TOBB Atatürk’ün Savarona’sını alıyor

İşadamı Kahraman Sadıkoğlu’nun 49 yıllığına kiraladığı ancak yüksek maliyeti nedeniyle devretmek istediği Savarona yatının alımı, geçen haftaki TOBB Yönetim Kurulundaydı.

TOBB Atatürk’ün Savarona’sını alıyor

Savarona yatına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği talip oldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Atatürk’ün ünlü Savarona Yatı’nı alıyor. İşadamı Kahraman Sadıkoğlu’nun 49 yıllığına kiraladığı ancak yüksek maliyeti nedeniyle devretmek istediği Savarona yatının alımı, geçen haftaki TOBB Yönetim Kurulu gündeminin ilk sırasında görüşüldü.

TOBB Yönetim Kurulu, “ilke olarak” alım kararını onayladı. Alım süreciyle ilgili hukuki ve mali çerçeveyi belirlemek için 2 kişilik bir ekip kurarak inceleme yapılmasına karar verdi. Bunun için yönetim kurulu üyeleri İlhan Parseken ve Ender Yorgancılar görevlendirildi. Ekip yeni yılın ilk günlerinde Savarona’nın hukuken alınabilme yöntemi, fiyat analizi, alımın ardından nasıl değerlendirileceği gibi konulara ilişkin değerlendirme raporu hazırlayacak. Bu raporun ardından fiyat da ortaya çıkacak.

Edinilen bilgilere göre bugüne kadar TOBB’un gündeminde Savarona’nın devralınmasına ilişkin bir konu yoktu. TOBB’un yapısı itibarıyla böyle bir yatı devralarak işletmesi de mümkün görünmüyor. Ancak iddialara göre Turizm Bakanlığı, TOBB’dan Savarona’yı satın almasını istedi. Hatta Bakanlık bu konudaki talebinde giderek ısrarlı davrandı. Bu nedenle TOBB yönetimi konuyu gündemine almak zorunda kaldı. Plana göre, yatın TOBB tarafından devralınması, ardından da Bakanlığa tahsis edilmesi, Bakanlığın da burayı müze yapmasının sağlanacağı iddia ediliyor.

Ulusoy çağrı yaptı

Atatürk’ün ünlü Savarona yatını Turgut Özal’ın Başbakanlığı döneminde 49 yıllığına yap-işlet modeliyle kiralayan işadamı Kahraman Sadıkoğlu, son dönemde Turizm Bakanlığı başta olmak üzere devlet kurumlarına çağrı yaparak, yatı almalarını istemişti. Mayıs ayında TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’un parası olan işdünyası örgütlerine “Savarona’yı alın” çağrısı yapmasının ardından Sadıkoğlu, “Buna ’hayır’ demem. Ben bugüne kadar yaklaşık 45 milyon dolar harcadım. Daha 30 yıl kullanma hakkım var” demişti.

Atatürk’ün Dolmabahçe günlerinin mirası olan Savarona, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 6 bin dolara MKE’ye hurda olarak devredilirken, 1989 yılında karar değişikliğiyle işadamı Kahraman Sadıkoğlu’nun olmuştu. Sadıkoğlu, geçen zaman içinde Savarona yatı için büyük masraflar yaptı. Ancak son dönemde Sadıkoğlu, Savarona yatını devretme arayışına girdi. TÜRSAB Başkanı Ulusoy, “Artık Savarona’yı ekonomik gücü olan kim varsa alsın” dediği mektubunu TOBB’a iletti. TOBB Yönetim Kurulu da öneriyi gündemine alarak, geçtiğimiz haftaki toplantısında görüştü.

Savarona’yı ‘bacadan dökülen kurum’ getirdi


1938’de İngiliz Kralı VII Edward, İstanbul’da devlet yatı Ertuğrul’da Atatürk’ün konuğu oldu. Ancak bacadan dökülen kurum, kralın beyaz kıyafetlerini öyle kirletti ki Atatürk yeni bir Cumhurbaşkanlığı yatı araştırılması için emir verdi. Türk Bayrağı Mart 1938’de Southampton’da Savarona’ya çekildi. Romanya Kralı Carol da dahil önemli konuklar, devlet başkanları yatta ağırlandı.

ÇILGIN PARTİ’ TARTIŞMA YARATTI


Atatürk’ün yatı Savarona’da 2002 yılı Mayıs ayında verilen bir parti büyük tartışmalara neden olmuştu. Savarona’da, Yılmaz Bektaş’ın da ortak olduğu “CMC di Ravenna” adlı İtalyan inşaat firmasının 101’inci kuruluş yıldönümü kutlamasından kamuoyuna yansıyan görüntüler büyük tepki toplamıştı. Gecede yaşanan oryantal şov ve ardından çıkan kavga infial yaratmıştı.

