banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

TCG Gökçeada F-494 Yurda Döndü.

Aden körfezi, Hint Okyanusu, Somali açıkları ve Arap denizinde deniz haydutluğuyla mücadele misyonu yapan TCG Gökçeada F-494 fırkateyni yurda döndü.

GÜNCEL 17.06.2014, 21:49
TCG Gökçeada F-494 Yurda Döndü.

Sirenler Eşliğinde Karşılandılar

NATO Sürekli Deniz Görev Grubu (SNMG-2) bünyesinde Aden körfezi, Hint Okyanusu, Somali açıkları ve Arap denizinde deniz haydutluğuyla mücadele misyonu yapan TCG Gökçeada F-494 fırkateyni yurda döndü.

NATO Sürekli Deniz Görev Grubu (SNMG-2) bünyesinde Aden körfezi, Hint Okyanusu, Somali açıkları ve Arap denizinde deniz haydutluğuyla mücadele misyonu yapan TCG Gökçeada F-494 fırkateyni yurda döndü. Aden Körfezi ve Somali açıklarında deniz haydutluğuna karşı mücadele kapsamında görevini bitiren TCG Gökçeada fırkateyni yurda döndü. Gökçeada fırkateyni için Marmaris Aksaz Deniz Üs Komutanlığı'nda karşılama merasimi düzenlendi. Uluslararası deniz ticaret yollarında deniz korsanlarına karşı güven ortamı sağlamak amacıyla 10 Mart 2014 tarihinde Aksaz Limanı'ndan uğurlanan fırkateyn 3 ay sonra görevini başarıyla bitirerek Aksaz Üssü'ne geri döndü.

Sabah saatlerinde Aksaz Askeri limanına giriş yapan Gökçeada, Türk Donanması'na ait Demirli diğer firkateynlerin sirenleri eşliğinde karşılandı. Firkateynin iskeleye yanaşmasından sonra Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ömer Bayram Çetin de bir konuşma yaptı.

Aden Körfezi'ndeki korsanlık faaliyetlerinin Türk Donanması'na ait güçlerin de katkısıyla dört senede yok düzeyine çekildiğini belirten Çetin, şunları söyledi: "Ticari gemilere yönelik 2009 yılında 124 saldırı ve 50 gemi kaçırma, 2010'da 121 saldırı ve 52 gemi kaçırma, 2011'de 123 saldırı ve 23 gemi kaçırma, 2012'de 16 saldırı ve 7 gemi kaçırma meydana geldi. Bu rakam 2013'te yalnizca bir saldırı olarak gerçekleşti. 2014'te bugüne kadar hiç saldırı ve gemi kaçırma vakası yaşanmisimi. Deniz haydutluğu bugün yok olma noktasına gelmiştir. Deniz Kuvvetlerimiz de bu süreçte Türk milletinin tarihî barış görevine makul bir şekilde görevini yerine getirmiştir."

Konuşmanın ardından gemiden makul adım koşarak inen subayların önünde yer alan gemi komutanı Deniz Kurmay Yarbay Metin Pehlivan, Tuğamiral Çetin'e görev sonu raporunu verdi. Firkateynden inen askerler aileleriyle buluştu. Kavuşma sırasında duygulu anlar oldu.Bazı subaylar, görevdeyken dünyaya gelen çocuklarını ilk kez görmenin heyecanını yaşisimi. Aden Körfezi'nde korsanlarla mücadele ederken bir kızı olan Astsubay Veli Can Güven, ilk kez gördüğü  Ela Begüm'ü sarılıp öptü.

Güven, "3 ay 7 gündür Aden Körfezi'nde görevdeydik. Ben görevdeyken kızım dünyaya geldi. Kızım Ela Begüm'ü ilk kez gördüm. Çok mutlu ve heyecanlıyım" dedi. Törenin ardından Gökçeada firkateyni, ailelerin ziyaretine açıldı. Gemiye çıkan ailelere, askerler tarafından çiçek verildi. Bir SEAHAWK S-70B helikopteri, bir sualtı taarruz timi, bir amfibi hücum timi ve bir sualtı görev timi ile görev yapan TCG Gökçeada, Aden Körfezi'ndeki görevini 8 Haziran 2014 tarihinde TCG Gökova firkateynine devretti.

Barbarosun torunları döndü

Yorumlar (0)
10
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102