banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Marinalar Yüzde 95 Dolu

Marinalar yüzde 95 doluTürkiye’nin yat bağlama kapasitesinin yüzde 45’ini bünyesinde barındıran Muğla’da, marinaların doluluk oranının yüzde 95’e ulaştığı belirtildi.

GÜNCEL 13.06.2012, 02:07
Marinalar Yüzde 95 Dolu

Marmaris ve çevresinde bulunan 4 marinada da toplam 4 bin olan bağlama kapasitesinin sınıra ulaştığı bildirildi. Deniz Ticaret Odası Marmaris Şubesi Meclis Başkanı Ercan Güneştutar, mavi turun merkezi olarak kabul edilen ve yüksek kapasiteye sahip çok sayıda marinanın bulunduğu Güney Ege'de doluluk oranlarının yüz güldürdüğünü belirtti. Marinalarda Haziran ayı itibariyle doluluk oranlarının sınıra ulaştığını kaydeden Güneştutar, “Yat turizmi ülke turizm gelirlerinin yaklaşık yüzde 25’ine karşılık geliyor. Bu da yaklaşık 6.5 milyar dolar demektir. Bu rakamın en az yarısı marinalardan ülkeye giriyor. Doluluk oranlarının artması demek ülke ekonomisine katkının da artması demektir” dedi. Güneştutar, Marmara’dan Akdeniz kıyılarına kadar olan marinaların sayısının artması ve deniz turizminin yayılmasının turizm girdilerini de arttıracağını belirtti.

Mavi Turlarda Yüzde 20 Düşüş Var

Güney Ege’de mavi turlarda geçen senenin ilk altı ayına oranla yüzde 20’lik bir düşüş olduğunu dile getiren Ercan Güneştutar, “Mavi turlara rağbet olmasına rağmen henüz geçen yılki rakamlara ulaşılamadı. Bunda en büyük etken Avrupa’da yaşanan ekonomik krizdir. Bilindiği üzere deniz turizmi genellikle orta gelir düzeyi üzerindeki turistlerin tercihi. Ancak kriz bu gelir seviyelerini daha temkinli olmaya zorladı. Turizmin her dalında olan düşüş mavi tura da yansıdı” diye konuştu.

Yorumlar (0)
12°
parçalı bulutlu
banner102