Amacımız ticari değil mirasa sahip çıkılacak


VATAN’ın soruları üzerine gelişmeyi doğrulayan TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete, asıl amacın ticari olmadığını vurguladı. Mete, “Atatürk’ün yatının dışarı gitmesini istemiyoruz. Burada asıl amaç ticari değil, Atatürk’ün mirasının en güzel şekilde değerlendirilmesidir” diye konuştu. Alım süreciyle ilgili yönetim kurulu üyesi 2 kişiden bir heyet oluşturduklarını belirten Mete, bu heyetin sürecin hukuki ve diğer tüm unsurlarıyla ilgili bir inceleme yapacağını ve bir rapor hazırlayacağını anlattı. Mete şöyle konuştu:

“Savarona yatının alınmasının ardından ne yapılabilir, işletebilir miyiz, yoksa başka bir karar mı olur, bu analiz raporunun ardından karar vereceğiz. Parasal tutarı da bu çalışmanın ardından belli olur.”

TÜRSAB etkisi

TOBB Başkan Yardımcısı Mete, konunun yönetim kurulu gündemine nasıl geldiğiyle ilgili soruya ise “TÜRSAB Başkanı’nın bir süre önce işalemine bir önerisi olmuştu. TÜRSAB Başkanı bu önerisini daha sonra yazılı olarak TOBB yönetimine iletti. Biz de konuyu gündeme bu yazı üzerine aldık” dedi.


Önümüzdeki hafta inceleme başlıyor


TOBB Yönetim Kurulu’nun kararıyla incelemeyi yürütmekle görevlendirilen TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Parseken VATAN’a, yeni yılın ilk günlerinde ilk iş olarak Savarona’yı gidip göreceklerini, güvertesine çıkacaklarını söyledi. Parseken, “Önümüzdeki hafta ilk iş yatı gidip görmek olacak. Fiyatını ticari bir bakışla hesaplayıp bir araştırma raporu hazırlayacağız” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Faruk Yersel
Faruk Yersel - 9 yıl Önce

TOBB tarafından konuyu arastırmak üzere görevlendirilen beyefendinin" konuyu ticari bir bakış açısıyla değerlendirip rapor hazırlayacağız" sözüne takıldım affınıza sığınarak.

Savarona 1989 da hurda olarak MKE ye altı bin dolara devredilmek üzere iken bir karar değişikliği ile sayın Sadıkoğlu'na kiralanmış. Sadıkoğlu bey bu gemiye kaç para harcamış olursa olsun bu mal devletindir. Elbette ki Sadıkoğlu beyin feryadı da göz ardı edilmemeli. TOBB de doğru adres ve uzman bir yapı. Bu birliğin üyeleri arasında muslukçuda var altın ticareti yapanda. Altın kaplama musluk kaç para bilmiyorlarmı yani. Reel görünen masrafı belirleyip verirsiniz sayın Sadıkoğluna alırsınız milletin emanet gemisini geriye. Atatürkün ruhu şad olur. Büyük devlet olmanın gereklerinin başında tarih mirasına, milli ve manevi değerlere sahip çıkmak gelir.

T.Haydar  Aydogdu
T.Haydar Aydogdu - 9 yıl Önce

SEVGİLİ OKURLAR İNANIYORUMKİ HİC BİRİMİZ CALISIP EMEK VEREREK

ZORLUKLARLA BİRARAYA GETİRDİGİMİZ OLGULARIN;HAKKIN HUZURUNA GİT

TİKDEN SONRA VARISLERİMİZ TARAFINDAN CİGNENMESİNİ,TALAN EDİLMESİ

Nİ İSTEMEYİZ.

ATAMIZ HAKKINDA KONFERANS VEREBİLECEK KADAR BİLGİ SAHİBİ DEGİL

İM ANCAK HER TURK VATANDASININ BİLMESİ GEREKTİGİ ARASTIRIP OG

RENMESİ KADARINI BİLİRİM.BEN İNANIYORUMKİ O BUYUK İNSAN BİZLER

YANİ TC.OLUSTURAN İNSAN TOPLULUGUNUN BU GUNLERE GELMESİNDEKİ EM

EK VE GAYRETLERİ BİR COK BABANIN EVLATLARI İCİN BİLE AYNI OZVERİ

LERİ GOSTERMEDİGİNEDE EMİNİM.3-5 AY ONCE AYNI KONUDA YAPTIGIM YO

RUMUMUN ARKASINDAYIM (EGER SAVARONA YI ALMAK İCİN GEREKLİ PARAM

OLSAYDI VE HATTA BU PARA BENİM SERVETİMİN TUMU OLSAYDI HİC TERED

DUTSUZ BUNU YAPAR VE SAVARONAY YI DOLMA BAHCEYE SARAYINA HEDİYE EDER BU HARAKETİMDEN SAHSIM VE GELECEKDEKİ ZURRİYETİM ASLA PİS

