banner191

banner148

banner179

banner176

“Onasagoras"da Sondaj Yapacak

Fileleftheros gazetesi Onasagoras yatağında yapacağı ilk araştırma sondajı için 60 günlük geri sayımın başladığını yazdı.

GÜNCEL 02.08.2014, 16:51
“Onasagoras

“Onasagoras"da sondaj yapacak gemi yola çıkıyor

Fileleftheros gazetesi ENI-KOGAS konsorsiyumun Güney Kıbrıs’ın sözde “MEB”i içerisinde 9’uncu parseldeki Onasagoras yatağında yapacağı ilk araştırma sondajı için 60 günlük geri sayımın başladığını yazdı.

Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi - MEB” içerisindeki 9’uncu parselde “Onasagoras” adı verilen yatakta hidrokarbon araştırma sondajları yapacak olan sondaj gemisinin Eylül ayında çalışmalara başlamak üzere salı günü yola çıkacağı haber verildi.

Habere göre Onasagoras’ta araştırma yapacak olan “SAIPEM 10000” adlı sondaj gemisinin hazırlık süreci başladı ve gemi salı günü sondaj yapacağı noktaya ulaşmak üzere yola çıkacak. Güney Kıbrıs seyahatine hazırlık sürecinde sondaj gemisine dört tekneden destek alacağını kaydeden gazete, bunların denizaşırı hidrokarbon çalışmalarına destek hizmeti veren Rum bandıralı SEA TORTUGA, yine destek hizmetleri veren MA DEVI ve römorkörler RAPTOR ile TALOZ olduğunu aktardı. Gazete sondaj gemisine hem bulunduğu bölgede, hem de Rum MEB’ine seyahat kısmında korsan tehdidi karşısında güvenlik sağlayan silahlı bir geminin de eşlik edeceğini belirtti.

Eylül’ün son 10 günü içerisinde sondaj noktasına ulaşacağını ve büyük ihtimalle Eylül’ün son haftası çalışmalarına başlayacağını kaydeden gazete, ilk sondajın yaklaşık 52 gün sürmesinin beklendiğini yazdı. Haberde sondaj gemisinin günlük kira bedelinin 390 bin dolar olduğu da kaydedildi.

Yorumlar (0)
21°
kapalı
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?