Pilotun Dehşet Anları

THY’nin dün saat 11:00’de İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kalkan TK 120 sefer sayılı Airbus-310 uçağı, Ankara Esenboğa Havalimanı’nda büyük bir tehlike atlattı

Pilotun Dehşet Anları

Pilotun Dehşet Anları

THY’nin dün saat 11:00’de İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kalkan TK 120 sefer sayılı Airbus-310 uçağı, Ankara Esenboğa Havalimanı’nda büyük bir tehlike atlattı.

İniş takımları açıldı

Kaptan pilot H. Ercan Özalan ve yardımcı pilot Bedrettin Ayık yönetimindeki uçak, Ankara üzerinde alçalmaya başladı. Görüş mesafesinin açık olması nedeniyle iniş takımları da açıldı. Alana bin metreden az bir mesafe kalmasına rağmen pilotlar bir anda uçağın burnunu kaldırarak tekrar havalandı. Ne olduğunu anlayamayan uçaktaki iki yüz yolcu panik yaşadı.

Pilotun sesi titredi

Ancak kısa bir büre sonra pilottan açıklama geldi. Kaptan pilot Özalan, sesi titreyerek “Ankara meydanına inmek üzereydik. Ama bir anda pistte iş makinelerinin kar temizliği yaptığını fark ettik. Bu nedenle alana inemedik. Birazdan alana inişimizi gerçekleştireceğiz” dedi. Yaklaşık on dakika Ankara semalarında tur atan THY uçağı daha sonra sorunsuz bir biçimde Esenboğa Havalimanı’na inmeyi başardı.

Telsiz bağlantısı kesilmiş!

Esenboğa Havaalanı Kule yetkilileri, iş makinelerini kullanan işçilere pisti terk etmelerini söylediklerini ancak işçilerin buna uymadıklarını iddia etti. Devlet Hava Meydanları İşletmeleri yetkilileri ise, “THY uçağı iniş için alçaldığı sırada ekiplerimiz yedek pistin temizliğini yapıyordu. Bu sırada temizlik ekibi ile kule arasındaki telsiz bağlantısı kısa bir süre kesildi. Herhangi bir tehlikeye meydan vermemek için kule, uçakla irtibata geçerek pas geçmesini istedi. Olay bundan ibarettir” dedi.

Uzmanlar: Kule hatalı

Havacılık uzmanları yaşanan olayda kuleyi hatalı buldu. Kar temizleme aracına “ follow me” denilen öncü aracın eşlik ettiğine dikkat çeken uzmanlar, “Kule bu araçla sürekli irtibat halindedir. Öyle anlaşılıyor ki bu olayda irtibat kesilmiş. Hemen devreye el telsizi girmeliydi. Bu da yapılmamış. Pilot yapması gerekenin yapmıştır.” diye konuştular.

Bu tam bir skandal

Uçakta bulunan yolculardan Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik yaşadıklarını tam bir skandal olarak değerlendirdi. Olayı VATAN’a anlatan Çelik, “Bu tam bir skandaldır. Pilotun uyanıklığı ve tecrübesi sayesinde kurtulduk. Şayet pilot kuleye güvenip iniş yapmış olsaydı kimse sağ kalmazdı” değerlendirmesini yaptı.

Vatan

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176