MAN OLMAZDI.)BU ZİHNİYET ASİL TURK MİLLETİNİN GECMİS VE GELECEK

DEKİ TUM MENSUPLARINA AİT BİR DUSUNCE OLDUGUNADA EMİNİM.BİZLER YANİ MUSTAFA KEMAL ATATURK UMUZUN MİRASI İCİN BU DUYGU

LARI MANEVİ ANLAMDA İCİMİZDE YASATIRKEN;BU MİRASI MADDİ ANLAMDA

ELİNDE TUTAN CHP VE YETKİLİLERİNİN SEYİRCİ KALMIS OLMASI VEDE

BU AYIBA YILLARDIR SEYİRCİ KALMIS OLMALARI SEVGİLİ ATAMIZIN OZE

LİNİN HALK TABİRİ İLE İPLİGİN PAZARA CIKMASINDAN NE FARKI VAR?Ahmet Kale
Ahmet Kale - 9 yıl Önce

Kiracı tabiki mukavelede varsa , Ana demirbaşa yaptığı FATURALI ve MAKUL masraflarını mal sahibinden talep edebilir ancak devletin malını satamaz ve amacı dışında kullanamaz..Hatırladığım kadarıyla Resterasyon esnasında Mukavele Şartlarına Aykırı olarak ,Mal sahibinin ve ilgili Klass kuruluşlarının Onayı olmadan birtakım değişiklikler yapıldığı basında çok tartışılmıştı ve sefer izin müsadesi çok zor alınmıştı..Dolayısıyla İlk Kira mukavelesi uzmanlar tarafından dikkatlice incelenmeli ve ÖNCE Ana demirbaştaki yapılan Resterasyonun Kira Mukavelesine ve ilgili Mevzuata ne derece uygun yapıldığı ve kiralanan yatın kiralama amacına uygun olarak kullanılıp kullanılmadığı tespit edilmeli.Daha sonra kiracının yaptığı masrafların faturaları ,defter kayıtları vs dikkatlice incelenmeli,,

Kısacası, Mukavele gereği hem Devletin hemde Kiracının Hak ve Hukuku korunmalı..

T.HAYDAR AYDOGDU
T.HAYDAR AYDOGDU - 9 yıl Önce

DEVLET SAHİP OLDUKLARINI NE KADAR HALK İLE PAYLASTIGIDEVLET YO

NETİCİLERİNİN HALKINA NE KADAR SAHİPLENDİGİ HER ZAMAN MUAMMADIR.

BUNA ACILIM GETİRELİM;SN.KAHRAMAN SADIKOGLU HALKIMIZIN NADIDE İNSANLARINDAN BİRİ OLDUGUNDAN BU EMANETE SAHİP CIKARAK YILLARDIR

SIRTINDA TASIMAKTADIR.ANCAK GUNUMUZUN SARTLARINDA BU DEGERLİ EM

ANET O SAHISIN HARCADIGI PARANIN YANINDA KENDI OZ VARLIGINDAN TU

KETMEK SURRETİYLE VEYA KAZANDIGINI SAVARONA YA HARCAYARAK BU GUNLERE KADAR KORUMUSDUR.EGER DEGERLİ TERSANECIMIZ SN.KAHRAMAN

SADIKOGLU SAVORONA YA BU EMEGI VERMESEYDI BIR COGUMUZUN KULLAN

DIGI METAL ESYA BU DEGERLİ EMANETTEN YAPILACAKDI.BU SAHSA BU DAV

RANISI VE OZ VERISI NEDENIYLE SAYGI VE MINNETİMİ İLETMEK İSTİYOR

RUM.

AYRICA SOZ KONUSU OLAN EMANET BIR DENIZ ARACI OLDUGUNDAN ULUS

LARARASI SULARDA SEYİR ETMEKTEDİR.BUNEDENDEN DOLAYI RİSK TASIMAK

TADIR.UNUTMAYALIM Kİ BIR COK TURK VE YABANCI BAYRAKLI GEMILER

CESITLI NEDENLERDEN ELKONULARAK LİMANLARDA CURUYEREK BATMAYA

TERK EDILMEKTEDIR.BU OLAYLARA ACABA DEVLETIMIZ SAHIP CIKABILE

CEK KADAR DIRAYET SAHIBIMIDIR.SUPHELIYIM.ESENLİKLER DİLERİM

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176