banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Rusya, Sıcak Denizlerde Kalıcı

Rusya Suriye hadiseleri gölgesinde,bölgedeki çıkarlarının savunulması için Akdeniz sularında bundan böyle daimi esasta altı savaş gemisi bulunduracak.

GÜNCEL 17.03.2013, 15:14
Rusya, Sıcak Denizlerde Kalıcı

Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Viktor Çirkov, Rusya’nın Suriye hadiseleri gölgesinde, ülkesinin bölgedeki çıkarlarının savunulması için Akdeniz sularında bundan böyle daimi esasta altı savaş gemisi bulunduracağını resmen açıkladı.

Rus ordusu yayın organlarından “Zvezda” televizyon kanalından açıklamayı yapan Amiral Çirkov, Savunma Bakanı Sergey Soygu’nun bir ay önce verdiği “Akdeniz’de daimi gücümüz kurulmalı” talimatının böylece yerine getirildiğini duyurmuş oldu. Amiral Çirkov açıklamasının devamında “Bölgede daimi olarak 5-6 savaş gemimiz bulunacak. Önceliği birinci sınıf kruvazör ve firkateynlere vereceğiz. Akdeniz’de daimi esasta konuşlandırılacak savaş gemilerimizin emir komuta merkezi Karadeniz Donanması olacak” dedi.

Moskova’nın böyle bir karar alması Rus savaş gemilerinin Türkiye boğazlarına sıkça konuk olacağı anlamına geliyor. Rusya’nın eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Viktor Kravçenko, geçtiğimiz günlerde ilan edilmeye hazırlanan Akdeniz filosu kararını eleştirerek, “Kuzey, Baltık ve Karadeniz donanmalarından oluşturulacak Akdeniz savaş filosu için ancak birer ikişer gemi verilebilir. Akdeniz’de bakım sorunları yaşayacak bu gemilerin su üstünde tutulabilmesi için Deniz Kuvvetleri’ne bütçeden ayrılan finansmanın büyük bölümünü harcamak zorunda kalacağız. Gemilerde sıkça rotasyon yapılması şart olacak. Akdeniz’de güç gösterisi yapacak halimiz yok” demişti

Yorumlar (0)
23°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?