banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Prof. Dr. Ahmet Ercan'a Göre, Fırtınanın Nedeni!

Bugün de başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye'nin önemli bir bölümünde şiddetli fırtına ve hortum görüldü. Bilimadamları yaşananları olağanüstü olarak nitelendiriyor.

GÜNCEL 19.04.2012, 00:43
Prof. Dr. Ahmet Ercan'a Göre, Fırtınanın Nedeni!

Dünyada son dönemde üst üste olağanüstü doğa olayları yaşanıyor. Bugün de başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye'nin önemli bir bölümünde şiddetli fırtına ve hortum görüldü. Bilimadamları yaşananları olağanüstü olarak nitelendiriyor.

Dünyanın Manyetik Hızı Arttı

İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Ahmet Ercan'a göre, yaşananlar sıra dışı ancak her şeyin mantıklı bir açıklaması var:
“Dünyanın manyetik alanının değişimini 15'inci yüzyıldan bu yana ölçebiliyoruz. 1980'e kadar manyetik alanın kuzey ucu yılda 4-5 km yer değiştiriyordu. 1998'den sonra harekette bir hızlanma oldu. Manyetik ucun 10 ile 20 kilometre kadar hareket ettiğini gördük. Bugünlerde hareketin hızı 50 kilometreye erişti, yani 600 yıl öncekinin 10 katına çıktı. Bu hız 2013'te doruk noktasına varacak sonra düşecek. Öngörülerimize göre, döngü 30 yıl sürecek sonra olağana dönecek.

“Manyetik alan hızının değişmesiyle yerin çekirdeğinin yalpalanma hızı da arttı. Bu hızının değişmiş olması doğal olayların artışıyla sonuçlanacak. Deprem, tsunami, volkan, hortum, sel, buz erimeleri, taşkınlar, yer kaymaları sayısında olağanüstü artışlar olacak. Örneğin Türkiye'de hiç hortum olmazdı, geçen hafta beş kişi öldü. Selleri sürekli izliyoruz, doğal orman yangınları, kutuplardaki buzul erimelerindeki hızlanma, Kuzey Işıklarının konumundaki değişim hepsi bunun sonucu.  

“Biz bu alanda çalışanlar yaşananların farkındayız ancak nedenini henüz tespit edebilmiş değiliz. Bu yalpalanmanın nedeni ne? Dünyanın yaşı 4 milyar 607 milyon yıl. 500 yıl boyunca böyle bir durum gözlenmedi bugün neden oluyor? Bu konuda bazı kuramlar var. En yaygın olanı da dünyanın hidrojen yakıtındaki bir değişiklik olabilir.”

Yorumlar (2)
orhan demir 9 yıl önce
Anlamadığım birşey var bu yaşa kadar bundan daha da felaket lodoslar gördüm,çatıların uçtuğunu gördüm.Yani dün yaşananlar bir hiçbirşeydi.Neye dayanarak böyle atmasyon bir araştırma yapılıyor ki? Herhalde bizim biliminsanlarımızın canı sıkılıyor,gündeme gelmek istiyorlar.Bir de biz nasılsa halkız,halk ne anlar ki esen lodostan :)
İBRAHİM GÖKBERK 9 yıl önce
SEVGİLİ ORHAN DEMİR;KAMYONLARI VE KONTEYNIRLARI UÇURAN 6 İŞÇİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLAN HORTUMDA MI NORMAL SENCE ?
5
parçalı bulutlu
banner102