banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

TCG Muavenet Gemi Söküm Tesislerinde

ABD Deniz Kuvvetleri’nden Türk Deniz Kuvvetleri’ne devredilen TCG Muavenet (F-250) fırkateyni, sökülmek üzere Aliağa MKE Gemi Söküm Tesisleri’ne getirildi.

GÜNCEL 26.09.2012, 00:57
TCG Muavenet Gemi Söküm Tesislerinde
Türk donanmasında aynı adı taşıyan üçüncü gemi olan F-250 borda numaralı TCG Muavenet, Çanakkale Boğazı'ndan son kez geçirilerek 5,5 saatlik yolculuğun ardından Aliağa Nemrut Körfezi'ne getirildi. Birkaç saat Nemrut Körfezi'nin açıklarında bekletilen TCG Muavenet firkateyni, Tüpraş'a ait üç adet römorkör ile çekilerek söküleceği gemi sökümler bölgesindeki Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Aliağa Gemi Söküm Tesisleri'nde karaya çekildi.

Yaklaşık 5 bin ton ağırlığında olduğu belirtilen donanma gemisinin, önümüzdeki günlerde sökümüne başlanacağı belirtildi.

İlk Muavenet 1. Dünya savaşı sırasında Almanya'ya yaptırıldı. İkincisi ise 2. Dünya Savaşı sırasında İngiltere'de inşaa edildi. 1960 yılında hurdaya ayrılan bu geminin ismi 15 Ağustos 1971'de ABD'den alınan USS Gavin muhribine verildi. 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı'na katıldı. Ege Denizi'nde gerçekleştirilen NATO Kararlılık Gösterisi-92 tatbikatı sırasında 1 Ekim 1992'de USS Saratoga uçak gemisinden atılan Sea Sparrow füzesiyle vurularak batırıldı. Bu olayda gemi komutanı Kurmay Yarbay Levent Kudret Güngör, Uçaksavar Yardımcı Subayı Teğmen Alper Tunga Akan, Tesis Astsubayı Serkan Aktepe, İkmal Çavuşu Mustafa Kılıç ve er Recep Atak hayatını kaybetti, 22 asker de yaralandı. Olayın ardından ismi ABD'nin Türkiye'ye sattığı Knox sınıfı 8 fırkateynden birine verilen üçüncü ve son fırkateyn olan 'TCG Muavenetö, donanmadaki hizmet yılını doldurdu ve hurdaya ayrıldı.
Yorumlar (2)
Barbaros 8 yıl önce
Hayırlı olsun. Bu geminin hurdaya gidişi ile beraber umarız ki dışarıdan gemi tedariki olayı da biter ve kendi ihtiyacını kendi gören bir ülke olarak yolumuza devam ederiz.

Gerek işletme maliyeti ,gerek ise envanterindeki tüm yedek parçaların -genelde- US Made olması nedeni ile ikmallerin başka bir ülkeden yapılmak zorunda olması donanmamız için külfete neden oluyordu.Not: Bir önceki Muavenet vurulmuştu ama batırılmamıştı.Bu vesile ile bir önceki gemideki olayda yaşamını yitiren denizcilerimizi bir kez daha rahmetle anmak isterim. Ruhları Şad Olsun.Kısa Dönem Serdümen Er..
Reşit Mehmet Erol 8 yıl önce
Haberde yer alan hatalı bilgiyi müsaadenizle düzeltiyorum;USS Saratoga Uçak Gemisinden atılan Sea Sparrow füzesi ile isabet alan DM-357 Muavenet ( ex. USS Gwinn MMD-33,Mayın Dökme Kaabiliyetine Sahip Destroyer) Muhribi batmamıştır. Aldığı yara sonucu kullanılamaz hale geldiği için hurdaya çıkartılmıştır.Bilginize sunarım.Saygılarımla,Reşit Mehmet Erol
12°
açık
banner102