banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Nemrut Koyunda Acil Müdahale Tatbikatı Yapıldı

20/10/2015 Salı günü Nemrut Koyu'nda UZMAR koordinatörlüğünde 6 kıyı tesisinin iştirakiyle ortak deniz kirliliği acil müdahale tatbikatı gerçekleştirildi.

GÜNCEL 23.10.2015, 12:04
Nemrut Koyunda Acil Müdahale Tatbikatı Yapıldı

NEMRUT KOYU’NDA ACİL MÜDAHALE TATBİKATI

20/10/2015 Salı günü Nemrut Koyu'nda UZMAR koordinatörlüğünde; Liman İşletmeleri ve Nakliyecilik Sanayi Ticaret A.Ş., BATIÇİM Batı Anadolu Çimento Sanayi A.Ş., İDÇ Liman İşletmeleri A.Ş., NEMPORT Liman İşletmeleri ve Özel Antrepo Nakliye Tic. A.Ş, PETKİM Petrokimya Holding A.Ş, MİLANGAZ Lpg Dağıtım San. ve Tic. A.Ş. olmak üzere 6 kıyı tesisinin iştirakiyle ortak deniz kirliliği acil müdahale tatbikatı gerçekleştirildi.

Yapılan tatbikatta Aliağa Liman Başkanlığı ve Aliağa Sahil Güvenlik Komutanlığı yetkilileri gözlemci olarak katıldı. Acil durum senaryosu, Nemrut Koyu'nda gemi çatışması sonucu bölgedeki tüm kıyı tesislerini etkileyebilecek bir ağır gemi yakıtı sızıntısı üzerinden oluşturuldu.

UZMAR’ın Nemrut Limanlar bölgesinde konuşlandırdığı acil müdahale ekipmanları, römorkörleri ve diğer deniz vasıtaları kullanılarak senaryoda belirtilen petrol döküntüsünün yayılması çeşitli tipte bariyerler kullanılarak engellendi. Döküntü sıyırıcılar vasıtası ile toplanarak yüzer tanklara ve sahile kurulan tanklara alındı ve sonrasında atık alım tesisine gönderildi.

UZMAR koordinasyonunda Aliağa Nemrut Koyu'nda 6 kıyı tesisinin bir arada ve etkin iştirakiyle 2010 yılından bu yana 6 ayda bir gerçekleştirilen acil müdahale tatbikatlarıyla önemli bir tecrübe ve işbirliği seviyesine ulaşıldığı görülmektedir. Bölgedeki petrol ve diğer tehlikeli yük taşıyan tanker trafiğinin hızla artıyor olması beraberinde deniz kazaları sonucu oluşabilecek petrol ve kimyasal madde döküntüleri riskini de sürekli yükseltmektedir.

Müdahaleye her an hazır böyle bir tecrübe ve kapasitenin bölgede varlığı tüm kamusal ve sosyal paydaşlara güven vermektedir.

Yorumlar (0)
-3
parçalı az bulutlu
banner102