banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Saakaşvili, Erdoğan'dan yardım istedi

Somalili korsanlar 6 bin 375 grosstonluk gemide bulunan personeli bırakma için 9 milyon dolar fidye istiyor.

GÜNCEL 10.11.2011, 08:37
2044
Saakaşvili, Erdoğan'dan yardım istedi

Olib G adlı gemide, 15’i Gürcü, 3’ü Türk 18 personel rehin

Somalili korsanların Eden Körfezi’nde kaçırdığı gemi Gürcistan Türkiye ve Yunanistan arasında sorun oldu.

Geçen yılın ekim ayında kaçırılan “Olib G” isimli gemide 15’i Gürcü, üçü Türk 18 personel bulunuyor.

Somalili korsanlar 6 bin 375 grosstonluk gemide bulunan personeli bırakma için 9 milyon dolar fidye istiyor.

Ancak Malta bandıralı geminin sahibi olan Yunan şirketi bu parayı ödemeye yanaşmıyor.

Aden Körfezi’nde devriye görevi yapan AB donanma gücü tüm denemelerine rağmen personeli kurtarmayı başaramadı.

Gürcistan hükümeti korsanların elinde bulunan Gürcü personelin yakınları tarafından sürekli olarak baskı altında tutuluyor.

Ancak Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili, Yunanistan makamları ile yaptığı temaslardan bir sonuç alamayınca çareyi Türk hükümetine başvurmakta buldu.

Saakaşvili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazarak yardım istedi.

Gürcistan Dışişleri Bakanı, olayın kendileri için çok zor bir durum olduğunu ifade ederek, “Biz hükümet olarak çok aktif bir ülke değiliz. Dışarıdan yardım alarak bu sorunu çözmeye çalışıyoruz. Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi.

Korsanların elinde bulunanların ailesi ise, hükümeti hiç bir şey yapmamakla suçluyor.

Yorumlar (6)
Ahmet Nar 11 yıl önce
Herkese korsansız günler temenni ederim.Sayın Saakaivili, korsanlık faaliyetinden dolayı madur olan gürcü personel için Türkiye den hangi yüzle yardım istiyor anlayamadım. Kendi ülkesi halen Abkhazia ya gidiyor diye Türk gemilerini uluslar arası kara sularda kanunsuz olarak rehin alıp personeli tutuklamışken. Halen daha Gürcistanda kanunsuz olarak tutulan Türk gemileri ve yargılanmakta olan Türk denizcilier var maalesef.fisun öztürk 11 yıl önce
Gürcistan Devleti İnsanına sahip çıktı ne yazık ki koskoca TC.Devleti ve büyükleri vatandaş mı o ne der gibi son derece duyarsız kaldı dünyanın başka bir ülkesindeki müslüman olsun yeter Tc hemen amade kurtarır yardım kampanyası başlatır tabi nereye gittiği belirsiz büyük çok büyük paralar.Toplanan paralarla kaç kişi özgürlüğüne kavuşacak ama olsun bu bize büyük tecrübe oldu eşim kurtulsun Allah'ın izniyle hepsinden bizi bu hale getirenlerden hesabını sorucam bırakmıycam peşini.Hurda gemiyi 14 ay tutan korsanlara da daha tutun diyen birileri var buna müsade edenler kimler onları bilmek istiyoruz.
11 yıl önce
allah tüm personelin ve yakınlarının yardımcısı olsun. Malesef bu tür konular yeteri kadar dile getirilip kamu oyu yaratılmadıgı için birilerinin umrunda olmuyor.Heralde bu tarz konulara dıkkat cekmek için aclık grevi falan baslatmasını beklıyor devlet vatandasından...
11 yıl önce
Önce kendi yaptıkları korsanlıkları temizlesin Saakashvili sonra çıksın hak arasın
11 yıl önce
Saakaşvili yanlış yere gitmiş..Somalili korsanların Gürcü meslektaşları var..onlara gitsin..Korsanlar sadece Somali de degil
11 yıl önce
KOMŞU YARDIM TALEP ETTIYSE TABIKII YARDIM ETMEK LAZIM NEDE OLSA BIZIM INSANLARIMIZI KENDILERI REHIN ALABILIYO BUNU NICIN YAPTIGIDA BIRAZ SIYASI GBI ! BN SIZIINKILERI KANUNSUSCA TUTUKLAMAMA RAGMEN BIRAKIYORUM SNDE BIZIMKILERI KURTAR DERCESINE !RUSYANINN GURCUSTANA YAPTIGININ AZ BILE OLDUGNU DUSUNUYORUM CUNKU INSANLIKTAN NASIBINI ALMAMIS BIR YONETIM VEDE KENDILERI TURKIYENIN DESTEGINI HEMEN UNUTUP SONRASINDA TURKLERE DUSMANCA YAPILAN HUKUK DIŞI YARGILAMA VE KORSANLIKLARI...UMARIM GUN GELIR YAPTIKLARI ZULMUN BEDELINI BIRILERI ONLARA ODETIR.

25
az bulutlu
banner102
banner93
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü