerden dolayı bu ödüle layık görülmüştür.

ŞÜKRÜ GENÇ

Şükrü Genç, Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde 20 Haziran 1954 tarihinde doğdu. 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu.

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde CHP’nin Sarıyer Belediye Başkan adayı olan Genç, CHP’nin seçimi kazanmasıyla 3 Nisan 2009 tarihinde Belediye Başkanlığı görevini devraldı. Halen bu görevi sürdürmektedir.

Evli ve üç çocuk babası olan Şükrü Genç, İngilizce ve Rusça biliyor.

Sayın Şükrü Genç Sarıyer ilçesinde balıkçılığın geliştirilmesi ve balıkçılara eğitim verilmesi konusundaki büyük katkıları nedeniyle bu ödüle layık görülmüştür.

KÜRŞAT TÜZMEN

Kürşat Tüzmen, 9 Ekim 1958'de Ankara'da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü'nü bitiren Tüzmen yüksek lisansını Illinois Üniversitesi İşletme Bölümü'nde tamamladı.

DPT, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Uzmanı, Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı, Serbest Bölgeler Genel Müdürü, DTM Müsteşar Yardımcısı, Dış Ticaret Müsteşarı, Türk Eximbank Yönetim Kurulu Başkanı, İGEME, WEPZA Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Tüzmen, 1999-2000-2001'de "Yılın Bürokratı" ödüllerini aldı. 58., 59. ve 60. Hükümetlerde Devlet Bakanlığı yapmış olan Tüzmen, milli yüzücü ve profesyonel dalgıçtır.

Sayın Tüzmen, ülkemizde deniz sporlarının ve deniz bilincinin gelişmesine büyük katkılar sağlamış bir büyüğümüzdür. TÜDAV’ın Tropic Signal Projesi’ne ve Palamutlar Nerede? Projesine verdiği desteklerden dolayı bu ödüle layık görülmüştür.

 

Yorumlar (0)
-1
hafif kar yağışlı
banner102