banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Mirach'ın Yüküne Limbo yapılıyor

İstanbul'da BM'ye ait 22 bin ton buğdayla 10 aydır rehin tutulan Mirach adlı Panama bandıralı gemi, yükünün başka gemiye aktarılması amacıyla Haydarpaşa Limanı'na bağlanmıştı.

GÜNCEL 12.01.2010, 20:52
Mirach'ın Yüküne Limbo yapılıyor

Mirach'ın Yüküne Limbo yapılıyor

İstanbul'da BM'ye ait 22 bin ton buğdayla 10 aydır rehin tutulan Mirach adlı Panama bandıralı gemi, yükünün başka gemiye aktarılması amacıyla Haydarpaşa Limanı'na bağlanmıştı.

Mirach adlı dökme yük gemisine abordaolan Verila adlı Malta bayraklı şilebe yükün limbo edilmesi işlemine başlandı.

Geminin boşaltma, gümrük, maliye ve sigorta işlemleri dahil tüm masrafları Birleşmiş Milletler tarafından karşılanacak.

Mirach neden beklemişti?

Çeşitli ülkelerden gıda bağışı için kaynak bulan ve Afrika'ya milyonlarca ton gıda sevkıyatı yapan BM, Dünya Gıda Programı kapsamında İsviçre, İtalya, Ukrayna gibi ülkelerden bağış olarak 22 bin ton buğday topladı. Buğday Ukrayna'nın Nikolayev limanında Pemberley ve Mira Denizcilik'in, 'Mirach' adlı gemisine yüklendi.

BM, buğdayın Etiyopya'daki yetkililere teslim edilmesi için taşıma ücretini peşin ödedi. Gemi, 2009 Ocak ayı başında yardım buğdayını Somali'nin Cibuti limanına götürmek üzere Ukrayna'dan yola çıktı. Ancak gemiye 20 Ocak 2009'da İstanbul Boğazı'ndan geçerken mahkeme kararıyla el konuldu.

Gemiyi işleten şirketten alacaklı olan şirketlerin mahkemeye başvurarak ihtiyati tedbir kararı aldırması nedeniyle seferden men edilerek Ahırkapı açıklarına demirletildi. BM, gemi şirketi ve alacaklı şirketler arasında aylardır süren hukuk mücadelesi başladı.

Türkiye'deki avukatı Mehmet Ali Kartal aracılığıyla mahkemeye başvuran BM, buğdayın bozulma ihtimali nedeniyle gemi üzerindeki tedbir kararının yük boşaltılıncaya kadar kaldırılmasını talep etti. Kartal, "Gemideki buğdayın, nemli ortamda ve havalandırma olmadan beklemesi mümkün değildir.

Yükün Cibuti'ye teslim edilmesi için davanın sonunun beklenmesiyle buğday çürüyecek" dedi. Gemiden alacağı olan şirketler ise, sefere çıkması halinde alacaklarını tahsil edemeyeceklerini ve büyük zarara uğrayacaklarını belirterek tedbir kararının kaldırılmasına itiraz etti.

Daha sonraki aşamada geminin yükünün başka gemiye limbo edilerek kurtarılmasına karar  verildi. Ancak Ahırkapı demiryerinde demirli bulunan geminin demirden kaldırılıp Haydarpaşa rıhtımına bağlanması operasyonuna gemi personeli direnç gösterdi.

Geminin yükü ile birlikte seyrine izin verilmesini isteyen gemi personeli geminin demirden kaldırılıp Haydarpaşa Limanına yanaştırılmasına tepki gösterdi.

Geminin demirden kaldırılması ancak polis gücüyle mümkün oldu.

Geminin armatörü: "Gemime el konulması haksızlık"

Geminin armatörü mira denizcilik ortaklarından Ahmet Yılmaz, DenizHaber'e yaptığı açıklamada, "Gemime hukuk dışı olarak el konuldu. Devlet organları bu el konmada yanıltıldı." demişti.

Yılmaz "Gemi icrada satışta. Yeddieminde olan bir gemi. Yük, buğday olup icrada satışta ve yeddieminde. Geminin üzerinde seferden men var. Bunun üzerine hukuk dışı hiç alakasız bir şekilde bu karara dayanılmadan bir operasyon yapıldı. Personel zorla gemiden indirildi, yeni personel konuldu. Bu konuda bu operasyonu gerçekleştiren kurum ve kişiler hakkında  hakkında adalet bakanlığı başta olmak üzere şikayet dilekçesi yazıyorum, davalar açıyorum." diyerek görüşlerini savunmuştu.

