Şehit torunları 101 yıl sonra Çanakkale'ye geldi

Çanakkale Savaşları'nda, Balkanlardan gelip şehit olanların torunları, 101 yıl sonra Çanakkale Şehitlikleri'ni ziyaret etti. Çanakkale Savaşları'nın 101'inci yıl etkinlikleri kapsamında Balkanlardaki Osmanlı torunları, 'Uluslararası...

Şehit torunları 101 yıl sonra Çanakkale'ye geldi
Çanakkale Savaşları'nda, Balkanlardan gelip şehit olanların torunları, 101 yıl sonra Çanakkale Şehitlikleri'ni ziyaret etti.

Çanakkale Savaşları'nın 101'inci yıl etkinlikleri kapsamında Balkanlardaki Osmanlı torunları, 'Uluslararası Çanakkale Buluşması' projesi kapsamında, Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı'na geldi. Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm ile Gençlik ve Spor bakanlıkları, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale ve İstanbul Eyüp Belediyesi ile Gelibolu Yarımadası Tarihi Alan Başkanlığı tarafından desteklenen proje kapsamında, 101 şehit ve gazi torunu Gelibolu Yarımadası'nı geldi. İlk olarak Eceabat ilçesine bağlı Kilitbahir köyünde bulunan Namazgah, Mecidiye Tabyaları ve Seyit Onbaşı Anıtı'nı ziyaret eden 101 kahraman torunu, buradan Şehitler Abidesi'ne giderek dedelerinin kanlarını döktüğü toprakları ziyaret etti.

Projenin Çanakkale koordinatörü Mahmut Akkuş, Avustralya ve Yeni Zelanda'lı torunların Çanakkale'ye gelerek bölgeyi ziyaret ettiğini belirterek, Osmanlı coğrafyasından da insanların Çanakkale'ye gelmelerini istedi. Akkuş, "Bu elbette yoğun bir çalışmanın ürünü. Çanakkale'de Unutulan Avazımız belgeseliyle birebir şehit ve gazi torunlarına ulaşılarak ve onların emanetlerine ve hatıralarına da ulaşılarak, çok önemli bir çalışma gerçekleşti 101'inci yılda, 101 şehit ve gazi torundan ahde vefa projesi kapsamında." şeklinde konuştu.

Proje çerçevesinde gelen Hatice Hamzagiç ise kendisini son derece mutlu hissettiğini anlatarak, şunları söyledi: "Çünkü benim rahmetli babam Ahmet Hamzagiç, Çanakkale savaşına katılan sancaklı gönüllülerden biriydi. Çanakkale savaşına katılmasının yanı sıra benim rahmetli babam, Çanakkale sancak bölgesinden Çanakkale savaşına 12 bini aşkın gönüllü askeri buraya getirmiş. Ve Çanakkale zaferinin kazanılmasına çok büyük rolü olmuştur. Ben her namazımda Çanakkale şehitlerine ve gazilerine dualarımı gönderiyorum. Çanakkale şehit ve gazileri her zaman benim rüyamdadırlar. Rahmetli babamın söylediklerine göre, Çanakkale savaşında her gün çok sayıda gönüllü asker şehit oluyordu. Babam, zaferin kazanılmasından bir süre sonra Mustafa Kemal Paşa'nın 7 ay boyunca misafiriydi. Mustafa Kemal Paşa kendisini niye misafir etti? Çünkü Çanakkale savaşının kazanılmasında büyük rolü olmuştu rahmetli babamın."

Öte yandan Osmanlı'nın torunları, Çanakkale'deki ziyaretin ardından Ankara'ya hareket edip burada Hacı Bayram Veli Camisi ile Anıtkabir'i gezecek, Gençlik ve Spor Bakanlığı ev sahipliğinde düzenlenecek olan, 'Balkan Şehitlerinin Torunları Gençlerimizle Buluşuyor' paneline katılacak.Cihan
Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2016, 21:16
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176