banner191

banner148

banner179

banner176

Sadıkoğlu: "Göcek'te Çevreci Görmedim"

'My Fantasy' adlı gemi nedeniyle eleştiri oklarının hedefi olan armatör Kahraman Sadıkoğlu, 'makinesi yok, çevreyi kirletiyor, arıtma ünitesi yok' iddialarına ateş püskürdü.

GÜNCEL 07.10.2009, 08:55
Sadıkoğlu:

My Fantasy'den balık mağdur olur mu
  
Yaz boyunca tartışılan My Fantasy'nin sahibi ünlü armatör Kahraman Sadıkoğlu, içini AKŞAM'a döktü.

Göcek koyuna bağlı 'My Fantasy' adlı gemi nedeniyle günlerce eleştiri oklarının hedefi haline gelen armatör Kahraman Sadıkoğlu, 'makinesi yok, çevreyi kirletiyor, arıtma ünitesi yok' şeklinde ortaya atılan iddialara ateş püskürdü.

Ellerindeki denize elverişlilik ve tonilato belgelerini hatırlatan Sadıkoğlu, 'Bizim 10 senedir orada durmamızın nedeni limanın istediği bütün şartları yerine getirmiş olmamızdır' diye konuştu. My Fantasy'nin İzmir Sicil Dairesi tarafından Sergi-Gösteri Gemisi olarak tescil edildiğini de belirten Sadıkoğlu, 'Balıklar ve yengeçler mağdur oluyormuş. Nasıl bir yengeç bağlı olan bir tekneden mağdur olur onu anlamışlığım yok, bir balık nasıl mağdur olur onu da anlamışlığım yok' dedi.

136 BİN TL VERGİ ÖDEDİM

My Fantasy'nin denize elverişlilik belgesinin yenilenmesinin ardından 136 bin TL vergi ödediğini söyleyen Sadıkoğlu, şöyle konuştu:
'Hangi tekne çıktı da 136 bin TL vergisini yatırdı. 50 tane tekne varsa bunun bir tanesi benim teknemdir. Gemi, yeni çıkan tüzüğe göre Sergi Gemisi unvanını aldı. Gemimin ölçüsü, ebatı sergi gemisi olarak tescil edildi. Dediler senede 7-8 tane ticari olarak sergi yapın. Biz de yapalım dedik, ona da itiraz etmedik. Onun için de bu yaz başı sertifikalarını yenilemek için müracaat ettik. Yıllarca Göcek'te bütün belgelerim geçerli olduğu için kalabildi. Bugüne kadar çevreden de denizi kirletiyoruz diye ceza almadık.'

36 TONLUK PİS SU ARITMA TANKI VAR

Göcek koylarında her gün 150'ye yakın teknenin dolaştığına dikkat çeken Sadıkoğlu, günlük, haftalık guletler ile özel yatlar dahil olmak üzere hiç kimsenin teknesinde My Fantasy'de olduğu gibi bir arıtma sisteminin bulunmadığını anlatan Sadıkoğlu, 'Bende 36 tonluk pis su arıtma tankı var. Ben bu tekneyi 3.5 ay, hadi 5 ay kullanıyorum. 15 sene arıtmayı dışarıya basmayacak kapasite var tankımda' dedi.

GÖCEK'TE ÇEVRECİ GÖRMEDİM

Fethİye'den hareket eden guletlerin Göcek koylarına 4.5 tonluk tanklarını boşaltırken çevrecilerin neden bu duruma isyan etmediklerini de soran Sadıkoğlu, şöyle devam etti:

'Çevrecileri ben Göcek'te hiç görmedim. Göcek Belediyesi'ne iki tane tekne hediye ettim koyları gezsinler diye. Belediye Başkanını bir gün Göcek koylarında dolaşırken görmüyorum."

