banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Navlun Dibe Vurdu Umutlar Bahara Kaldı

Nisan ayından beri düşen navlun, büyük umutların bağlandığı temmuz ayında da denizcilerin yüzünü güldürmedi.

GÜNCEL 04.08.2014, 08:14
3625
Navlun Dibe Vurdu Umutlar Bahara Kaldı

Navlun dibe vurdu, umutlar bahara kaldı

Nisan ayından beri düşen navlun, büyük umutların bağlandığı temmuz ayında da denizcilerin yüzünü güldürmedi.

Denizcilerin umudu, piyasaların canlanacağı sonbaharda Navlun dibe vurdu, umutlar bahara kaldı Denizcilik sektöründe navlunlardaki düşüş hız kesmeden devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl 2 bin puanı aşan Baltık Kuru Yük Endeksi (BDI) temmuz ayında 720 puanlara kadar geriledi. Akdeniz ve Karadeniz’deki koster navlunları ise 770 puanla giriş yaptığı 2014’te temmuz ayında 638 puana kadar düştü. Bölge ülkelerdeki sıcak gelişmelerle sarsılan denizcilik piyasaları temmuzda başlayacak tahıl sevkiyatıyla navlunlarda artış bekliyordu ancak, sevkiyatlar başlamayınca navlunlar temmuzda da düşüşünü sürdürdü.

Sektör temsilcileri beklentilerin altında performans sergileyen temmuz ayına rağmen sonbahardan umutlu. Koster navlunlarının yıl sonunda 800 puanlara çıkabileceği öngörülürken, capesize navlununun ise 4 bin dolardan 40 bin dolarlara kadar çıkması bekleniyor.

'Bölgedeki gelişmeler ticareti ürkütüyor'

İstanbul Navlun Endeksi (İstfix) uzmanı Engin Koçak, yıla 770 puan seviyesinde başlayan ve Ocak-Şubat aylarında 700 puan seviyesine düştükten sonra tekrar toparlanarak 750 puanın üzerine çıkan koster navlun piyasasının nisan ayından bu yana beri sürekli bir düşüş göstererek 638 puan seviyesine gerilediğine dikkat çekti.

Temmuz ayında tahılların piyasaya çıkmasıyla toparlanma olacağı inancının ağustos ayına sarkmış gözüktüğünü dile getiren Koçak, buradaki sebebin tahılların fiyatlarını çok düşürmek istmeyen büyük tüccarların piyasaya tahılı pek göstermemesi ve piyasadan önce uzun süre iş bulamayan nehir tiplerinin çekilmesi olabileceğini söyledi.

Koçak, “Ukrayna’da başta bilek güreşi şeklinde giden gerginliğin dramatik bir hal alması, Kırım limanlarının uluslarası ticarete kapatılması ve Rusya üzerinde artan baskı da bölgede ticareti ürkütüyor” diye konuştu.

'Afrika’dan talep hücumu gelebilir'

Ramazan Bayramı’nın ardından Kuzey Afrika ülkelerinden kısa süreli anlık bir talep hücumu gelebileceğine dikkat çeken Koçak, “Eğer bu arada ağustos ayında beklenen artışlar da devreye girebilirse koster piyasalarında tekrar artış görebiliriz. Avrupa Birliği ikinci yarıda ekonomisini hızlandıracak gibi duruyor. Ağustos ayındaki açıklamalar takip edilmeli fakat bir de Fransa gerçeği var, bu da yine Yunanistan benzeri bir durum olur mu endişesini beraberinde getiriyor. Libya petrol ihracatına tekrar başladı, burada da riskler var fakat petrol satan bir ülke mutlaka emtia talep etmeye başlayacaktır, bu da olumlu bir gelişme olabilir” diye konuştu.

Koster piyasasının istatistiksel olarak geçen Ramazan dönemiyle hemen hemen aynı derecede kötü bir performans gösterdiğini belirten İstfix uzmanı Engin Koçak, “Benim tahminim İstfix’in sene sonunda 800 puana yaklaşacağı yönünde" dedi.

Gerçek manada para kazanan bir koster piyasasının eşiğinin ise 900 puanın üzerinde olduğuna dikkat çeken Koçak, "Fakat ben bunun en iyi ihtimalle Noel döneminde bir aylık bir dönem için görülebileceğine inanıyorum” dedi.

Erol Yücel: Capesize navlununda 10 kat artış bekleniyor Çevre ülkelerdeki sıcak gelişmelerin denizcilik piyasalarını çok olumsuz etkilediğine dikkat çeken Türkiye Armatörler Birliği Başkanı Erol Yücel, “İnanılmaz derecede şu anda piyasalarda yük yok” dedi.

Yücel, “Türkiye’nin tarihine bakarsanız Türkye ihracatı Libya ile öğrendi. Irak’la geliştirdi. Ondan sora Cezayir ve sonra diğer ülkelerle devam etti. Daha sonar da Rusya devreye girdi. Haritaya baktığınız zaman Ortadoğu kan gölü, Suriye çok fazla yük alan ülkeydi şimdi kendini idare edecek kadar yük alıyor. Ukrayna’daki husursuzluk bir sürü tedirginlik yaratıyor. Libya’da durumlar kötü bizim gemimiz oradaydı biz 3 ayda zor kurtulduk. Mısır, Filistin ve İsrail malum. Huzursuz bir bölgenin göbeğindeyiz. Ve bu da sektöre olumsuz yansıyor” diye konuştu.

Piyasaya yeni giren yeni gemi tonajındaki artışında sektörde düşüşe neden olduğunu vurgulayan Erol, ancak global denizcilik piysası uzmanlarının sonbahardan umutlu olduğuna dikkat çekti. Erol, “Global piyasalarda yılın son çeyreğinde özellikle kuruyük piyasası için beklentiler çok yüksek. ABD’deki düzelme verilerinin düzgün çıkması ve Dünya Bankası’nın büyümeyi 2.4’ten 3.5’e revize etmesinin deniz taşımacılığına oldukça olumlu yansıyacağını düşünüyorum” diye konuştu. Erol, günlüğü 4 bin dolar olan bir capesize navlunun sonbaharda 40 bin dolara çıkabileceği yönünde beklentiler olduğunu belirterek, “Tankerde ise bir artış var. Tanker demek ham petrol yani üretim demek. Konteyner ise tüketim. Bu da üretimin artışta olduğunu gösteriyor. Çin’de yine olumlu gelişmeler var. Zaten navlunun daha düşeceği bir yer kalmadı. Bundan sonraki adım gemileri bir tarafa çekip bekletmektir. Deniz ticareti yapılamaz artık. Biz de sonbaharda piyasaların ciddi anlamda canlanacağı görüşündeyiz” açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
20
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:20
Günün Karikatürü Tümü