banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

"TCG Silifke" Mersin Açık Hava Müzesi'nde sergilenecek

Kıbrıs Barış Harekatı'nda aktif olarak görev yapan Türk Deniz Kuvvetlerine ait "TCG Silifke" gemisi, merkez Toroslar ilçesindeki "Rauf Raif Denktaş Parkı ve Açık Hava Müzesi"nde sergilenecek.

GÜNCEL 25.06.2015, 09:16

"TCG Silifke" mayın gemisi Mersin Açık Hava Müzesi'nde sergilenecek

Kıbrıs Barış Harekatı'nda aktif olarak görev yapan Türk Deniz Kuvvetlerine ait "TCG Silifke" gemisi, merkez Toroslar ilçesindeki "Rauf Raif Denktaş Parkı ve Açık Hava Müzesi"nde sergilenecek.

Kıbrıs Barış Harekatı'nda aktif olarak görev yapan Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait "TCG Silifke" gemisi, Mersin merkez Toroslar İlçesi'ndeki "Rauf Raif Denktaş Parkı ve Açık Hava Müzesi"nde sergilenecek. 1956 yılında hizmete giren ve 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı'nda aktif rol alan 8 metre eninde, 48 metre uzunluğunda, 14 metre yüksekliğinde ve 230 ton ağırlığındaki "TCG Silifke" adlı mayın arama tarama gemisi, kullanım ömrünü doldurduktan sonra Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından, Toroslar Belediyesine hibe edildi.

tcg_silifke2.jpg

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı'nda düzenlenen teslim töreninde yaptığı konuşmada, Torosların fiziki anlamda güzelleştirilmesi ve iyileştirilmesini sağlamak için çalıştıklarını söyledi. Rauf Raif Denktaş Parkı ve Açık Hava Müzesi'nde 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nda kullanılan bir çok askeri envanteri sergilediklerini ifade eden Tuna, şöyle konuştu: "Parka rahmetli Rauf Denktaş'ın heykeli ile Cengiz Topel'in heykelini yaptık ve bir uçağını getirdik.

tcg_silifke1-001.jpg

Rahmetli Doktor Fazıl Küçük'ün bir heykelini de yapacağız. Kıbrıs Barış Harekatı'nda kullanılan emtiaları sergilemek suretiyle Kıbrıs'ta yaşayan bütün kardeşlerimizin bir anısı olması amacıyla bu parkı yaptık. Bu parka Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığımız çok önemli katkı sağladı ve destek verdiler. Çok güzel bir eseri açık hava müzesinde sergileyeceğiz. Bu mayın gemisinin de orada konuşlanacak olması bizi mutlu edecek."

tcg_silifke4.jpg

Konuşmaların ardından Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, Belediye Başkanı Tuna'ya devir teslim sertifikasını verdi. Törenin ardından "TCG Silifke" gemisi botların yardımıyla komutanlık açıklarından Mersin Limanı'na çekildi. Geminin 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nda Rauf Raif Denktaş Parkı ve Açık Hava Müzesi'ne götürüleceği bildirildi.

tcg_silifke5.jpg

Yorumlar (0)
-3
parçalı az bulutlu
banner102