Yorumlar (7)
capt.izzet 10 yıl önce
gemiyi tutuklamak elbetteki hukukun işi ama traji komik bir hukukumuz var adamın evini belidiye yıkmak ister tebligat veiriler bilmem 15 gün vatandaş da yürütmeyi durudurma kararı almak için mahkeme ye başvurur.belediye evi yıkar.3 ay sonra mahkeme yürütmenin durdurulmasına karar verilir.ev yıkılmıştır amma kararda çıkmıştır yani.nediyelim büyüklerimiz bilir gene erken olmuş 10 ay çok kıa valla.saygılar
10 yıl önce
SAYIN KAPTAN,

GEMİ TUTUKLATMAK HUKUKUN İŞİ DEĞİL MALESEF ÜLKEMİZDE. OCRA MEMURU İKİ DAKİKADA HUKUKA AYKIRI OLARAK GEMI İÇİN TUTUKLAMA SEFER MENİ VEREBİLİYOR. ORDAKİ MEMURUN PAŞA GÖNLÜ BİLİR. SEN SONRA MAHKEMELERDE SÜRÜNÜRSÜN OLAYI DÜZELTMEK İÇİN. İŞTE BÖYLE BİR ÜLKE BURASI
10 yıl önce
Arkadaşlara katılıyorum icra dairesine gidin bir dilekce yazın şu gemiden şu kadar alacağım var seferden men istiyorum diye dilekce vermeniz yeterli memur hemen onaylar seferden men kararı verir sana ne tebligat gönderir ne sorup araştırır sonra ayıkla pirinçin taşını
10 yıl önce
Hukuk dışı yapılan nedir arkadaşlar,

O geminin sahibi milletin parasını ödemesin aylarca süründürsün ondan sonra adamlar gemiyi tutunca hukusuzluk ortaya çıksın varmı böyle biy yağma ondan sonra icra memuruna laf soksunlar.

Kardeşim sen adamın parasını öde adam sana hizmet vermiş bunun karşılındada fatura evrak vermiş bundan dağa ala tebliğatmı olur.
10 yıl önce
sen galiba yazıyı ıyı okumamıssın kardeş. bizim eleştırdığımız hukuk, sen değilsin. senle işimiz olmaz. hakkınvarsa hukuki yoldan alırsın tabii. hiddetlenmeme gerek yok.

varsa elinde bir evrak gidersin dava açarsın, hakkını ararsın. kanun neyse o. yeniden yazayım istersen sen anlamadın sanırım.

kanun derki Türk bayraklı gemi seferden men edilemez. bunu ben söylemiyorum. TTK 892. Maddesi ve İİK 82/4. Maddesi uyarınca bu böyle. ordaki icra memuru sefer meni koysa bile o icra dairesine bakan icra mahkemesine bir dilekçe ile sefer men ini kaldırabiliyorsun. sen ancak alacağını mahkeme kararı ile alabilirsin. yabancı bayraklı gemılerde sefer men i uygulanabiliryor. umarım anlamışsındır.
10 yıl önce
Kardeş ben hiddetlenmiyorum sadece olaya genel acıdan baktım.

Bu geminin işleteni armatörü neyse kimse bunları okuyorsa burada açıklama yapar aydınlatır herşeyi ve herkezi.Sonuçta ortada bir hukuksuzluk vardır ama bunu kim yapmıştır.Her kez bişey söylüyor gönül isterki bu gemi yabancı bayraklıda olsa işleteni ve sahibi yazılanlardan okuduğum kadarı ile Türk.Sonuçta bu ülkemiz ve çalışan insanlarımız için kayıp Allah kimsenin ekmek kapısınıda kapamasın.Çalışanda gemi sahibide alacaklıda heralde hukuk savaşına devam ediyordur.İyi günler Kardeşşşş10 yıl önce
Eyvallah kardeş bak bu yazını beğendim. ben bu gemı için konuşmadım zaten, konu sefer men ine gelince ondan bahsettım sadece. Türk bayraklı gemılerde sefer men i kanunsuz bır olaydır dedım. sadece icra daki sahısların tutumu !!!!!! derken anlamışsınıdır. burda yazarsam yayınlanmaz yazı.

ama bizim gemi adamlarımızın durumumeydandadır. bunları bızler daha ıyı bılıyoruz, cunkı çalıştıran denetleyen biziz. kımse kımsenın arkasını almasın. gemıcı tabıkı burda yazacak, ortalıgı boş bulup konuşacak. gemıcıde gemıcı olsa tabii, o zaman canım kurban....
banner225
12°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?