banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Lüks gemide fırtına isyanı

Cenova’dan 925 yolcu ile Akdeniz ve Karadeniz seferine çıkan lüks yolcu gemisi ‘MSC Melody’nin kötü hava koşulları nedeniyle İstanbul dahil bazı limanlara uğramaması, yolcuları

GÜNCEL 20.03.2012, 08:32
Lüks gemide fırtına isyanı

Lüks gemide fırtına isyanı

2012 kışı kruvaziyer turizmi için uzun ve zorlu geçiyor. Bir İtalyan gemisinin batması, ardından bir diğerinin motor arızası nedeniyle korsan dolu sularda günlerce sürüklenmesinin ardından, son vaka dünyanın en büyük kruvaziyer şirketlerinden MSC’nin İstanbul’u kapsayan bir turunda yaşandı.Cenova’dan 925 yolcu ile Akdeniz ve Karadeniz seferine çıkan lüks yolcu gemisi ‘MSC Melody’nin kötü hava koşulları nedeniyle İstanbul dahil bazı limanlara uğramaması, yolcuları isyan ettirdi. Kaptan köşküne yürüyen yolcular paralarının iadesini istedi.

Kötü hava engeli

MSC Melody’nin 11 gece 12 gün olarak planlanan Akdeniz ve Karadeniz seferinde talihsizlikler daha gemi kalkmadan başladı. 1250 yolcu kapasiteli lüks yolcu gemisi, Cenova Limanı’ndan fırtına nedeniyle bir gün geç kalktı. Civitavecchia, Napoli ve Messina’ya uğrayan MSC Melody, Pire’ye giderken açık denizde saatte 50 deniz mili hızla esen fırtınaya yakalandı. Dalgalarla boğuşabilmek için hızını düşüren kruvaziyer,  program aksayınca Pire ve İstanbul’u es geçerek, boğazlardan doğrudan Karadeniz’e girdi.

İstanbul dönüşte

Odessa Limanı ziyaretini de gerçekleştirmeyen gemi, dönüşten önceki son liman olan Yalta’ya ulaştı. Burada yolcuların çoğu, geminin İtalyan kaptanı Raffaele Ponti ile yüz yüze görüşmek istedi. Karşılarında ikinci kaptanı gören yolcular paralarını geri istedi. Bazı yolcular dönüş yolunda sırasıyla Köstence, İstanbul ve Pire’ye uğramayı da şart koştular. Sorumlu kaptanlar ise yolcuların hayatını tehlikeye atmamak için zorunlu hız kestiklerini ve Cenova’ya zamanında dönmek için böyle bir kararı şirketin aldığını söylediler. Geminin dönüşte İstanbul’a uğradığı öğrenildi.

MSC Cruises Türkiye konuyla ilgili DenizHaber'e açıklamada bulundu. Açıklama şu şekilde:

MSC Melody gemisi 03 Mart tarihinde Genoa’dan başladığı 11 gecelik turunda, hava şartlarından dolayı sadece Odessa durağını iptal etmek zorunda kalmış ve diğer 8 limana uğraklar,  programında belirtildiği şekilde yapılmıştır. Limanlardaki hava şartlarına göre, yolcu güvenliği açısından, uğranılamayan liman olması kruvaziyer turizminde olağan bir durumdur. Yolcular mağdur edilmeden bu tarz uygulamalar yapılabilmektedir.

Geminin mevcut programında belirtiliği şekilde İstanbul’a sadece Karadeniz dönüşünde 16 Mart’da tarihinde uğrak yapmıştır.Haberinizde bahsedildiği gibi İstanbul’u es geçmesi söz konusu olmamıştır. Mevcut programına uymuştur.

Bilgilerinize sunarız.  

MSC Cruises Türkiye

Yorumlar (2)
HAKAN 9 yıl önce
gemının karadenız lımanları ıptal oldugu dogru fakat boyle bır olay olmadı .karalama kampanyası yapmalarının nedenınıde anlamıs degılım ..
GÖKMEN 9 yıl önce
kesinlikle yalan haber , ayrıca gemide çalışan 550 tayfa ve 920 yolcudan(haberde 925 bildirilmiş)1 tane Türk uyruklu yok.Kruvaziyer turizminin ivme kazandığı ve Türk insanının kruvaziyer turizminine ilgisinin başlamış olduğu bugünlerde bu şekilde yalan haberler yayınlamak turizmcilerin işlerinede darbe vuracaktır.saygılarımla
2
açık
banner102