banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Kültür balıkçılığına yabancı istilası

Ege Bölgesi Sanayi Odası Su Ürünleri Meslek Komitesi Başkanı Sinan Kızıltan ekonomide istikrarı gören ülkelerin balık çiftlikleri almak için ülkemize yöneldiğini söyledi.

GÜNCEL 22.01.2006, 00:00
Kültür balıkçılığına yabancı istilası
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Su Ürünleri Meslek Komitesi Başkanı ve Kılıç Deniz Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Sinan Kızıltan, kültür balıklarının artık stratejik bir ürün haline geldiğini, ekonomide istikrarı gören ülkelerin balık çiftlikleri almak için ülkemize yöneldiğini söyledi. Yunanlı, Fransız, İtalyan ve İsrailli yatırımlarımcıların denizlerimizde çiftlik alma yarışına girdiğini belirten Kızıltan, “Bu firmalar aldıkları çiftlikleri mordernize ediyor. Kültür balıkçılığının geleceğinin parlak olduğunu gören firmalar, bu alandaki yatırımlarını geliştiriyor. Ege denizi bu konuda iyi bir yatırım yeri olarak görüyorlar. Üretim kapasitelerini artırarak, hem Türkiye gibi büyük bir pazara girmek, hem de Türkiye üzerinden Orta Doğu ve Orta Asya ülkelerine de balık ihracatı gerçekleştirmek için karasularımızı tercih ediyorlar” dedi.

TERCİH KOBİ FİRMALARI

Yabancıların, kültür balıkçılığı yapan KOBİ tipi firmaları tercih ettiğini ifade eden Kızıltan, bu firmalara ortaklık ya da satın alma teklifleri götürdüklerini söyledi. Sektörün disipline olması açısından yabancı girişimcilerin kültür balıkçılığına el atmasının sevindirici olduğunu belirten Kızıltan, ancak Türk işletmelerin yabancı ellere geçmesinin ise düşündürücü olduğunu bildirdi. Kızıltan, “Türk firmalar çiftliklerini sermaye yetersizliğinden satıyorlar. İşlerini büyütemeyenler tıkanıp kalıyor. İhracat için cazip bir pazar var ve sürekli çiftlikler de yeni balık üretimleri konusunda çalışmalar yapılıyor. Yani büyüyen ve gelecek vaad eden bir sektör” dedi.

Füsun ÇAÐLAR / İZMİR
DenizHaber.Com
Yorumlar (0)
banner225
10°
kapalı
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?