Yorumlar (11)
SERTAC AYDEMIR 11 yıl önce
Göcek beldesini ve koylarını bilmeyenleri; orada yaşayanları tanımayanları yaptıkları yorumlarından anlıyoruz.Hiç kimse gerçekleri görmek ya da anlamak istemiyor. Bu UCUBE duba bozması sergicik dubası!!! (kılıfı da bulunmuş) için acaba kim belge düzenlemiş? Göcek koylarına ne zaman ve nasıl nasıl getirilmiş? Kaç yıldır orada? 10 yıl değil, kaç yıldır orada olduğunu beyan etsinler...Son ödediği vergiyi değil geriye yönelik ne ödemişler onu da beyan etsinler.UCUBE olarak görüntü kirliliği yarattığını biliyor mu? O güzelim Göcek koylarında nasıl bu çirkin görüntüsü ile durabiliyor? O zaman herkes sergi dubası yaptırsın ve izin verilsin...sergi dubaları da IMO, SOLAS vs kriterlerde yer alsın. Belki uluslararası kurallara da bu tür bir tekne tipi kazandırırlar.. O pis su tanklarının neye yaradığını iyi biliyoruz. Acaba kendileri biliyor mu????Göcekte sırtında çevreci yazan ve ortalıkta ben çevreciyim diye bağıran insanları görmeniz gerekmez. Çevreci olmak eğitime, kültüre ve herşeyden önemlisi insan olmaya dayanır. İnsanın biraz acıma, insana ve de doğaya saygısı olur. İnsan önce kendisi doğaya ve çevreye saygılı olacak ki yaptıkları ile diğer insanlara yeni kuşaklara örnek olsun. Yazılanların ve de söylenenlerin hepsi mi yanlış. Yanlışı savunacağınız yere doğruları yapınız ki iz bırakınız...

Göcek Belediye başkanını koylarda kendilerinin görmemesi normal. Kendileri has be has Göceklidir. Sizler yokken de oradaydılar. Merak etmeyin koyları ve de olanları gayet iyi biliyorlardır. Ha bir de verdiğiniz teknelere de belki ihtiyaçları yoktur.....Sanırım gerekli yanıtı kendilerinden alırsınız.İnsan karşısındakini kendi gibi bilirmiş....11 yıl önce
Çok talihsiz bir beyanat olmuş.Ne demek çevreci görmedim.Hepimiz çevreciyiz. olmalıyız. Çevreci dediği başka türde bişey mi? Kendisi neden çevreci değil? Akciğerleri yokmu ?Havaya suya gereksinimi yok mu?Parayı mı soluyacak? yeşil sebze diye dolarlarını mı pişirecek?
Kaptan & Dalgıç Ersin Süeren 11 yıl önce
GNORİSE PROTA TON EAFTOSU (ÖNCE KENDİNİ TANI)

Bu yazı 2500 yıl evvel kısıtlı ve ayrıcalıklı demokrasinin hüküm sürdüğü Atina parlementosunun giriş Pedimentinde ( Sütünların beslediği üçgen alınlık) yazardı. Senato binasına giren her parlementer giriş merdivenlerini tırmanırken bu yazıyı ister istemez görür, okurdu.

Şimdilerde ne bu uyarı var nede bu uyarıyı hatırlamak. Kahraman sonuna kadar doğru söylüyor Mavi Yolculuk dediğimiz yörelerde kim çevreci? Sadun Ağabeyiniz dahil. Son 49 yılım oralarda geçti nereden nereye gelindiğini dalgıçlar kadar kimse bilemez. Daha 15 gün evvel Gökovanın Okluk koyundaydım. Mevsim sonu sayılır tenha. 33 tekne var . Hiç biri kımıldamıyor. Yiyorlar, içiyorlar, akşam hava kararıncada teknelerindeki atık su tanklarının valflarını açıp BOCA Okluk koyu. Sabahta bu suya giriyorlar. Göcek çok evvelden bitti.Kimse kimseyi kandırmasın. Ankara'da oturduğu yerden bir takım deniz yabancısı yerel seçilmiş ve atanmışların bilgi yoksunu fikirleri ile dolduruşa gelmesin. Zamanında parlementerken sayın Ediz Hun'a detaylı bilgi verdik ne yapılması için. Netice NAFİLE. Kahraman sonuna kadar haklı. Uzun lafın kısası.

Denizin hayatiyetini, yaşamını kendini deniz dibine adamışlar bilir.

Gerisi boş laf. Mavi Yol camiasının kendini tanımaya niyeti varmı dersiniz?

Dalgıç & Kaptan

Ersin Süeren

Ayhan AKYILDIZ 11 yıl önce
Kahraman SADIKOĞLU. Şahsen tanımam. Bu konuda yaygarayı koparanlardan daha denizci, denizlerimizi daha çok seven, ekmeğini denizden çıkaran adı gibi saygı duyulacak bir denizci. Sevgili Göçek koylarını seven denizi ve çevreyi çok iyi bilen deniz sevdalıları. Sadıkoğlunu yargılamak için önce gemi tanımından yola çıkarsak sayın Sadıkoğlu'nun en doğal hakkı olan vatandaşlık hakkını kullanmaya çalıştığını görürüz ve ona denizi ve çevreyi kirletmediği sürece vatandaşlık hakkı olarak saygı duymak zorundayız. Burda suçlu arayacaksak Sadıkoğlu'mu suçlu, yoksa kanun, yönetmelik ve tüzüklerimizi hazırlayan işi bilen değerli yöneticilerimiz ve idarecilerimiz mi suçlu. Bu tespiti iyi yapmak zorundayız. Tam anlamıyla tek iç denizimiz olan MARMARA DENİZİ'mizde bulunan yat marınalarında sabahın yedisinde hiç kahvaltı yaptınız mı sevgili GÖÇEK Koyları sevdalıları. Yapın ondan sonra bu konuyu ve çevre sevdalılarını görüşelim. Bu konuda hiç kimse ve kurum haklı değil. Bu konularda ahgam kesenlerinde hiçbirinin gerçek çevreci olduğunu düşünmüyorum. Gerçekleri ve gerçek yerleri dobra ve doğruca, yol gostererek, doğruyu doğru zamanda ortaya koymalıyız.saygılarımla.
Ali YALÇINDERE 11 yıl önce
Ayhan AKYILDIZ ilginç bir yorum bırakmış.Hiç tanımadığını iddia ettiği birisi için,insanın çok iyi tanıdığını iddia edebileceği insan için yapabileceği tespitlerde bulunmuş.Çok iyi denizci,vs..vs ama hiç tanımıyor aynı zamanda..Öyle olabilir ama tanımıyorum deseydi daha inandırıcı olurdu.Burda Sadıkoğlu'nun sözlerini eleştirenler onun iyi bir denizci olmadığını söylemediki.Sadece her insanın çevreci olması gerektiği ilk eleştiriyi insanın kendisine yöneltmesi gerektiği ve çevrenin bütün canlılara lazım olduğu yönünde yorumlar vardı.Ayrıca kötü örnek ne zamandan beri emsal teşkil etmeye başladı.Başka yerler çok temiz sadece göcek kirli ve tek nedeni Sadıkoğlu diyen yok. Kraldan çok kralcılığa ise hiç gerek yok.
11 yıl önce
Çevreci görmek için aynaya bakabilirmiş.Aynaya bakınca çevreci göremediyse ..
11 yıl önce
NE KAHRAMAN BEY KRAL NE DE BİZ KRALCIYIZ AMA SEZARIN HAKKINIDA SEZARA VERELİM.

SİZLER GİBİLER TANIMADAN BİLMEDEN TC DEGERLİ SAHSİYETİ HAKKINDA ELESTİRİLERDE BULUNMANIZ COK YERSİZ.O Kİ TC NIN NADİDE

YETİSTİRDİGİ SAHSİYETLERDEN BİRİDİR.TANIZASDINIZ KESKE BUYUK KAYIP SİZİN İCİN.
11 yıl önce
Ne çok avukatı varmış.Ama bu diplomasız avukatlara şunu söylemek istiyorum:Yorumlara bakınca hiç kimsenin, Sadıkoğlu'nun kişiliğine, insani yönüne, tanıyarak veya ezbere bir söz söylemediğini görüyoruz..Sadece çevreci göremedim sözüne ve acaip bir yapıyla işgal ettiği güzelim koy apaçık ortada dururken, hala kendini başka kötü örnekleri emsal göstererek savunmasını eleştirdiler.Hassasiyet güzel ama bu kadar at gözlüğünede pes..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?